Jak připravit svatbu

14.11. 2013 • Rodina 4346x

Svatba je velký den v životě obou snoubenců. Zejména, pokud je zcela první. A oba chtějí, aby vše klaplo perfektně, celý den si úžasně užili. Zvláště pak nevěsty chtějí být naprosto neodolatelné, krásné a dokonalé. A protože ani jeden před tím nikdy svatbu nepřipravoval, hledají vždy každou dobrou radu, jak si ten svůj jedinečný den naplánovat do detailů.

Termíny a počty

V okamžiku, kdy se rozhodnete se svým partnerem žít oficiálně bok po boku, je nutné si jasnit několik základních kritérií. Svatba se dá připravit i během měsíce, někdy postačí i pár hodin (to už je samozřejmě přehnané), avšak vždy je nutné vědět, co vše budu zajišťovat a zkorigovat to tak, aby to sedělo. Malá svatba se dá připravit okamžitě, ale taková ta běžná již potřebuje rozplánovat detailně.

Datum svatby

Nutné je vědět, kdy chceme do svazku manželského vstoupit. Tedy zvolit si vhodný termín pro svatbu. Dobré je si stanovit konkrétní termín s tím, že na něm v případě nutností až tak netrváme a dá se posunout (pokud například nebude volné místo tam, kde chceme svatbu i hostinu mít). Nejlepší doba na stanovení je rok a půl před svatbou. To si ještě v klidu můžete vybrat vše tak, jak se vám bude líbit a ne jen proto, že už nic jiného není.

Počet hostů

Důležitý bude i přibližný počet hostů, tedy rozpětí svatby. Jestli chcete malou, pouze rodiče, svědci a pár přátel, tedy v celkovém počtu maximálně do dvaceti lidí, je něco jiného, než taková běžná svatba, kde je asi šedesát hostů, anebo pak velká svatba, která čítá i několik stovek hostů.

Kdo všechno bude na svatbě

S tím samozřejmě souvisí, kdo všechno bude na svatbě. Spolu s partnerem byste měli dát dohromady seznam hostů. Jestliže vy jste jedináček a vaši rodiče mají po jednom sourozenci, bude váš rodinný seznam hostů poněkud chudší, oproti partnerovi, který má naopak sourozenců pět, většina z nich už mají své rodiny a navíc i rodiče pochází z dost plodných svazků. Je potřeba si stanovit, zda s tím oba souhlasíte, nebo jak se o financování svatby spolu postaráte. Dále jsou tu kamarádi, kolegové a další osoby, které na svatbě chcete, nebo musíte mít. Seznam hostů musí být konkrétní. Z toho se budete vycházet při objednávání jak hostiny, tak oznámení, stravy, dopravy a také i případného ubytování.

Kde bude svatba

To je další podstata svatby, kterou je potřeba objednat včas, protože jistá oblíbená místa a také v oblíbených termínech již mohou být obsazená. S dostatečným předstihem si však termín můžete zajistit a to jak místa obřadu, tak svatební hostiny. Pamatujte na to, že pokud se jedná o malou svatbu, bude dost bídně vypadat, objednáte si hostinu ve velkém společenském sále, byť za mizivou cenu. To si raději objednejte malý salonek v oblíbené restauraci, kde bude pro vás přece jen útulno. Nejlepší je tako skloubit místo obřadu s místem hostiny, nebo v jeho blízkosti, ať se nemusí obstarávat doprava, případě je nutné myslet i na tuto variantu.

Jaký je rozpočet na svatbu

Jedním z velice důležitých, patrně u většiny snoubenců nejdůležitějších z faktorů, je svatební rozpočet. Prostě suma, kterou mají na svatbu k dispozici. Je dobré se informovat, kolik tak svatba asi stojí, ideálně u přátel, na jejichž svatbě jste byli a líbila se vám. Tak získáte představu, kolik si asi musíte nachystat peněz a vše si pečlivě sepsat, poznamenat u všech bodů, kolik máte na každý z nich a tohoto seznamu se držet. V dnešní době již většina snoubenců ještě před svatbou spolu žijí, takže nákup ohromných darů od hostů není již tak znatelný, nicméně asi každý se vás před svatbou sám zeptá, co si jako svatební dar přejete.

