Jak přes den ušetřit čas

08.10. 2013 • Různé 2600x

S časem bojuje každý z nás. Každý bychom občas potřebovali den o šest hodin delší, týden desetidenní, měsíc pětitýdenní. Uspěchaná doba generuje uspěchané lidi a nám nezbývá než jí vyhovět a vykročit odhodlaně vstříc.

Ušetřit proto často každou minutu navíc může být v našem „našlapaném“ režimu stěžejní. Pojďme se tedy podívat, jaká opatření můžeme ve svém životě zavést, aby se nám čas nerozplýval pod rukama – a do ztracena.

  1. Neplýtvejte časem na čtení pochybných periodik. Nechci jmenovat konkrétně, ale skutečně je ve vašem životě místo na sledování osudů Ivety Bartošové nebo Agáty dnes již Prachařové? O nic lépe na tom nejsou ani další časopisy, které, ruku na srdce, píší každou sezónu o tom samém a kde kvalita takového počtení bývá stejně víceméně nevalná.
  2. Zvažte, jestli potřebujete ve svém dni i tištěné noviny. Dění ve světě můžete dobře sledovat i přes internet, a to jen takové, které chcete právě vy. Při listování novinami vás zaujme spousta článků, které byste normálně ani nečetli.
  3. Sepište si program dne, položku za položkou. Díky tomu před očima dobře uvidíte, co všechno máte stihnout, a tím spíše si nedovolíte zahálku nebo utíkání od podstatných věcí k těm nevýznamným.
  4. Pokud máte v plánu jít na nákup, sepište si nákupní seznam. Ten vám urychlí pochod přes obchod. Nejlepší bude, pakliže máte jeden obchod, do kterého chodíte vždy, když si položky na seznamu uspořádáte dle toho, jak je uspořádaný ten a onen konkrétní podnik. Pokud tedy ihned po vstupu do obchodu procházíte oddělením s ovocem a zeleninou, váš nákupní seznam by měl začínat položkami z těchto končin.
  5. Omezte si čas, kdy budete mít zapnutý počítač nebo notebook. Pokud budete vědět, že vše na počítači či internetu musíte stihnout za určitou a předem pevně stanovenou dobu, nebudete svým časem plýtvat na zbytečném surfování po internetu a podobně. O tomto problému či prokletí ví snad každý uživatel této výpočetní techniky.
  6. Pokud máte doma po ránu naspěch, udělejte si v lednici speciální poličku, kterou vyhradíte snídaňovým pokrmům. Ty pokládejte na velký tác. Naráz tak vytáhnete máslo, margarín, marmeládu, uzeniny, sýry nebo třeba čerstvé ovoce, které byste jinak jedno po druhém lovili z hlubin vašeho chladícího zařízení.
  7. Položte si ruku na srdce a zeptejte se sami sebe, jestli je opravdu nutné žehlit všechny kusy prádla, která jste běžně zvyklí přítomností žehličky oblažit. Spodní prádlo, ponožky, kapesníky bez reprezentačního účelu, povlečení na postel, ručníky, utěrky...Jmenovat by šlo dále. To všechno jsou věci takřka obyčejné denní spotřeby, kterou jen málokdy oceníte. Opravdu si libujete v čerstvě vyžehlených povlacích na peřiny, nebo je vám spíše jen příjemná vůně čerstvě vypraného prádla?
  8. Prádlo žehlete ještě ve chvíli, kdy je trochu vlhké. Přebytečná voda se z prádla vypaří vlivem žehličky, a vy si ušetříte trochu boje s přeschlým prádlem. To totiž pro vyžehlení dohladka potřebuje více péče a pozornosti.
  9. Pračku dejte prát, až když máte dostatek prádla. Nejen, že tím ušetříte na elektřině, ale také ušetříte spoustu úkonů. Je jasné, že čím víc prádla z pračky vytáhnete, tím více jej musíte pověsit, ale samotné třídění prádla vhodného do nějak barevné pračky a úkony spjaté s jejím zprovozňováním nějaký čas stojí. A proč jej promrhat zbytečně, když to ještě není úplně nutné?
  10. Je skutečně nutné utírat nádobí? Nestačí pořídit odkapávač na nádobí a nechat na něm umyté kusy dostatečně dlouho schnout?
  11. Potřebuje vaše prádlo kolíčky? Pokud je bezvětrno a nebo pokud vám bude stát sušák na prádlo uprostřed pokoje, není náhodou čas věnovaný upevňování kolíčků na prádlo a jejich následnému sundavání, trochu zbytečný? Od našich maminek jsme naučeni velké pečlivosti a možná jsme byly jako dokonalé hospodyňky vychovány. Dnes je však jiná doba a není čas na to být na plný úvazek hospodyně, na plný úvazek rodič a ještě k tomu pracující občan.
  12. Pokud jste ten typ člověka, kterému nevadí si mírně připlatit za to, že ušetříte čas, poohlédněte se po nákupech přes internet. Nejen, že ušetříte cestu do kamenného obchodu, ale i pobyt v něm a cestu zpět s plnými rukami plných tašek. Například velké supermarkety dnes již nabízí i nákup potravin přes internet. Zaplatíte něco kolem 70 korun za dovoz, ale vyhnete se na druhou stranu frontám, putování po obchodě přeplněného lidmi stejně jako cesty zpět s plným nákladem. Ani přebírání housek nebo ovoce vás díky on-line nákupu nebude stát ani vteřinu, neboť to personál učiní za vás. A pokud se poptáte na reference ve svém okolí, zpravidla si nikdo na on-line nákup potravin nestěžuje.
  13. Vraťte se do dob svého dětství a vzpomeňte si na studené večeře. Pokud jste ti, co si potrpí na večerní vaření, nebylo by pro vaše ruce, našlapané denní rozvrhy i žaludky lepší vrátit se k chlebu s máslem, vejcem, uzeninou, sýrem, nebo třeba tvarohem?
  14. Všechen čas, který jste nuceni strávit například v městské hromadné dopravě, věnujte něčemu bohulibému. Čtěte knihy, plánujte den, vyřizujte telefonáty...Je škoda každé vteřiny, která skončí nepřítomným koukáním z okénka.
  15. Možná, že telefon coby dorozumívací zařízení nepoužíváte rádi, ale zamyslete se nad tím, kolik času vám zabere e-mailová korespondence. Nějakou dobu píšete, nějakou po sobě text čtete, dalšími a dalšími e-maily si pak vzájemně dovysvětlujete detaily, které z psané komunikace nebyly zřejmé. A přitom by to jeden telefonát na dvě tři minuty zcela jistě dobře vyřešil.

Toto je jen stručný výčet toho, co můžete podniknout za možné kroky, abyste ve svém dni ušetřili co nejvíce času k dobru. Možná s postupem doby i vy sami přijdete na tipy a triky, které vám pomáhají v tom, aby vám čas neprotékal skrze prsty. Důležité je hlavně uvědomit si, kolik času zbytečně ztrácíme a odhodlat se učinit proti tomu nějaké kroky. Zbytek je pak již celkem jednoduchý...Takže přeji mnoho zdaru a mnoho času navíc!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články