Co všechno je nutné připravit před svatbou

14.10. 2013 • Rodina 3678x

Svatební obřad je pouze vrcholkem ledovce, protože většina prací se musí zařídit ještě před samotnou svatbou. Svatba je velkým okamžikem v životech několika lidí, a proto by se k ní tak mělo i přistupovat. Opravdu se musí připravit hodně věcí a aby se svatba zvládla bez nadbytečného stresu, je nutné si vyřešit všechny důležité předsvatební akce. A aby se nejednalo o úplně složitý úkol, pokusíme se nastínit několik věcí, které by se před svatbou měli připravit a soustředit se na ně pozornost budoucích manželů.

Ujasněte typ obřadu

Jednou z prvních akcí by mělo být ujasnění, jaký typ svatebního obřadu vlastně plánujete uskutečnit. Svatba se může uskutečnit v kostel, na úřadě nebo na nějakém netradičním místě. Svatba v kostele má samozřejmě svá omezení, protože se jedná o církevní obřad. V případě netradičního místa si připlatíte peníze navíc, ale poté se může svatba odehrát třeba na oblíbeném sportovním hřišti nebo doma na zahradě. Právě typu svatby se musí přizpůsobovat všechny svatební přípravy. Jestliže třeba obřad proběhne v kostele, nevěsta by měla mít na sobě tradiční závoj, zatímco na civilní svatbě ho řešit vůbec nemusí. 

Sestavte svatební rozpočet

Nutné je si dopředu sestavit svatební rozpočet. Každá svatba stojí jiné finance, samozřejmě záleží na mnoha okolnostech. Určitě také záleží na tom, kolik je člověk do svatby schopen a ochoten vložit svých peněz. Hodně finance určuje, kolik hostů se na svatbu bude zvát. Předem vypracovaný svatební rozpočet pomáhá s určením orientační ceny, aby měli budoucí manželé představu o tom, kolik do svatby hodlají dát. Jak již bylo napsáno, svatební hosté a jejich počet, to je podstatná informace. 

Dejte dohromady seznam svatebních hostů

Je zapotřebí si sestavit přesný seznam svatebních hostů a někam si ho pečlivě uložit. Jednodušeji se tím udělá představa o tom, jak velká svatba bude a podle seznamu hostů se musí objednat počet kusů svatebních oznámení a porcí jídel na svatební hostinu. Nejlepší formou je udělat si seznam hostů ve dvou lidech a až teprve poté ho konzultovat s rodiči či dalšími rodinnými příslušníky, protože ti si mnohdy myslí, že seznam svatebních hostů je nafukovací.

Vyberte místo a datum svatby

Velice důležitým bodem je určení a rezervace místa konání svatby a její termín. Jarní, letní a první podzimní měsíce jsou nejčastěji využívané pro svatební obřady, ale lidé se klidně mohou vzít i mimo sezónu. Rozhodně je rozumné se dohodnout na seznamu míst, kde by se svatební obřad mohl konat a pokusit se ho co nejdříve zamluvit, aby si ho nezabral někdo jiný. Obzvlášť atraktivní data bývají velice často zamluvená dlouhou dobu dopředu. Lokality, jež se dostanou do užšího výběru, by se měly dopředu navštívit a zeptat se tam, jestli je volné zvolené časové období a rovnou si člověk může ověřit, jestli splňuje dané místo naše požadavky. Jestliže si celou svatbu pořádáte sami, vyplatí se svědky vybírat s opravdovou rozvahou. Jejich povinností nebude pouze svědčení na svatbě, ale také starání se o zábavu během svatebního dne. Svědci by měli připravit program, který svatební hosty pobaví a potěší, přičemž by se zároveň měli postarat o tom, aby novomanželé měli všechno, co aktuálně potřebují a v tu správnou chvíli. Též bývá zvykem, že jeden ze svědků na svatební hostině přednáší slavnostní projev. Velice často se této úlohy chopí svědek ženichův. Nevěstin svědek by se naopak měl celý den věnovat nevěstě. Rozhodně by se tedy svědci měli volit uvážlivě. 