Dárek peníze – možnost financování

Nejoblíbenější jsou peníze, jak pro novomanžele, tak hosty. Nemusí se starat, běhat a přemýšlet. Jsou skladné a dají se využít ihned. Pokud máte obavy, dejte ke každému oznámení oblíbený verš o tom, že přivítáte jako dárek nejlépe peníze. Existuje několik známých formulací, jak si o ně říct slušně, aniž by to mělo někoho popudit. Díky penězům získaným tak můžete zčásti svatbu financovat, i když se nevyplácí na to spoléhat.

Kdy co zajistit

Svatební šaty

Také je potřeba vědět, kdy a co zajistit. Tak například svatební šaty pro nevěstu, pokud si bude půjčovat, je dobré tak rok před svatbou začít obcházet salony a zjišťovat, co vlastně chceme. Až konkrétní představu získáme a spolu s cenou nám bude sedět, začneme zkoušet samotné šaty a k nim i doplňky. Je dobré pamatovat na to, jaké bude roční období, zda kde bude svatba a vše k tomu tak nějak přizpůsobit. V šatech se nevěsta musí cítit naprosto skvěle a je nutné pamatovat, že v nich bude celý den. Takže pokud již při zkoušce ji něco nesedí, ihned ať na šaty zapomene, nebo se bude celý den trápit. Vybírání šatů s velkým předstihem zajistí, že budete mít mnohem širší možnosti, než v případě, kdy budete šaty shánět měsíc před svatbou.

Fotografa, kameraman

Velice důležitý také je fotograf a kameraman. V poslední době oba v jedné osobě. Pokud je fotograf opravdu dobrý a jeho cena je práci úměrná, ne-li ještě výhodnější, pak nejspíš jeho diář bude zaplněn opravdu dlouhou dobu dopředu. Jestliže máte podle referencí jasno o tom, kdo by vám měl fotit, pak mu co nejdříve zatelefonujte a zjistěte, jak je na tom. Pokud se shodnete na termínu, můžete jásat a zbytek doladit až před svatbou tj. – jaké máte představy o fotkách, co chcete, jaké rekvizity apod.

Občerstvení

Neméně důležité na svatbě je občerstvení. Ať už samotné svatební menu, tak veškeré další náležitosti, jako zákusky, pití a vše ostatní. Pokud nevíte, kolik jídla objednat, nechte si poradit u těch, co budou jídlo a vůbec celou hostinu vařit a zařizovat. Pokud to nedělají poprvé, tak dobře vědí, jak se co jí a kolik čeho je potřeba. Je nutno se dohodnout i na celém svatebním menu a nechat si udělat ochutnávku jídel, které pro vás mohou připravit. Stejné je to se zákusky, svatebními koláči a také dortem.

Květiny

Neméně důležité jsou květiny a květinová výzdoba. Ty je nutné zajistit tak měsíc, maximálně dva před svatbou. Důležitá je svatební kytice nevěsty, a klopa pro ženicha, poté již podle toho, jaké jsou zvyky a jakou máte o svatbě představu. Například květinová výzdoba se zajišťuje v kostele, zdobí se svatební auta, nebo se umisťují květiny na svatební stůl na hostině.

Oznámení

To, že budete mít svatbu, musíte také dát znát do světa. Výroba a tisk spolu s výběrem není dlouhodobá záležitost, spíše je nutné oznámení včas doručit. Ideální je tak tři měsíce před svatbou si oznámení vybrat s tím, že již víte, jaký verš, jaké písmo, barva, i celkové oznámení bude vypadat. Poté zadat do tisku a v průběhu dvou až měsíce před svatbou oznámení všem hostům doručit.

Doprava a ubytování

Nejlepší je, pokud máte svatbu v místě, kde bydlíte a bydlí i většina hostí. Pro ty vzdálenější domluvte vhodné ubytování. Nespoléhejte jen na to, že mají v blízkosti rodinné známé, ale o jejich ubytování se postarejte. Stejně tak doprava. Je nutné si svůj svatební den předem jen tak v mžiku představit a zhodnotit, kolik a jakých dopravních prostředků bude potřeba. Pokud je nutno půjčit si autobus i s řidičem, nejlepší doba pro zamluvení je tak tři měsíce před svatbou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články