Jak využít chmel k léčivým účelům

17.11. 2013 • Zdraví 3691x

Když se řekne slovo chmel, každý si jistě vybaví plodinu, která patří k základním přísadám pro výrobu piva. Ale už mnohem méně lidí ví, že chmel se dá dobře využívat také s ohledem na léčivé účely. Léčebních účinků chmelu se využívalo již v dřívějších dobách, když se lidé koupali v chmelovém odvaru a pivem si umývali vlasy. I v dnešní době se dají stále využívat některé účinky chmelu. Jaké konkrétně se dozvíte z příštích několika odstavců, kde se pokusíme popsat ty nejzajímavější možnosti využití chmele k léčivým účelům.

Co sbírat?

Když už se bavíme o chmelu, je nutno dodat, která část se vlastně hodí pro léčebné účely. Pro přípravu rozmanitých čajů a koupelí se používá hlavně květenství chmelu v podobě malých šištiček. Dříve se odvar z chmele používal pro svoje antibakteriální účinky v lidovém léčitelství hlavě na obkládání nedobře se hojících ran. Šištice chmelu se dají nasbírat na konci srpna či až na začátku září. Následně se suší na slunečním světle nebo uměle při čtyřiceti stupních Celsia. Usušené květenství má kořenitý zápach a chutná nahořkle a štiplavě. A jak na přípravu čaje z chmelu? Na tom není vůbec nic složitého. Postačí zalít jednu polévkovou lžíci sušených šištiček čtvrt litrem vroucí vody a to necháte odkryté patnáct minut, aby se chmelové šištičky mohly vylouhovat. Vývar můžete osladit pomocí medu. 

Při menstruaci mohou ženy vypít klidně i tři hrnečky chmelového čaje za den. Tato dávka by se ovšem neměla překračovat, obzvláště u lidí, kteří trpí alergií na pyly. Chmel se planě vyskytuje v podstatě všude po Evropě, ale pro průmyslové účely se pěstuje na chmelnicích, jež se zakládají v oblastech s hojnějším přirozeným výskytem. K léčebným účelům se dají využívat obě varianty chmelu. Samičí plodní šištice a lupulinové žlázky v nich obsažené se dají označit za drogu, takže se rozhodně nedoporučuje dlouhodobější používání. Účinek drogy se s postupujícím časem rapidně snižuje, obzvlášť také pod vlivem vlhka a světla. Ostatně ani při dobrém uchování nevydrží dlouhou dobu a zásoby se musí každoročně doplňovat. Velký pozor se musí dávat na dávkování, protože na jeden čaj by mělo vystačit tři až pět gramů, ale denní dávka by se neměla překročit, jelikož předávkování může být stejně jako u ostatních bylin se sedativními účinky nebezpečné.

Léčivé účinky

Jaké vlastně konkrétní léčivé účinky představuje chmel? Dovede tlumit ženské potíže. Malé šištičky chmelu v sobě totiž mají obsažena různá rostlinná barviva, éterické oleje a hlavně rostlinné hormony phytoestrogeny, které se poměrně dost podobají ženským estrogenům. Phytoestrogeny dovedou stabilizovat hladinu hormonů v ženském těle a pomáhají díky tomu předcházet menstruačním bolestem, a zároveň zabraňují rychlým změnám nálad a bolestem hlavy, jimiž řada žen v období menstruace trpí. Vědecké studie také dokázaly, že šištičky chmelu mohou působit jako prevence proti některým nádorům, hlavně proti rakovině prsu. Další zajímavé látky, monoterpeny, obratně ničí rakovinu již v jejím nejranějším stádiu a polysacharidy posilují lidský imunitní systém.

Chmel také dovede účinně bojovat proti nespavosti a depresím. Chmel totiž v lidském organismu vyvolává naprosto přirozenou potřebu spánku, takže pokud trpíte nespavostí, pak se určitě vyplatí vyzkoušet vypití chmelového čaje zhruba dvacet minutek před ulehnutím do postele. Bylina se též pro svoje uklidňující účinky využívá proti nervovému rozrušení, úzkosti a při depresích. Chmel též zvládá snižovat horečku, tlumit bolesti a křeče.

Působení chmelu také zlepšuje kvalitu vlasů. To již věděli lidé před dávnými časy, že chmel prospívá jejich porostu hlavy. Ženy a dívky si oplachovaly vlasy v pivu, nicméně ještě o něco účinněji dovede působit silný odvar z chmelových šištiček. To se vyplatí také v případě suchých vlasů, jelikož v pivu je obsažený alkohol, s nímž se suché vlasy nemusí úplně kamarádit. Pomáhá také při vypadávání vlasů, nicméně geneticky ovlivněný problém zastavit nedovede.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články