Dobře zvažte místo pro svatební hostinu

V případě volby místa konání svatební hostiny byste se měli řídit obdobnými pravidly jako v případě výběru místa konání samotného obřadu. Místo na svatební hostinu by se mělo vybírat s dostatečným časovým předstihem a sejít se s všemi dodavateli, kteří se o tuto část svatby budou starat. Poptejte se také v okolí, jestli někdo nemá zkušenosti s firmou, kterou si najímáte. Pokud si hodláte pronajímat restauraci, pak se určitě vyplatí si dopředu daný podnik prozkoušet návštěvou, aniž by o vašich záměrech personál věděl. Vyplatí se sledovat chování personálu k hostům, na škodu není ani ochutnání některých pokrmů z jídelního lístku, abyste měli představu o tom, jak se v dané restauraci vaří. Když budete s nabízenými službami a kvalitou připraveného jídla spokojeni, můžete se sejít s provozním a začít se domlouvat na podmínkách případné spolupráce. U cateringových firem také nebývá problém si dopředu vybrané jídlo ochutnat, zhodnotit, a až potom se rozhodnout, jak by mělo svatební menu vypadat. Je vhodné také myslet na případné ubytování pro svatební hosty a svatební apartmá pro novomanžele, které by se opět mělo zajišťovat s ohledem na osobní zkušenosti či na kladné reference. Vybrané místo by se mělo dopředu navštívit, v klidu si ho prohlédnout, projít a případně v dostatečném časovém předstihu rezervovat, pokud vyhovuje představám a požadavkům.

A jde se do svatebního salonu

Samozřejmostí je návštěva svatebního salónu, kde si nevěsta zvolí svatební šaty a také se tam dají pořídit doplňky pro nevěstu i ženicha. Existují v zásadě tři možnosti, jak si v dnešní době pořídit svatební šaty. Nejčastěji se vypůjčují ve specializované půjčovně svatebních šatů, kde se dá vybrat z ohromného množství modelů různých velikostí a typů. Další možnost představuje koupě vlastních svatebních šatů, kde se nevěsta tolik nemusí stresovat, že zapůjčené šaty zničí. Nicméně investice do vlastních šatů bývá zpravidla vyšší. Neméně zajímavou možností je ušití šatů na míru, kdy cena se pohybuje od deseti tisíc korun výš. Kromě šatů pro nevěstu je také nutné vybrat svatební oblek pro ženicha, který by se teoreticky měl barevně sladit se šaty nevěsty. Kromě těchto šatů se dají vypůjčit také šaty pro družičky, maminky a další svatební hosty. 

Vyberte snubní prsteny

Na svatební den zůstane často mnoho vzpomínek a některé jsou dokonce i hmatatelné. Mezi ně patří snubní prsteny, které by se následně měly nosit na prstu.  Jelikož snubní prsteny by se měly nosit dennodenně, mělo by se na výběr toho pravého prstenu hodně dbát. Na trhu je obrovská nabídka snubních prstenů z různých materiálů a v rozmanitých cenových relacích, takže si stačí jenom vybrat. Jakmile je stanoveno datum svatby a také čas a místo konání obřadu i hostiny, může se začít s volbou svatebního oznámení a dalších tiskovin. Ceny svatebních oznámení se mohou zásadně odlišovat. Před svatbou se musí vybrat také svatební kytice a zvolit si styl květinové výzdoby a dekorací. Všechny tyto zmíněné věci se odlišují podle nevěstina vkusu. Výběr svatební kytice by též měl odpovídat barevnému ladění svatby, tělesným proporcím, trvanlivost a aktuální sezóně. Většina květin se sice dá sehnat během celého roku, ale jejich cena může být mnohem vyšší, než kdyby byla zrovna jejich sezóna. Kromě květiny pro nevěstu, k níž se často dodává i korsáž pro ženicha, se na svatbu většinou pořizují i kytice pro matky a družičky.

