Jak získat kreditní kartu

25.10. 2013 • Finance 2568x

Kreditní karty se v poslední době rozmohly už i mezi českými uživateli. Ale jak se dá vůbec taková kreditní karta získat? To se pokusíme ozřejmit na několika následujících odstavcích. Pro získání kreditní karty potřebuje žadatel splnit několik základních podmínek. Člověk, který nesplňuje některou z podmínek, nemá nárok na získání kreditní karty. A co že to vlastně je kreditní karta? Jedná se o platební kartu spojenou s revolvingovým úvěrem, což je úvěr, jenž držitel karty může postupem času splácet a zároveň dále čerpat. Kreditní karty v současnosti vydávají hlavně finanční instituce, kde jsou na prvním místě banky. 

Kreditní karty se určitě dají označit za poměrně moderní platební nástroj, který umožňuje pohodlné a bezpečné placení a také řadu dalších výhod. Jestliže platíte kreditní kartou, platíte v tu chvíli penězi banky a ne svými, takže svoje finance mezitím můžete začít zhodnocovat. Ke kreditní kartě jsou často nabízeny také atraktivní slevy u obchodníků. Existují většinou i různé typy kreditních karet. S kreditní kartou se dá zpravidla také vybírat z bankomatu. Kreditní karta dává možnost získat od banky úvěr i v případě, že ho od banky přímo nedostanete. Díky kreditní kartě se dají čerpat finance po určitou dobu bezhotovostně. Často se jedná o lhůtu pětačtyřiceti dnů. Jestliže do té doby peníze splatíte, neplatíte žádný úrok. Jinak se úrok pohybuje kolem dvou procent a peníze se dají klidně splácet po menších částech.

Podmínky pro získání kreditní karty

Jako nejzákladnější podmínka u všech vydavatelů kreditních karet se dá označit věk žadatele minimálně osmnáct roků. Některé ze splátkových společností mají dokonce přímo ve svých obchodních podmínkách omezení na horní hranici věku žadatele na věk šedesáti či pětašedesáti let. Další velice důležitou podmínkou je to, aby žadatel úspěšně prošel takzvaným credit scoringem, což je prověrka schopnosti klienta splácet budoucí úvěr z kreditní karty. Jedním z nejčastěji zohledňovaných parametrů je trvalý příjem, který se musí doložit, aby bylo možné doložit, že se úvěr dá splácet. Vůbec přitom nezáleží na tom, jestli se jedná o příjem ze zaměstnaneckého poměru, z důchodu nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Bankovní instituce častokrát mají nastavenou minimální hranici čistého měsíčního příjmu, která se často pohybuje mezi osmi až dvanácti tisíci korunami. 

Použití karet je možné jenom pro osobní spotřebu, takže podnikatelé si sice mohou o kreditní kartu zažádat, nicméně dostat ji mohou pouze pro sebe. Dopředu jsou vyloučeny veškeré právnické osoby. Před žádostí o kreditní kartu si nejprve musíte rozmyslet, jestli kreditní kartu opravdu potřebujete. Pracovníci bankovní instituce budou jistě na klienta naléhat a nabízet kreditní kartu zdarma, nicméně samotné vedení kreditní karty a úvěru s ní spojeným bývá zpoplatněno. Pokud nakupujete nějaký výrobek na internetu a máte zájem o získání kreditní karty, provedete objednávku na stránkách prodejce a po odkliknutí objednávky se ocitnete na jiné stránce firmy, která kartu vydává. Tam se nachází také formulář pro vyplnění a po nějaké době po vyplnění dorazí potvrzovací e-mail, že byla žádost o kreditní kartu schválena.

Další informace

Informace z banky se vždycky posílají ke schválení. Přestože už můžete čerpat nějaké úvěry, může vám být kreditní karta bez problémů vystavena. Pro banky je poměrně výhodné, že klienti kreditní kartu využívají. Banky těží hlavně ze sankčních poplatků v případě, že se klient zpozdí se splacením dlužné částky. Kromě úroků se v takovém případě platí i nějaké to penále. Následně se i z této částky počítají úroky. Kartu dostane klient domů, nebo si ji může klidně vyzvednout přímo na pobočce banky. Většinou bude kreditní karta připravena do jednoho týdne, nanejvýš do čtrnácti dnů. 

Na zadní části kreditní karty se nachází proužek, do něhož se máte podepsat. Obchodníci totiž nemají povinnost přijímat nepodepsanou kreditní kartu. Nová kreditní karta by se měla též aktivovat a aktivační kód dorazí v dalším dopisu, nebo si ho opět můžete vyzvednout na pobočce banky. Za zajímavost se dá označit, že předchůdci kreditních karet se začaly používat už ve druhé polovině devatenáctého století a fungují dodnes. V současnosti mnoho bank nabízí možnost získání kreditní karty jednoduše z pohodlí domova za pomoci internetové žádosti nebo na infolince.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články