Jak si užít Paříž

27.10. 2013 • Cestování 3872x

Hlavní město Francie se dá označit za jakýsi symbol romantiky. Město na břehu řeky Seiny se těší ohromné popularitě a skoro každý by ji někdy v životě chtěl navštívit. Když už se tedy přichystáte k cestě do Paříže, jak si pobyt v ní dostatečně užít? O tom se pokusíme něco napsat v následujících odstavcích. A věřte, že návštěva Paříže stojí za to, protože se jedná o opravdu zajímavou metropoli, kde se nachází různé památky, zajímavé objekty, nebo se konají různé společenské akce.

Cesta do Paříže

Do Paříže se z České republiky dá dostat hned několika způsoby. Ten zdaleka nejrychlejší představuje letecká doprava. Dají se sehnat letenky i od nízkonákladových leteckých společností, díky čemuž se do Paříže můžete klidně dostat za méně než tisíc korun. V takovém případě velice záleží na včasné rezervaci letu. Pozor si ovšem cestující musí dávat na další náklady a také na letiště, kam vás daná letecká společnost dopraví, protože letadla nelétají ve Francii pouze na letiště Charlese de Gaulla, které je od Paříže vzdálené necelých třicet kilometrů, ale létá se také do letiště Beauvais, které je ještě o kus dál od Paříže. Z letiště Charles de Gaulle se dostanete do Paříže placeným autobusem.

Ani cesta z Prahy do Paříže není nijak extrémně dlouhá. Po silnici se do Paříže dostanete po tisícovce kilometrů a pojedete po celkem kvalitních vozovkách. Přes německé dálnice se dostanete zdarma, ale ve Francii už bude na několika místech muset zaplatit mýtné. Nutností je dodržování pravidel silničního provozu. Ve Francii platí maximální povolená rychlost v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na dvouproudých silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h. Ve Francii existuje jedna zajímavá výjimka a to ta, že řidič může mít v krvi obsaženo půl promile alkoholu, což zhruba odpovídá jedné skleničce vína.

Cesta z Čech se dá do Francie absolvovat také za pomoci pravidelné autobusové linky. Do Paříže jezdí společnosti Student Agency a Eurolines. Cesta do Paříže trvá přibližně patnáct hodin a cena se pohybuje kolem patnácti set korun v jednom směru.To není úplně příjemná cena vzhledem k tomu, že letenka se dá sehnat ve vhodný čas i levněji a cestování letadlem je určitě rychlejší a pohodlnější než cesta autobusem. Ovšem najdou se i tací, kteří nemají rádi cestování letadlem a ti mohou využít právě cestu autobusem. Využít se dá i vlakové spojení, které ovšem není v současnosti přímé. Je nutné alespoň dvakrát přesednou v Německu. Cesta se díky přesedání může pořádně protáhnout, a proto se uvádí rozmezí třinácti až devatenácti hodin podle toho, jaké spojení zvolíte. Cestování vlakem se ovšem řadí k těm nejdražším možnostem, takže tento způsob pravděpodobně využijí maximálně milovníci vlakové dopravy, ale běžní cestovatelé asi příliš ne.

Cestování po Paříži

Když už se do hlavního města Francie dostanete, musíte se také nějak dopravovat. Možností je v zásadě několik. Dá se samozřejmě chodit pěšky, ale pro někoho to může být ztráta drahocenného času. Nicméně romantická procházka po břehu řeky Seiny by se vynechat asi neměla. Někdy opravdu není potřeba přejíždět z jednoho místa na druhé za pomoci městské hromadné dopravy, protože památky jsou kousek od sebe. Ale na některá místa se prostě pěšky budete dostávat jen vskutku těžce, protože jsou hodně vzdálená. Když už se vydáte vstříc městské hromadné dopravě, pak si můžete vybrat mezi metrem, autobusem, rychlovlakem, lanovkou či speciálními linkami. 

