Jak schovat peníze na dovolené

05.01. 2015 • Cestování 4999x

Během dovolené člověk nikdy nemůže vědět, co se mu stane. Zloději jsou všude na světě. Jistě jste již mnohokrát před dovolenou představovali, co byste dělali, kdyby na dovolené přišly o veškerou hotovost. Není dobré ovšem myslet na nějaké hororové scény, ale myslet realisticky. Nejhorší je, ocitnete-li se nepřipravení v cizí zemi, kde se nedorozumíte, bez prostředků, či někoho, kdo by Vám mohl pomoci. Okradeni můžete být prakticky kdekoli. Na ulici v davu lidí si toho nemusíte nějakou dobu ani všimnout. Dalším častým místem krádeží je hotelový pokoj ve vaší nepřítomnosti. I když této možnosti se luxusnější hotely brání. Je pravda, že v mnoha zemích si to personál nedovolí. Rozhodně se jedná o nepříjemné situace. Rozhodně není dobré tuto možnost podceňovat, ale ani nijak zveličovat. Je dobré být prostě připraven. Protože jedině za takových podmínek můžete problém řešit s klidnou hlavou.

Přípravy na dovolenou

Jistě si již doma uvědomte, do jakého prostředí jedete, jaká je mentalita a kultura lidí. Pokud si to dobře promyslíte, následně se můžete vyhnout většině problémů. Jedete-li do nějaké destinace, která není tak obvyklá a vy si nejste jistí, jak to tam chodí, je dobré si se známými, která zůstávají doma, domluvit nějaká znamení, například že si budete volat každý druhý den. Kdybyste se neozvali, aspoň budou vědět, že není něco v pořádku. Na druhou stranu vy se nemusíte jednou ozvat, jen proto, že zapomenete, a oni se mohou zbytečně plašit. Alespoň ale budete pod kontrolou a v případě, že se něco stane, budete mít možnost, že se řešení objeví co nejdříve. Zjistíte-li problémy, ihned kontaktujte místní orgány, jako je policie a vyhledejte ambasádu. Pokud ovšem budete mít nějakou pomoc přímo z České republiky, je to rozhodně spolehlivější.

Různě rozdělené

Není dobré si nechávat všechny peníze a cennosti na jednom místě. Rozložíte-li si je na více míst, máte velkou šanci, že zloději vezmou jen nějakou část a zbytku si nevšimnou nebo nebudou moct ukrást. Menší obnos si nechte u sebe, pro všechny případy. Část nechte v hotelu, část třeba u partnera. Do zahraničí také není nutné vozit všechny doklady. Vždy si berte buď jen občanský průkaz, nebo pas. Nechystáte-li si na dovolené půjčovat auto, řidičský průkaz taky nemusíte mít u sebe. Hlavně nezapomeňte na vízum nebo povolení k pobytu, pokud ho místní úřady vyžadují. Věrnostní karty do obchodů taky zřejmě nebudete potřebovat.

Platební karty

Platební karty jsou rozhodně skvělou příležitostí, jak se částečně pojistit před zloději. Jistou výhodou jsou kreditní karty, které na rozdíl od karet debetních disponují s penězi banky. V případě odcizení tudíž přichází banka o peníze a ne vy. V případě odcizení karty je nutné ihned kontaktovat banku a kartu zablokovat. Dobré je také ještě před odjezdem nechat si kartu pojistit. Zablokujete-li kartu a následně z ní budou unikat peníze, je jasné, že to nejste vy. K platbě kartou musíte mít aktivovanou kartu pro platby v zahraničí. Někdy může být platba kartou výhodnější, než platba hotově. Je to dáno aktuálním kurzem měny, který udává banka. Kurz je pro platbu v zahraničí velmi důležitý, proto si na něj dejte pozor, ať nepřijdete zbytečně o své peníze.

