Jak provést indickou masáž hlavy

13.11. 2013 • Zdraví 3428x

Indická masáž hlavy je člověku příjemná a ještě ke všemu je i prospěšná pro jeho zdraví. Dělá se totiž na místech, kde se nacházejí důležitá energetická centra v lidském těle. Tato indická technika u nás není zase tolik rozšířená a v České republice se nenachází tolik masérů, kteří by ji praktikovali. Přitom indickou masáž hlavy si klidně můžete vyzkoušet v teple svého domova a nemusíte nikam docházet a platit za ní. Jestliže vás zajímají podrobnosti o tomto zajímavém druhu masáže hlavy, pak si určitě nenechte ujít náš článek a začtěte se do něj, protože přináší všechny potřebné informace, abyste věděli, jak provést indickou masáž hlavy.

Obecně o indické masáži hlavy

Masáž hlavy patří k těm nejpříjemnějším druhům masáže, na jaké můžete vůbec narazit. Navíc se při ní skvěle relaxuje. Tato indická technika je stará více než tisíc let a stále se využívá, takže na ní nejspíš opravdu něco bude. Indický masáž hlavy dokáže člověka zbavit napětí a bolestí. A ještě ke všemu není vůbec složitá, takže si jí můžete zkusit i v domácích podmínkách. Pravá indická masáž hlavy se provádí pouze vsedě. Masírovaná osoba se posadí, nemá zkřížené končetiny a opře si hlavu o tělo maséra. Poté se několikrát nadechne a vydechne, aby se po náročném dni trochu uvolnila. Uklidněný by také měl být hlavně masér, aby ze sebe nevyzařoval negativní energii na masírovanou osobu. Při pravidelných indických masážích hlavy se dá omezit nebo odstranit výskyt migrén. Samotná masáž hlavy podporuje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu. Indická masáž hlavy se každopádně nedoporučuje pro lidi s vysokým krevním tlakem, onkologickým onemocněním či epilepsií.

Začátek masáže na krku

Napětí z uspěchaného života se usazuje hlavně v ramenou, krku a na částech hlavy. Z toho důvodu se indická masáž hlavy začíná na krku. Palci, nebo dlaní, se uchopí trapézový sval a svalovina se hrne od lopatky nahoru až dopředu. Masíruje se přes oblečení nebo přes ručník. Svalstvo i ramena by se následně měla uvolnit promačkáváním. Klidně můžete i trochu při masírování přitlačit, ale nemělo by se jít přes bolest. Prsteníčkem a prostředníčkem, nebo celou špetkou, můžete hýbat kůži jemnými pohyby na šíji, ale opět by se to mělo provádět přes oblečení. Při masáži hlavy se nesmí zanedbat ani krk, takže se musí hrnout kůže od šíje k hlavě podél páteře, které se ovšem masér nedotýká. Dále pokračují kmitavé pohyby na krku, které se vedou až k týlní kosti, ale tam se opět příliš netlačí, protože svaly u týlní kosti mohou být ztuhlé klidně i delší dobu a při nátlaku by se mohla způsobit úporná bolest hlavy. Určitě se při masírování vyhněte přední části krku a místům, kde se nacházejí lymfatické uzliny.

Masáž hlavy

Dále už se postupně dostanete k masáži hlavy. Masírovaný člověk by se měl opřít hlavou o tělo svého maséra, který by mu měl vjet prsty do vlasů. Tam by měl směřovat k tomu, aby se prsty spojily a poté zase pokračovat od sebe. Prsty se díky tomu mění v pomyslné hrábě, s nimiž se posléze krouží různě po hlavě. Tento pohyb do jisté míry vypadá podobně jako nanášení šampónu. Pokračovat by měly jemné kmitavé pohyby, kterými se pohybuje kůže na hlavě v takovém rozmezí, do něhož to pokožka povolí. Jedna ruka přidržuje čelo a teplo z ruky působí na masírovaného blahodárným efektem. Druhá ruka pokračuje v práci ve špetce. Poté by se mělo postupovat pomalými krouživým pohyby po lebce směrem k uším a dolů až k týlní kosti. Následuje návrat prostředkem hlavy. Ve směrech masáže by určitě měl být nějaký systém, kdy by se mělo jet odněkud někam, jinak by mohla masáž působit rušivě. Profesionální maséři také postupují po přesně daných bodech. Nejprve by se měla masírovat jedna polovina hlavy a následně druhá po výměně rukou. Pořád by se mělo jednou rukou držet čelo a celou dlaní druhé ruky uchopit jednu půlku hlavy. Poté se hýbe kůží dopředu a dozadu. Tímto pohybem se uvolňují nervová zakončení na hlavě a působí se na mozek a celkově na psychiku. Hmaty se mohou různě prostřídávat a masáže se kdykoliv může proložit "šamponováním". Posléze se může chytnout celá hlava ze stran, zatlačit a pod tlakem vyjíždět nahoru. Tlačit se ovšem může jenom do té míry, aby to bylo masírovanému ještě příjemné. Indové jsou na takovouto masáž zvyklí již od útlého věku, nicméně pro Evropana je to naprosto neobvyklé, takže ho to může bolet.

Při masáži hlavy se určitě nesmí zapomínat ani na obličej. Mělo by se stlačovat obočí od kořene nosu do stran za pomoci dvou prstů - prostředníčku a prsteníčku. Dále by se měly stlačovat body kolem obočí, lícní kosti a uvolnit čelist. Končit by se mělo jemnými krouživými pohyby na spáncích. Uši se také mohou jemně promačkávat v rámci masáže hlavy. Ty jsou totiž poměrně citlivé a jejich masírování je relativně příjemné, jelikož se v nich nachází dost nervových zakončení. I během masáže hlavy se dají využívat různé oleje. Určitě by se dal doporučit kokosový olej, který dovede navíc zpevnit a vyživit vlasy. Masáž hlavy se každopádně dá označit za uvolňující a relaxační. K takové dobré indické masáži hlavy se dá v domácím prostředí přistoupit i s přizpůsobením okolí, kdy se dá například pustit příjemná relaxační hudba.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články