Jak se zbavit kašle

18.10. 2013 • Zdraví 4482x

Období nachlazení, je vždy spojeno s rýmami a také nepříjemným kašlem. V zásadě existují dva základní druhy kašlů a to tzv. suchý kašel, který je většinou velice dráždivý a nepříjemný. Vyvolává jej jakákoli změna v dýchání, pohybu a podobně. Někdy je až tak silný, že se lidé při něm dusí, zvláště v noci. Druhým, základním druhem kašle je ten, při kterém vykašláváte. V průduškách se tvoří hleny, které se derou ven a člověka donutí ke kašli. Hleny rozhodně nepolykejte (ano, pro někoho velice nechutná představa, ale jsou i tací, kteří to dělají), protože obsahují bacily, kterých se tělo snaží zbavit.

Co je to kašel

I ten nejnepříjemnější kašel je jen obranný reflex našeho těla. Tím, že kašleme, si čistíme dýchací cesty. Každý dospělý člověk zakašle dokonce prý hned několikrát za hodinu. Je to takové to běžné odkašlání, někdy jej ani nevnímáme. Naše dýchací cesty se čistí od odumřelých buněk.

Pokud však kašel je častý a dráždivý, že jej vnímáme až tak moc, bez vykašlávaných hlenů, tak zvaně suchý kašel, jde o příznak infekce zánětu horních cest dýchacích. Na tento kašel působí tlumivě snad jen horký čaj, a tekutiny tak nějak obecně. Doporučují se i horké obklady na průdušky, dokonce prý skvěle fungují uvařené brambory ve slupce, které se rozmačkají a položí na dekolt.

Po čase tento kašel přechází ve vlhký kašel. Viry, jež způsobily onemocnění, si našly cestu z horních, k dolním cestám dýchacím a tak začaly „úřadovat“. Obranné mechanismy našeho těla působí spolehlivě a tak produkcí hlenu nevítané viry a jiné bacily prostě a jednoduše sprovodily ze světa tím, že se v lepivém a slizkém hlenu naprosto ztratí a odchází z těla ven.

Proti kašli se většinou podávají sirupy, které pomáhají situaci v dýchacích cestách uklidňovat a proces léčby urychlovat. Ideální je, když člověk je v klidu. Asi to není většinou možné, zůstat v „obyčejným“ kašlem doma v posteli, ale pokud je to jen trochu možné, rozhodně je nutné se vyvarovat jakékoli námaze. Úplně vynechat sport a zátěžové práce a nechodit do zakouřených prostor nebo tam, kde se nedá dýchat. Passé by mělo být také ponocování. Nepřepínat se, v klidu a teple voňavého domova si uvařit čaj, zabalit se do deky a odpočívat u dobré knihy nebo zajímavého filmu.

Zvýšit příjem tekutin by se měl obzvlášť v případě bylinkových čajů, také horkých polévek, vývarů a skvělé je i horké mléko s medem a máslem. Na průdušky působí jako balzám na duši a když k tomu přidáte trochu skořice, skvěle prohřeje celé tělo. Jsou sice takoví, jež konzumaci mléka a vůbec mléčných výrobků nedoporučují, jenže co neudělat pro zklidnění „rozdováděných“ průdušek.

Naše babičky jistě doporučují výtažky z cibule. Je to sice varianta pro otrlejší, protože takto přírodní medicína není rozhodně žádnou vybranou dobrotou – nakrájená cibule se posype cukrem a nechá se odstát. Cibule pustí šťávu a spolu s cukrem vytvoří jakýsi sirup. Funguje sice skvěle, ale chutná děsně.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články