Lanovka funguje na Montmartru. Jízdenky platí pro metro i autobusy a prodávají se u okének přímo v metru takřka ve všech stanicích. Jednotlivé jízdenky jsou poměrně nákladné, takže se vyplatí zakoupení deseti jízdenek druhé třídy, na něž je sleva zhruba padesát procent, což se rozhodně vyplatí. Na označenou jízdenku se dá cestovat metrem bez časového omezení, prostě jedete a jízdenka platí dokud neopustíte prostor metra. Metro má třináct linek a 367 stanic. V podzemních tunelech se také můžete setkat se čtyřmi linkami expresní příměstské dopravy sítě RER. V největším náporu cestujících jezdí linky poměrně často. Linky RER spojují Paříž i se vzdálenějším okolím. Mimo Paříž se většinou RER pohybuje na povrchu. Autobusových linek jsou ve městě dokonce desítky a tratě jsou rozdělené do jednotlivých zón, přičemž na každou z nich platí jedna jízdenka, takže se před cestou autobusem musíte pořádně podívat, jak daleko vlastně pojedete. Po městě se samozřejmě dá pohybovat i autem nebo na kole, ale ve městě není příliš volných parkovacích kapacit. 

Co se orientace týče, není Paříž nijak zásadně složitým městem a vše je dobře značeno. Jelikož městem protéká řeka Seina, můžete se také vydat na vyhlídkovou plavbu po Paříži. Možnost nabízejí Bateaux-Mouches, Bateaux Parisiens-Tour-Eiffel, Bateaux Parisiens-Notre Dame či Bateaux vedettes du Pont Neuf.

Památky a zajímavá místa

Na úvod této části je nutné poznamenat, že část pařížských muzeí a památek nabízí vstupy zdarma. Platí to první neděli v měsíci, ale v takovou dobu je nutné počítat také se zvýšeným zájmem návštěvníků. Podobné podmínky platí i pro studenty mladší šestadvaceti let. Ti z Evropské unie totiž mohou využít poměrně široké nabídky vstupů do muzeí zadarmo. A jaká místa se tedy určitě vyplatí navštívit? Těch je v Paříži opravdu velké množství, takže si vybereme alespoň ty základní. Paříž je opravdu starobylé město, tudíž je jasné, že se v ní dají najít pěkné staré budovy. 

K těm relativně mladším budovám patří dominanta Paříže - Eiffelova věž. Ta se stala symbolem města a patří k těm úplně nejnavštěvovanějším památkám města. Eiffelovka je v provozu každý den a vstupné na ní se liší podle patra. Pěšky se dá vystoupit do prvního a druhého patra věže. Eiffelova věž byla postavena v roce 1889 a v tu dobu byla nejvyšší stavbou celého světa. Eiffelovka ze začátku příliš nadšení mezi lidmi nebudila, a dokonce se konaly protesty za její zbourání. Mnohem starší než Eiffelova věž je katedrála Notre-Dame, čili katedrála Matky Boží. Katedrála stojí na místě, které už přibližně dva tisíce let slouží náboženským účelům. Původně na jejím místě stála galská a římská svatyně, později křesťanská bazilika a kostel. Katedrála se považuje za nejhezčí ukázku středověkého pařížského stavitelství. Stavba katedrály začala už ve dvanáctém století a dokončena z největší části byla ve století čtrnáctém. Neméně zajímavou památku představuje zámek ve Versailles, který je od Paříže vzdálen něco málo přes dvacet kilometrů. Ludvík XIII. zde chtěl z feudálního zámečku vybudovat královské sídlo a tento nápad dokončil jeho syn Ludvík XIV. Versailles dodnes patří ke skvostům baroka. Velice pěkné jsou zahrady v okolí zámku, na jejichž návštěvu se hodí vybrat vhodné počasí.