Vyberte ladicí svatební dekoraci

Na svatbě by neměla chybět ani svatební dekorace. Jako svatební dekorace se dají označit svíčky, ubrousky, ubrusy, kamínky, konfety, okvětní lístky, mašličky, stuhy, stoly, svatební židle, potahy na židle, koberce či slavobrány. Existují různé specializované obchody, kde se všechny svatební dekorace dají koupit. Ke každé správné svatbě patří svatební dort a cukroví. Výběr svatebního dortu a cukroví není pouze věcí chuti, ale také vkusu. Nabídka je v současnosti tak široká, že se člověk může jen těžko rozhodovat, jaký dort by chtěl. Chybět by neměly ani svatební koláčky. Často se v rodině najde i někdo, kdo s radostí upeče svatební koláčky a další cukrovinky. Každý chce mít ze svatby nějakou památku, a proto je důležité si dopředu objednat fotografa a kameramana. Ti dovedou udělat patřičné svatební fotografie a video, které skvěle zachytí atmosféru svatebního dne. Investice do kvalitního kameramana a fotografa se vyplatí. Pokud znáte nějakého kvalitního fotografa, určitě se s ním vyplatí domluvit dopředu, aby si na vaši svatbu udělal volný den.

Účes nenechte náhodě 

Chybět by neměla ani dobrá vizážistka a kadeřnice, s nimiž se určitě vyplatí domluvit si dopředu nějaké termíny zkoušek klidně i několik měsíců před svatbou. Ženich si v rámci příprav na svatbu moc úkolů na sebe nebere, ale mezi ty, které tradičně obstarává, je svatební doprava. Dopravní prostředky se dají domluvit mezi svatebčany, nebo se dá vozový park pronajmout a vybrat si v takovém případě můžete klidně i svatební limuzínu. Na žádné svatbě většinou nechybí hudební produkce. Je důležité se dopředu rozhodnout, jestli bude hrát živá hudba, diskžokej, nebo pouze reprodukovaná hudba. Ten, kdo se o hudbu bude starat, musí mít dostatečně kvalitní zařízení. I v případě hudební produkce je lepší si dopředu něco poslechnout, aby poté nenastalo nepříjemné překvapení. Na svatební hostině se často stane situace, kdy se sejde dvojice stejných svatebních darů. Aby se této nemilé události předešlo, je vhodné si vytvořit dopředu seznam svatebních darů. Budoucí manželé by se měli dopředu domluvit, co jim v domácnosti chybí a vytvořit si seznam, který poté dají k dispozici svatebním hostům a ti si mohou zvolit, jaký dar si pro novomanžele připraví.

Po svatbě naplánujte svatební cestu

Před svatbou by se měla připravit i svatební cesta, protože poté už na přípravy nebude tolik času. Řada cestovních kanceláří nabízí různé slevy pro novomanžele. Často se řeší i to, kdy by se mělo poslat svatební oznámení. Podle všeobecných zvyklostí by se mělo svatební oznámení posílat nejpozději dva měsíce před plánovaným termínem svatby. Dopředu se díky tomu dá vědět hostům, kteří si pak mohou domluvit volno v práci. Společně se svatebním oznámením se rozesílají i pozvánky ke stolu. Ty se samo sebou dají do obálky pouze těm lidem, kteří mají sedět také na svatební hostině. S tím také souvisí zasedací pořádek u svatebního stolu, který je dán zvyklostmi, etiketou i uspořádáním vztahů v rámci rodiny. Novomanželé by podle etikety měli sedět v čele stolu a z každé strany by u novomanželů měla sedět tchýně a tchán. Vedle rodičů poté sedí svědkové. Dopředu by se též měl vytvořit určitý časový rozvrh jednotlivých událostí, které se na svatbě a následné veselici odehrají. Před svatbou se také může uspořádat večírek na rozloučení se svobodou pro nevěstu i pro ženicha. Nejvhodnější doba na pořádání takové akce je zhruba dva týdny před plánovaným datem svatby.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články