Jak čelit stresu a nepoddat se mu!

25.09. 2013 • Zdraví 3582x

Stres, to je skutečnost, kterou zažíváme každý den. Někdo je proti stresujícím situacím odolnější více, někdo méně. Jen pár největších optimistů a šťastlivců by vám řeklo, že něco jako stres do jejich života nepatří. My ostatní se s ním však musíme naučit co nejlépe vypořádat – a pokud možno, ani jej nenechat do našeho života vstoupit. Jak na to vám možná poradí následující řádky.

Dnešní medicína také ví, že stres je pro náš lidský organismus nadmíru škodlivý. Zapříčiňuje totiž například žaludeční vředy nebo jakékoli problémy s trávením, dále pak nevolnost, bolest hlavy, bolest zad či krční páteře. Mimo výčet nestojí ani problémy se spánkem a další příznaky, které si jistě ve svém životě nepřejeme. A to již vůbec není řeč o tom, že stresující situace často stojí coby viník náhlých infarktů.

Co tedy dělat, aby nás stres neovládal?

  1. Sepište si na každý den seznam činností a povinností, které chcete nebo potřebujete zvládnout. Sestavte je následně do takového pořadí, v jakém je důležité jednotlivé úkony splnit. To jest je-li vaší první ranní činností venčení psa, nepište na seznam jako první položku odpolední nákup potravin – vše zkrátka hezky popořádku. Povinnostem totiž díky tomu dáte pevný systém a nebudete myšlenkami zmateně přeskakovat od jednoho k druhému. Všechno bude odsýpat hezky popořadě. Navíc si poté můžete užít ten pocit, kdy jednu položku za druhé budete ze seznamu škrtat.
  2. Neodkládejte zbytečně nedodělané věci na další den. Je to snadné v momentě, kdy tak činíte, ale druhý den budete nešťastní. A stresovaní. Pokud se totiž povinnosti začnou nebývale kupit, naroste i váš stres z toho, že je všechny jen stěží zvládnete. Dostanete se tak do nikdy nekončícího kruhu, z kterého je jen těžko cesty ven. Však ono už i staré české rčení praví: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“.
  3. Vytvořte si pravidelný denní režim. Díky navyknutí si na něj vám ihned odpadnou chvilky chaosu, kdy nevíte, kam dřív skočit (a ve výsledku neuděláte vlastně vůbec nic). Vše si zkrátka přesně zautomatizujte tak, jak to děláte den co den…
  4. Nestačíte-li na něco sami, nebojte se svěřit část úkonů také svému okolí, tedy přátelům, rodině, kolegům v práci...Vždy dle konkrétní situace. I když si možná myslíte, že všechno zvládnete lépe než ostatní, musíte ze svých beder alespoň něco předat druhým. Rozhodně to platí v tom případě, kdy lidé kolem vás odpočívají „s nohama nahoře“, zatímco vy jste v jednom kole. Popřemýšlejte, jestli je takové rozdělení rolí nebo pracovních povinností spravedlivé. Pokud ne, pátrejte po tom, proč tomu tak je. Nenadržuje váš nadřízený jiným zaměstnancům? Nebo není chyba ve vás samých, že neumíte zapřáhnout okolí? Být nešťastný a stresovaný dovede každý, vypátrat příčinu a ustavit protiopatření již musíte aktivně vy sami.
  5. V momentech největší nouze se zkuste na chvíli zastavit a zamyslet se: máte toto vlastně skutečně zapotřebí? Kdo nebo co vás nutí vykonat všechny činnosti naráz, a to v čase, který je naprosto nereálný? Je opravdu tak stresující, že jednou přijdete do práce později? Nestává se to snad občas každému? Tak proč by nemohlo i vám? Nebo: „Je opravdu nutné vstávat „za pět minut odchod“ a nebylo by lepší si trochu přivstat a užít si klidné ráno?“ Právě klidné ráno je slibným předpokladem k tomu, že bude klidný i váš další den. Naopak pokud hned z postele vstanete levou nohou, nestihnete se ani pořádně učesat a už vůbec dostat takříkajíc „do pohody“, jen těžko budete naladěni na plynulý a pohodový průběh dne. Proto je dobrým způsobem se vždy ve stresu na moment zastavit, vydechnout a zapnout racionální rozum. Ten totiž často a efektivně odstraní všechny pocity zdánlivé viny a nezdaru.
  6. Myslete kromě každodenních povinností také na sebe. Dopřejte si čas od času nějakou činnost věnovanou jen sobě. Tou může být například masáž, nedělní výlet, nákupy s kamarádkou či s kamarádem, divadlo, kino, nějaký váš oblíbený koníček a podobně. Však jistě sami víte, při čem se vám nejlépe relaxuje.
  7. Ženám, které jsou už od přírody ke stresu náchylné více, při náhlém návalu stresu pomáhá zavolat někomu blízkému (matka, kamarádka, dcera, partner, manžel...), ze všeho vypovídat se a nechat se tím druhým uklidnit. Muži naopak potřebují najít svoji ztracenou chladnou rozvahu sami. Pro ně je řešením dát si chvíli čas, zorientovat se v nastalé situaci a až po uklidnění se jednat s čistou hlavou.
  8. Pro snížení hladiny stresu a jeho výskytu vůbec zkuste následující rady. Například často žvýkejte, zhluboka dýchejte do plic i do břicha (případně střídavě obojí), procházejte se denně venku na čerstvém vzduchu. Pečlivě také dbejte na přísun dostatku tekutin, zato pak omezte kofein a nikotin – tedy veškeré tabákové výrobky, čaj, kávu, Coca-colu, energetické nápoje a další. Dopřejte si zato rozumné množství čokolády nebo něčeho sladkého. Sem tam si zameditujte a nezapomínejte se pravidelně odreagovávat – ať už sportem, smíchem, posezením s přáteli nebo jen krátkými pauzami mezi denními činnostmi. Vyzkoušet také můžete různé bylinkové směsi v podobě čaje namíchané přímo proti stresu! K dostání jsou nejen v lékárnách a specializovaných obchodech s čaji či bylinkami, ale i na pultech běžných potravin. V mnohém vám také mohou pomoci aromaterapeutické oleje, jako například levandule, meduňka, jasmín, mateřídouška...
  9. V žádném případě neupadejte do depresí. Deprese a stres jsou dvě odlišné věci! Stres je věc krátkodobá, deprese dlouhotrvající. Vždy je třeba držet svoji mysl pozitivně naladěnou. Najděte proto způsob ten nejvhodnější právě pro vás, který vás dokáže náběhu na depresi zbavit.
  10. Závěrem nezbývá než doporučit, abyste vyhledali lékaře či psychologa, pokud je váš stres každodenní a dlouhodobý. Mohl by totiž hrubě poškodit váš organismus nebo dokonce nahlodat vaši zdravou psychiku. Nebojte se, že by vás specialista takříkajíc „zavřel do blázince“. Bude s vámi pracovat na odstranění příčin stresu a vám se naopak i uleví, že tuto „práci“ odvede za vás!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články