Na více místech

Bankovní karty nemusí vyhovovat každému. Pořád je spousta lidí, kteří si potrpí na klasické vyměňování korun za cizí měnu. Určitou hotovost bude potřebovat asi každý. Platební kartou totiž není možné platit všude. Například na trhu, nebo pokud si budete kupovat zmrzlinu, je lepší si nějaké drobné vyměnit. Ale pamatujte na základní pravidlo, peníze si vždy uschovávejte na různých místech. Ale na takových místech, aby Vám peníze nemohly snadno vypadnout. Dobré jsou vnitřní uzavíratelné kapsy na zip. Nikdy neschovávejte peníze do kapsiček na batohu, to je jako trn v oku. Zloděj většinou krade celé kabelky nebo sáhne do kapsiček v přeplněném metru nebo na trhu, proto jsou tato místa tak riziková. Zloději jsou velmi šikovní a mnohdy ani sám okradený nepozná, že se něco stalo.

Na méně běžných místech

Boční kapsičky u batohů jsou nejnevhodnějším místem, kde se dají peníze schovat. Je totiž první místo, po kterém zloděj sáhne. Ano tato místa jsou pro Vás velmi oblíbená pro uschování peněženky, protože ji máte dobře po ruce a vždy když potřebujete, tak ji snadno vytáhnete. Ale stejně tak, jak je dobře dostupná pro Vás, tak je dostupná i pro zlodějíčky, kteří jen čekají na příležitost. Peněženka by vždy měla být dobře uschována. Ani zadní kapsa u kalhot není dobrá. Vy si sice myslíte, že případného kapsáře chytnete při činu, ale opak je pravdou. Na takovém přeplněném tržišti nebo v městské hromadné dopravě, kde se na Vás všude tlačí lidé, si ničeho ani nevšimnete.

Neprovokujte

Zloději si vybírají výrazné typy. Pokud se budete všude kolem vytahovat, kolik máte peněz, nebo obchodech z peněženky zbytečně vytahovat vysoké částky, je jasné, že si Vás dříve či později někdo všimne. To stejné platí i o drahých věcech. Nemusíte přeci, když jedete na trh vypadat, jako byste vykoupili právě ten nejluxusnější butik. Samozřejmě to neznamená, že máte chodit jako pobuda. Stejně tak nenechávejte peníze na očích. Máte-li průhlednou kabelku či kapsičku na batohu, rozhodně do ní neukrývejte cennosti nebo peníze.

Zdání mála peněz

Ukážete-li v obchodě obsah své peněženky, ve které máte spoustu peněž, vězte, že jste právě nastartovali všechny kapsáře v okolí. Vy si ani nemusíte nikoho všimnout, ale oni si všimnou rozhodně Vás. Peněženku nikdy nevtahujte na ulici. Probíhajícího zloděje v spleti uliček rozhodně nedohoní, zvláště tehdy, když on se ve městě vyzná a vy ne. Možností je také nosit dvě peněženky. Do jedné uschováte větší obnos a do té druhé jen peníze, které chcete aktuálně použít. Budete-li vypadat, že máte jen pár drobných, nebudete dobrou kořistí pro případné zlodějíčky.

Kolik peněz potřebujete

To je docela zásadní otázka již před odjezdem. Kolik peněz si vlastně vyměnit? Nebo kolik peněz jste skutečně schopni utratit? Máte-li platební kartu a hodláte ji využívat, není nutné si vyměňovat velký obnos. Stačí jen nějaké drobné na suvenýry nebo nějakou dobrotu. Dopředu je dobré si spočítat, alespoň zhruba, kolik peněz budete potřebovat. Není totiž dobré vyměnit velké množství peněz a následné ho vést zpět do vlasti nebo nutně ho utratit v cizině za nesmyslné věci. Množství peněz také záleží na tom, zda již máte vše zaplaceno u cestovní kanceláře, nebo jedete jen tak sami a jste nuceni si až na místě platit ubytování. Rozhodující je také typ pobytu. Zda se jedná o pobytový nebo zážitkový, kde si dokupujete ještě nějaké výlety, které většinou nejsou nejlevnější. Vše s rozumem, jak s říká. Proto to ani s množstvím peněz nepřehánějte. Nemusíte přeci na dovolené utratit hned celoroční výplatu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články