Cenné rady jak nepřijít v zahraničí o své peníze

10.06. 2014 • Cestování 3162x

Díky platebním kartám je dnes cestování o dost snadnější. Již nemusíte přemýšlet, kolik peněz si musíte vzít, abyste měli na útratu, ale i v případě nutnosti nějakou finanční rezervu a tak dále. Prostě si vezmete jednu platební kartu, nějaké peníze necháte směnit a vyrážíte do ciziny. Navíc, pakliže budete mít tu smůlu a někdo vám peněženku jak s penězi, tak platebními kartami odcizí, pak přece jen je „lepší“ pokud máte v peněžence malou hotovost a karty, než velkou sumu peněz. Ale i tak nemáte vyhráno, pokud uděláte jistou hloupost a zloději cestu k vašim pracně vydělaným a nastřádaným penězům usnadníte. Stačí dodržet pár základních zásad a v případě takových nepříjemností budete mít o starost míň.

  1. Nesdělovat PIN

Nepište si kód k vašim penězům, čtyřmístný PIN na kartu, ani na žádný lístek k ní. Vlastně vůbec nikam. I třeba takový diář, v případě že je vám, jako ženě odcizena celá kabelka, je na nic. To všechno zloději znají a umí v tom chodit. Ví, kam si lidé co píší a dokážou to odhalit. Jejich mrštnost stojí za jistých okolností za uznání, ale ne v tom případě, kdy vám nebo komukoli jinému odcizí majetek. Opravdu nikam si PIN nepište a to i v případě, že snadno zapomínáte. To raději investujte do změny PINu takového číslo, které pro vás bude snadno zapamatovatelné, anebo si na všech kartách zvolte jeden, který už si určitě zapamatujete.

  1. Sledovat kartu

I když platíte kartou a nikdo vám fyzicky peníze ani nic jiného neodcizí, nemusíte mít vyhráno. Stačí jedno rychlé, možná i nepatrné ofocení vaší karty a pak mohou zloději klidně čerpat vaše peníze skrz internet. Proto pokud možno, nedávejte vlastní platební kartu z ruky, a pokud už musíte, pak bedlivě sledujte, co s ní dotyčný provádí. Také není vhodné brát si s sebou do zahraniční bezkontaktní karty. Ani u nás sice, pokud je karta odcizena, není zaručeno, že nebude použita, ale přece jen v zahraničí je pak o to částka vyšší.

  1. Na více místech

Pro někoho je to možná podivné a je přesvědčen, že jedině tak spíš peníze ztratí, ale v praxi pak zjistí značný opak. Pokud tedy jedete na dovolenou, nenechávejte peníze a karty jen na jednom místě. V hotelu, kde jste ubytováni, vám určitě bude k dispozici trezor, pokud ne přímo na pokoji, tak se na recepci informujte. Největším lákadlem je pro zloděje je peněženka naditá bankovkami. To platí také o různých dokladech, jako jsou řidičské průkazy apod. Pokud je zrovna nepotřebuje, uložte je do trezoru.

  1. Blokace

Ihned po odcizení, v případě v tu chvíli, kdy zjistíte, že platební karty nemáte, zavolejte do banky a zablokujte je. Je dobré mít na nich pojištění, ale ještě lepší, když vám nikdo žádné peníze neodcizí. To je to první, co musíte udělat, pak samozřejmě kontaktovat policii. Číslo, kam volat v případě odcizení a tudíž blokace dostanete od banky ke každé kartě při vyřízení. Pokud nemáte ani to, na internetu najdete.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články