Jak si užít Madrid

08.10. 2013 • Cestování 3207x

Madrid budou milovat lidé, kteří cestují za poznáním a i přes fakt, že jsou v hlavním městě, chtějí si užít trochu zeleně. Hlavní město temperamentního Španělska má nejen řadu obdivuhodných památek, dlouhou historii za sebou, ale také řadu parků. Leží v samém středu této jiho-západní evropské země a žije zde více než tři miliony obyvatel, včetně královské rodiny.

Pokud plánujete cestu do Madridu, rozhodně vám víkend nebude stačit. Madrid je městem několika tváří, a pokud jej chcete poznat, rozhodně dva dny vám stačit nebudou. Snoubí se zde klasická historická architektura s tou moderní a pořád je co obdivovat.

Corida espaňol

Od března do října probíhají ve slavné madridské býčí aréně, Plaza de Toros v Las Ventas a čtvrti Salamanca, býčí zápasy. Nejvíce si španělskou koridu užijete v květnu, během festivalu San Isidro, ale vstupné je nejdražší. Naopak, lákají vás býčí zápasy na vlastní oči, ale chcete i ušetřit nějaké peníze, zkuste tuto atrakci navštívit během letních prázdnin – červenec a srpen, v tu dobu se nabízí zlevněné vstupné. Aréna, jež pojme dvacet pět tisíc diváků, byla postavena v roce 1932, a ceny vstupného se zde pohybují od dvou do jedenácti eur na osobu. Součástí arény je i Museo Taurino, tedy jakési býčí muzeum, kde uvidíte vše, co s býky souvisí a především historii tohoto, pro nás Čechy, podivného sportu.

Noční Madrid

Přes den obdivujte památky, nakupujte a užijte si krásy Madridu. V noci se pak vydejte na ulici Grand Vía, kde to žije tak, jak se na jihoevropské město sluší a patří. Tančí se zde flameco a k tomu hraje typická doprovodná hudba. Úžasný zážitek, zvláště pro milovníky tance, vášně a zábavy. Hodně často jsou také navštěvované bary a podniky ve čtvrtích Cheuca a La Latina. A kdo se potřebuje vyřádit na diskotéce, jistě nepohrdne čtvrť Alonso Martinéz, kde je jich požehnané množství a nejslavnější z nich, La Pacha, patří mezi nejvyhlášenější.

Nákupy v Madridu

Chcete-li v Madridu nakupovat, záleží na tom, jakou cenovou kategorii chcete zvolit. Světové luxusní značky, jako Chanel, Hugo Boss, Gucci, Dior, či Prada, se nachází na jednom místě, ve čtvrti Salamanca. Pravou španělskou módu od mladých návrhářů si můžete prohlédnout a také koupit na Mercado de Fuencarral. A jestliže vaše peněženka zrovna neoplývá šustivými bankovkami, či netoužíte utratit množství peněz, zajděte na bleší trh, zejména pak v neděli dopoledne, kde je obvyklé v tuto dobu smlouvat.

Památky a zajímavá místa

Dominantou celého Madridu je královský palác Palacio Real, který je největším palácem v celé Evropě a i přes to, že je oficiálním sídlem královské rodiny, přebývají zde jen při slavnostních ceremoniálech. A když zde král Juan Carlos I. spolu s rodinou nepobývají, je palác otevřen veřejnosti. Velice významnou madridskou památkou byl palác Alcázar – Mayrit, který v Madridu stál již od devátého století a do první poloviny osmnáctého století byl právě on oficiálním sídlem královské rodiny. Když vyhořel, byl na jeho místě vystavěn obrovský komplex Palacio Real.

Pro milovníky umění bude jistě zajímavou informací to, že Museo Prado, sice nenabízí italskou módní značku, ale jde o jedno z nejslavnějších uměleckých muzeí na světě. Jsou zde desítky, snad i stovky exponátů, mezi kterými dominují díla takových umělců, jako Tizian, Rembrandt, Rubens, Bosch nebo Botticelli a mnoho dalších.

Na Plaza Mayor se setkávají lidé, takže pokud toužíte navázat kontakt s temperamentními Španěly, doporučujeme právě toto místo. Nachází se zde řada klasických španělských restaurací, s typickou kuchyní, takže doporučení je určitě ochutnat pravou španělskou paellu, ale také je to místo, kde sídlí informací a turistická centra. Toto náměstí několikrát vyhořelo, proto domy zde postavené pocházejí maximálně z šestnáctého století, jako dominanta celého náměstí a to Casa de la Panadería. Nutné je také navštívit Palác komunikací, na Plaza de Cibeles, který nyní slouží jako dům madridské radnice.

Naopak pro vyznavače moderní architektury je to budova Brány Evropy, tedy Puerta Europa, což je velice zajímavá prosklená stavba, respektive komplex staveb, významných tím, že jde o první šikmé mrakodrapy na světě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články