Jaký je rozdíl mezi neoprenem a suchým oblekem

16.02. 2019 • Různé 2395x

Nezbytnou součástí vodních sportů je vhodné oblečení. Volit můžeme mezi neoprenem a tzv. suchým oblekem. Přestože se tyto dva typy mnohdy zaměňují, totožné nejsou. V čem tkví rozdíl?

Co je suchý oblek a jaké má výhody

V principu lze říci, že oba typy produktů mají tu samou funkci, to znamená brání tomu, aby byla sportovci zima a chrání ho navíc před poraněním v podobě odřenin, škrábanců atd. Rozdíl je ale v použité technologii a přeneseně tedy i v tom, jak oba typy obleků svůj základní úkol plní.

Suchý oblek alias „sucháč“ v tomto ohledu vyniká lepšími vlastnostmi oproti neoprenu. Hodí se i do extrémního počasí, charakterizuje ho ve spojení s kvalitním prádlem mimořádně dobrá termoizolační schopnost. Pohybovat pak můžete i ve velmi studené vodě, takže si prodloužíte sportovní sezónu i do horšího počasí.

Suchý se mu říká proto, že udrží sportovce v suchu. Do obleku neproniká voda. Je totiž vyroben z textilie, která má na vnitřní straně gumový zátěr, který se stará o vodotěsnost. Nevyrábí se z neoprenové gumy. I když se tak v nejednom obchodě můžete setkat s obchodním označením „suchý neopren“, je to zavádějící, suchý oblek totiž není neopren.

Další výhodou suchého obleku je to, že velmi rychle schne. Jak už vyplynulo z předchozích odstavců, sám o sobě vám žádné teplo nezajistí a musíte se pod něj obléct. Jak se oblečete, to je na vás.

Zdánlivá nevýhoda se tak mění ve výhodu, zkrátka si pod sucháč vezmete to, co vzhledem k aktuálním podmínkám potřebujete. Použitelné je cokoli od běžných tepláků a mikiny až po speciální fleecové oblečení.

Co je neopren a jak se liší od suchého obleku

Neoprenové obleky můžeme rozdělit na tzv. mokré a polosuché. Opět mají hlavně za úkol ochránit před zraněním a prochlazením. Dosahuje toho vzhledem k technologii výroby jinak než u suchého obleku.

Neopren je syntetický materiál, konkrétně chlorbutadienová pryž. Vyrábí se z ropy a většina z nás jej zná právě pod obchodním názvem neopren. Charakteristické je pro něj to, že je propustný.

Pod oblek tak vnikne trocha vody. Malé množství se rychle ohřeje na tělesnou teplotu a plní tak v podstatě izolační funkci a sportovce zahřívá.

Mokrý a polosuchý neopren je konstrukčně shodný. Rozdíl poznáte spíše v praxi, polosuchý poskytuje o něco lepší tepelný komfort. Je to díky těsnícím manžetám na rukávech a na nohavicích.

Díky tomu se do obleku už nedostane žádná další voda. Pakliže zabráníme její cirkulaci, v obleku zůstane, jednoduše řečeno, už jen ta ohřátá. Výsledkem je, že je jeho nositeli teplo.

Z tohoto důvodu jsou polosuché neopreny o něco dražší. I když můžeme obecně říci, že neopreny jsou ve srovnání se suchým oblekem naopak vždy o něco levnější. A o poznání levnější a jednodušší jsou i případné opravy, pokud se nám podaří neopren roztrhnout.

Autor: Showroom Mystic

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články