Jak si užít pobyt v Benátkách

17.10. 2013 • Cestování 2908x

Jsou lidí, jež tvrdí, že abyste Benátky dobře poznali, je nutné tam strávit minimálně tři dny. To sice může být pravda, jenže ač je toto zajímavé italské město sebevíc kouzelné, na jeho poznání vám postačí jeden dlouhý, možná trochu hektický den.

Jsou cestovní kanceláře, jež nabízí poznávací zájezd do Benátek na jeden s tím, že se jede po nocích autobusem. Do Benátek se tak dostanete ráno a večer odjíždíte. Skvělý výlet, zvláště pak pro ty, co rádi poznávají nová místa a nechtějí při tom utratit mnoho peněz. Nemusíte platit za ubytování a dopravu si tak zajistíte.

Co jsou Benátky

Italské Benátky, město na severovýchodním pobřeží státu, s bohatou minulostí a romantickou současností. Žádné jiné město na světě není jako Benátky, žádné jiné totiž neleží na tolika ostrovech, kde se lidé celkem běžně dopravují lodí. Stejně jako u nás jsou městské hromadné dopravy tvořené autobusy, tramvajemi aj., tak v Benátkách jsou to motorové čluny, loďky a slavné gondoly. Po většinu roku je tu příjemné teplo a hemží se to tu turisty ze všech koutů světa. Přesný opak je to pak v listopadu, kdy jsou zde vydatné srážky a voda zaplavuje uličky tak, že místní obyvatelé se musí brodit ve vodě.

Průvodce anebo nebo ne

Chystáte-li se na cestu do Benátek, většinou zvažujete, zda využijete služeb průvodce, aby vám ve městě ukázal ty pravá místa a doporučil třeba restauraci, vhodné obchody pro nákup suvenýrů apod. Jenže, než tuto možnost schválíte, je nutno znát jistá fakta. Tak například to, že každý průvodce není profesionál a jeho průvod městem může připomínat hon za dobití pevnosti. Navíc jsou benátské uličky opravdu úzké, a jak místní obyvatelstvo, tak především obchodníci, jsou alergičtí na to, pokud se před jejich obchodem zastavíte, či jim omezíte cestu. Ideální je, znáte-li alespoň jeden světový jazyk – angličtinu či italštinu, předem si Benátky nastudujete a poté si děláte sami průvodce. Uličky v tomto italském městě jsou značeny a hlavní místa jsou směrována, takže ani nemůžete zabloudit.

Benátská noha

Při plánování zájezdu do Benátek pamatujte a možnosti vzniku tzv. benátské nohy. Protože uličky jsou zde skutečně úzké – což si málo kdo umí představit, ale ve skutečnosti jsou většinou „široké“ asi jako běžná chodba v domě, nejezdí zde žádné vozy, ani veřejná doprava a jediná přeprava městem je tedy pěšky. Jen si to představte – celý den jste na nohou, a navíc zde nejsou ani moc častá místa, kde by se dalo posadit a odpočinout, takže musíte pořád stát a chodit. Z tohoto děje pak lidem často otékají nohy a vzniká efekt tak zvané benátské nohy. Proto výběr správné obuvi nepodceňujte, a pokud to pro vás není obtěžující, pak si vezměte i jinou, náhradní obuv.

Srdce Benátek

Pro opravdový zážitek z Benátek, navštivte Náměstí svatého Marka (Piazza San Marco), což je samé srdce celého města a nachází se zde řada významných památek. Mimo to je to místo, kde je snad nejvíce holubů pohromadě na jednom místě a tím je náměstí pověstné. Holubi jsou zde tak drzí, že pokud je začnete krmit, celého vás obklíčí, sedají na hlavy, ramena, prostě všude a je složité se jich zbavit. Cenná rada proto zní – nekrmit je, za žádnou cenu. Zlatí čeští holubi, budete si říkat, když kolem vás budou pochodovat a pořádat nálety. Ale zpět k samotnému náměstí, které je rozlehlé a naprosto skvostné. Nachází se zde Dóžecí palác, bazilika svatého Marka, jež na palác navazuje, dále zvonice svatého Marka a také orloj s okřídleným lvem.

Canal Grande

Hlavní dopravní tepnou přes Benátky je slavný kanál Grande, kolem něhož se tyčí množství významných památek, paláců a kostelů, s typickou „benátkovskou“ architekturou. Ideální je si tuto cestu projet benátským MHD, neboli motorovými čluny, na které vstupní lístek stojí asi sedm eur a čluny mají několik zastávek.

Benátky jsou krásné město s vlastním kouzlem. Když je projdete, zjistíte, že byste tu žít nechtěli, ale romantika a vůbec celková stavba vás prostě „dostanou“. Město je tak půvabné, že již v roce 1987 bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články