Jak se zbavit oparu?

12.10. 2013 • Zdraví 6538x

Opary jsou velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Navíc se objevuje často na místech, kde se to absolutně nehodí a kde to je nevzhledné. Jsou lidé, kteří mají opar jednou za deset let, jednou za dvacet let, neměli ještě nikdy opar. Takovíto lidé jsou obvykle ti šťastnější a spokojenější lidé. Pak je tu, ale skupinka lidí, kteří na opary trpívají a při přechodu ročních období, tedy léta na podzim a z podzimu na zimu, objevují se opary. Pak jsou také lidé, kterým stačí opravdu málo, stres, změna teploty, horečka, leknutí, onemocnění jako chřipka, angína a podobně. Stačí jen nepatrné podněty a ihned je opar na světě. Takovíto lidé jej mají obvykle jednou měsíčně a dokáže je pěkně potrápit. Co s takovými opary? Asi se jich chceme co nejdříve zbavit. Navíc, opary mají tu vlastnost (tedy alespoň u mě), že se vytvoří zrovna ve chvíli, kdy se mi to nejméně hodí. Když mám schůzku, když mám důležitou poradu, když jdu na narozeniny, nebo na nějakou akci. To se vždy probudím s "krásným" oparem a nálada je ta tam.

Opar je virové onemocnění a je s ním spojeno spousta nepříjemností. Když máte opar a je povětšinou na rtu pořádně bolí a obvykle se vám špatně mluví, pije, jí a vůbec všechno dohromady. Navíc je to virové onemocnění, takže je potřeba dát si pozor z jaké skleničky pijete, do jakého ručníku se otíráte a podobně. Když si vezmete ručník partnerův či jeho skleničku horzí, že si do oparu zanesete nějaké bakterie a partner, který se do takového ručníku utře a napije se z takové skleničky, pak může opar dostat také. Je také dobré položit si pár základních otázek. Kde se opar bere? Jak je vyléčit domácími tipy? Léčba oparu. Podíváme se na opary trošku více a dáme vám tipy, jak na opary vyzrát.

Kde se opar bere?

Jelikož je opar virové onemocnění, jeho původcem je virus herpes simplex. Tento virus je jako protivná návštěva, kterou nechcete uvítat, ale ona se k vám stejně vetře. Šíří se nejčastěji samozřejmě přímým kontaktem a to nejčastěji s někým, kdo zrovna oparem trpí. Je jasné, že když má někdo opar, snažíte se přímým kontaktům vyhnout, ale on takový opar nemusí být vždy vidět. Zkrátka se kontaktujete s člověkem, kterému se opar teprve klube na svět. Opar se může přenést také pouhým dotykem ruky a to ve chvíli, kdy si dotyčný, co opar má na něj právě sáhnul a podá vám ruku. Samozřejmě ke vzniku přispívá také stres, silné sluneční záření, horečka a podobně. První opar, který se vám vytvoří je považovaný za nejhorší a nejvíce bolestivý, I když jej vyléčíte a ztratí se, virus už vám zústane napořád v tkáni a čeká na svou další příležitost kdy vás potrápit a kdy se dostat zase zpět. Mnoho lidí si na něj během let vytvoří imunitu a opar se vytváří jen vzácně a, nebo taky vůbec.

Léčba oparu domácími tipy

Domácí tipy na léčbu oparu jsou různé. Někteří jej léčí zubní pastou, kterou nanesou na opar, vysušují opar a podobně. Zde je pár tipů, které vám mohou pomoci opar trošku zmírnit a navíc také ochránit vás před opary a před rozšířením oparů.
Kostka ledu vám pomůže zmenšit otok a přináší okamžitý pocit úlevy.
Balzám na rty proti slunečnímu záření chrání vaše rty, pokud už jste někdy opar měli. Pokud opar máte, nenanášejte na něj žádné jiné přípravky. Bude vás to více bolet a štípat a navíc roznesete opar po celých rtech a viry budou i na přípravku, který aplikujete.
Nesahat na opar, tohle dělá hodně lidí, že si na opar sahá. Když si natíráte mastičku, ihned si běžte umýt ruce a jinak na opar nesahejte. Tím, že na něj sáhnete, si vir můžete roznést kdekoliv na tělo a to přeci nechcete.
Spát s podepřenou hlavou není nic moc příjemného, ale věřte, že je to pro vás plus. Hlavu si podepřete, moc pohodlné to nebude, ale chvíli to vydržíte. Je to důležité pro odtok tekutin z oparu. Pokud tekutina neodtéká, může se usadit na rtech a opar se pak špatně hojí.

Léčba oparu

Oparu se lidé snaží co nejdříve zbavit. Samozřejmě dnes již existuje velký výběr a můžete zvolit různé přípravky jako mastičky, gely, náplasti a podobně. Jsou samozřejmě babské rady, které také fungují. Podíváme se zde jak na babské rady, tak na mastičky.

Mast s antibakteriálními účinky neboli mast proti infekci. Když se začnou dělat stroupky, aplikujte tuto mastičku. Zvláční kůži, urychlí hojení. Sníží se tak riziko infekce či riziko vzniku malých jizev.
Zvlhčování puchýřů také pomáhá. Každá kapka urychlí zasychání, protože voda se odpařuje společně s tekutinou z puchýřů. Když puchýře zaschnou, už je znovu nenamáčejte.
Trocha mléka také pomáhá, ač se to zdá zvláštní. Namočte hadřík do studeného mléka a přiložte ho na puchýřky. Mléko má v sobě látky, které pomáhají a podporují hojení oparů.
Krycí pasta se dá připravit v pohodlí domova. Krycí pastu si připravéme z vody a kypřícího prášku. Ve formě husté pasty ji naneste na postižené místo a nechejte zaschnout. Pomáhá to ke zmírnění pálení.

Boj proti bolesti

Bolest je u oparu poměrně běžné, pálí vás opar, svědí vás opar, je to velmi nepříjemné. Když si v lékárně koupíte mastičky či náplasti, pomohou vám, ale bohužel jen v tom, že odstraňují opar. Bolest sebou neberou a neodstraňují ji. Proto je možné si koupit v lékárně jiné tabletky, které fungují proti bolesti. Pomáhá také koupel z ovesných otrub, která zmírňuje bolest a pálení. Puchýřky je potřeba denně umývat a čistit. Když je máte na těle antibakteriální mýdlo postačí, když je na tváři stačí voda, kterou důkladně omyjete a osušíte, nejlépe papírovým kapesníčkem.

Opary se nejčastěji vyskytují na rtech či v okolí rtů. Známý je také opar herpes, což je sexuálně přenosný opar. Vytváří také opary na rtech či na intimních partiích. Tento opar herpes postihuje právě intimní místa, vytváří na nich puchýřky, shlukují se a vytvářejí se vodnaté puchýřky. Praskají a může se vytvářet strup. Dále se projevuje horečka, bolest hlavy. Pokud objevíte puchýřky na intimních místech, jděte ihned k lékaři a je potřeba začít se léčit.

Pásový opar

Pásový opar je vlastně něco jako reaktivace viru planých neštovic. Aktivovat se může tím, že je člověk nemocný či je ve stresu. Pásový opar se může objevit kdekoliv na čele, na hrudi, na rukou, na nohou, na truku, na hýždích. Charakteristika je tím, že jsou vodnaté puchýřky na těle a rudou kůží kolem. Doprovází je bolest či brnění. Pásový opar je virový a nakažlivý, především proty jedince, kteří ještě neměli plané neštovice. Proto je nutná zvýšená hygiena.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články