Jak malovat na sklo

26.09. 2013 • Volný čas 4162x

V dnešní době plné konzumu a výrobků bez duše si opět pomalu začínáme cenit hodnot ruční práce. Tím, co zvládne doopravdy každý, ať už se jedná o dítě, dospělého nebo seniora, je technika malování na sklo.

Nemusíte ve skutečnosti umět namalovat portrét figuranta před sebou, nemusíte vědět, co je to uhel, co rudka, jak se šrafuje a jaká je teorie zlatého řezu. Stačí, jestli dovedete namalovat například třešničky, mravence, srdíčko nebo třeba jen čtverečky a kolečka. I to udělá své a asi byste se i divili, jak někdy prostota vítězí nad složitostmi.

Pojďme se tedy podívat, jak na to!

Co budeme potřebovat:

Barvy

Existuje více druhů barev na sklo a je v podstatě jen na vás, které si vyberete jako ty svoje „nej“. Na soudobém trhu jsou k dispozici například slupovací gelové barvy, které se nanáší na k tomu uzpůsobenou folii. Z takové folie se po zaschnutí, nejlépe po několika hodinách, celý obrázek jednoduše odloupne a aplikuje přímo na povrch, kde jej chceme mít. Tato technika slupovací gelové barvy se hodí hlavně na zrcadla či okna, která se omývají jen zřídka. Na sklenicích nebo jiných často oplachovaných površích by obrázky totiž dlouho nevydržely. Pokud se dá takto generalizovat, technika slupování patří k těm nejzákladnějším a tudíž i nejjednodušším. Hodí se velmi pro děti, protože celý proces mohou zvládnout i samy bez pomoci dospělých osob.

Slupovací barvy se však nepočítají mezi ty „pravé“ barvy na sklo. Ty se totiž dělí do dvou velkých kategorií – na barvy ředitelné vodou a ředitelné ředidlem. Barvy ředitelné vodou pak existují ještě ve dvou variantách, a to vypalovací i nevypalovací.

Vypalovací barvy je po aplikaci na zvolený předmět nutné zafixovat horkem. K tomu postačí běžná trouba spuštěná na teplotu 160°C. Zde je tedy třeba dobře volit, na co obrázek aplikujeme. Zdobený předmět totiž musí být schopen takto vysokou teplotu v troubě bez úhony přežít. Výhodou je však oproti tomu stálost obrázku. Můžeme jím zdobit sklenice, talíře i jiné denně oplachované doplňky domácnosti.

Nevypalovací barvy zato musí schnout dostatečně dlouho na vzduchu, a to často až několik dní! Hodí se pak zejména jako dekorace. Při denním mytí totiž nelze zaručit životnost barevných obrázků. Pokud již předměty s nevypalovacími barvami mýt, pak se doporučuje používání pouze studené vody.

Je zde však třeba upozornit, že barvy vyžadující ředidlo nejsou vhodné pro děti a ani pro úplné začátečníky.

Potřeby

Pro gelové slupovací barvy není potřeba nic jiného než folie a tuby s barvami. Jsou běžně k dostání i v méně specializovaných obchodech. Pro techniku malování ostatními barvami je nutné pořídit si štětec, hadřík, ředící složku (tedy vodu nebo ředidlo) a samozřejmě předmět, který chceme ozdobit (hrneček a podobně).

Jak postupovat:

Nejprve se vždy nakreslí kontury obrázku k tomu určenou konturovací barvou. Tou bývá zpravidla černá, zlatá, stříbrná nebo měděná. Konturka má totiž hutnější konzistenci a rychleji schne. Navíc s její pomocí vytvoříte pevný obrys, přes který se nechtěně nerozlijí výplňové barvy.

Pokud neumíte kreslit sami, mohou vám vypomoci nejrůznější šablony nebo třeba dětské omalovánky! V případě, že kreslíte gelovými slupovacími barvami, je to velmi snadné – zkrátka jen fólii přiložíte na předlohu a obkreslíte. Při malování jiným druhem barviček lze pak šablony použít pouze jako vzor pro oko, podle kterého se vynasnažíte „chytit“ ten pravý tvar.

Máte-li kontury hotové a dostatečně zaschlé, již nic nebrání v tom, abyste vzali barevné výplňové barvy a štětcem vymalovali obrázek dle vlastní fantazie. Jednotlivé barvy můžete i míchat, a to jak přímo v obrázku, tak i mimo něj na paletě. Nakládat s hotovým dílem pak musíte podle toho, jakým typem barev kreslíte.

O nic složitější to tedy není. Obrázky na sklo skutečně zvládne každý! Tak ať se podaří i vám!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články