Milovníci umění by určitě neměli vynechat slavný Louvre. Tento největší palácový komplex ve Francii si získal celosvětovou proslulost jako muzeum. Uprostřed Napoleonova nádvoří je prosklená pyramida, což je nový vstup do muzea. Muzeum Louvru bylo pro veřejnost poprvé otevřeno během Velké francouzské revoluce. Uvnitř muzea se nachází řada zajímavých sbírek. Nachází se zde starověké, antické i středověké umění. K nejznámějším artefaktům patří obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinciho či socha Venuše Mélské. Arc de Triomphe, neboli Vítězný oblouk, je monument stojící v prostředku náměstí Charlese de Gaulla. Jedná se o stavbu, kterou nechal postavit slavný vojevůdce Napoleon po vzoru Konstantinova oblouku v Římě na počest svého vítězného tažení. Na jednotlivých sloupech můžete najít vyrytá jména všech generálů a místa vítězných bitev. Dá se dostat i na horní plošinu, odkud je velice pěkný výhled na Paříž. O návštěvu si říká také Pantheon, který má velice zajímavou kopuli, umístění a hrob v něm má několik slavných osobností. Když už jsme u těch hrobů, pak je potřeba zmínit, že v Paříži se nachází také slavný hřbitov Pére-Lachaise, který stojí za navštívení. Dají se tam najít hroby slavných osobností, jakými byli Jim Morrison, Guillame Apollinaire, Georges Bizet, Jean-Francois Champollion, Frederic Chopin, Oscar Wilde či Édith Piaf. Významné osobnosti jsou ale pohřbeny i na dalších hřbitovech. Na Montparnassu leží Charles Baudelaire, Serge Gainsbourg či Jean-Paul Sartre a na Montmartru najdete mimo jiné hroby českého malíře Václava Brožíka, Émila Zoly nebo Jacquese Offenbacha.

Velice zajímavou ulici představuje Les Champs Elysées, což je nejdelší a asi i nejznámější pařížská třída. Jde o centrum těch nejvybranějších prodejen a mnoha zábavních podniků či restaurací a kaváren. Navštívit se vyplatí i slavnou čtvrť Montmartre, což je místo odlišné od ostatních částí Paříže. Na Montmartru se nachází úzké uličky a často jsou přetnuty schodišti. Nad vším se vypíná krásná bílá bazilika Sacré-Coeur, která láká turisty k návštěvě. Ve čtvrti Montmartre se také nachází slavný podnik Moulin Rouge. Pravým opakem je čtvrť La Defense, což je hodně moderní pařížská čtvrť. Navíc se považuje za určitou stavební raritu, takže jí navštěvují mnozí turisté i odborníci z celého světa. Dominantní jsou zde mrakodrapy, kdy ten nejvyšší z nich má 45 poschodí. Pro milovníky sportu se nabízí možnost navštívit domácí zápas místního bohatého předměstského celku Paris Saint-Germain, kde nastupují takové hvězdy jako Zlatan Ibrahimovič či Edinson Cavani. Město také v letech 1900 a 1924 pořádalo Letní olympijské hry. K poměrně často navštěvovaným místům Paříže patří také Invalidovna, což je komplex budov zahrnující v sobě Muzeum Armády, vojenskou nemocnici a domov pro válečné invalidy. Centre Georges Pompidou, neboli Pompidouovo centrum, je moderní skleněné kulturní centrum. Uvnitř se nachází výstavní prostory, knihovna, obchody, kavárny, kina či muzeum moderního umění.

Na levém břehu řeky Seiny leží Musée d'Orsay, které se nachází v budově bývalého nádraží. Muzeum se specializuje na francouzské umění mezi lety 1848-1914. K významným sbírkám patří impresionistické obrazy. Paříž právem patří k nejuznávanějším městům celého světa a rozhodně se vyplatí se do ní podívat. Užít si Paříž může každý, koho zajímají památky, sport, nebo jenom atmosféra města, která je opravdu zajímavá a pro českého člověka nezvyklá.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články