Jaké má čaj účinky na naše zdraví?

01.08. 2014 • Zdraví 2343x

Čaje patří bezesporu mezi oblíbené pochutiny, nicméně mají také pozitivní vliv na lidské zdraví. Jejich účinky jsou různé a liší se podle druhů čajů. Nyní si obecně přiblížíme souvislosti mezi čaji a zdravím člověka.

Čaj a zdraví

To, že čaje ovlivňují naše zdraví  a stav organismu, je vědecky prokázáno. Jejich konkrétní účinky jsou odlišné vždy podle daného druhu čaje, který pijeme. V naprosté většině čajů je obsažena alespoň malá dávka kofeinu, který dokáže povzbudit jak naše tělo, tak i mysl. S oblibou je pijeme jak v zimě, tak v létě. Vždy mají blahodárný účinek, neboť v zimě nás zahřejí a v letním období dokážou zahnat žízeň mnohem lépe, než limonády.

Většina čajů má preventivní účinky proti různým nemocem, jako je např. i rakovina, neboť obsahují antioxidanty, které ničí volné radikály. Dále čaje často působí na snížení obsahu cukru a cholesterolu v krvi, napomáhají při detoxikaci jater a navíc jsou močopudné. To má za následek rychlejší vyplavování škodlivin z našeho organismu. Dále je potřeba vyzvednout jejich podporu při spalování tuků, takže jsou doporučovány lidem s nadváhou. Určité druhy čajů totiž urychlují metabolismus.

V neposlední řadě je potřeba zmínit účinky antialergické, antibakteriální a sterilizačně antivirové.

Některé druhy čajů mohou také pozitivně ovlivňovat naši psychiku a to především v omezení úzkosti, stresu a v některých případech i nespavosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články