Jak vypočítat plodné dny

23.12. 2014 • Rodina 2991x

Otěhotnění je velmi důležité pro páry, které se o to snaží. Existuje několik způsobů, jakým si zvýšit šanci pro početí. Během roku je totiž jen dvanáct dnů, během kterých může žena otěhotnět. Což je rozhodně málo. Bohužel ani doktor nedovede přesně určit, které ty dny to jsou. Je to vše dáno přírodou, a tu člověk ovládat nedokáže. Během měsíce jsou totiž dny, kdy je pravděpodobnost otěhotnění vysoké, a naopak dny, kdy je otěhotnění nemožné. Jistě je ale dobré vědět, jak si plodné dny můžete sami vypočítat.

Ovulace

Ovulace je jediná doba, během které může žena otěhotnět. Ani v této době nemá žena s partnerem vyhráno. I během ovulace není jisté, že žena otěhotní. Spermie se totiž nemusí dostat až k vajíčku a neoplodní ho. Početí dítěte je teda skutečně na přírodě. Nikdy není zaručeno, že žena skutečně otěhotní.

A kdy ta ovulace vlastně probíhá? Je to období přesně mezi dvěma menstruacemi. Ovulace se ale může zpozdit nebo naopak předběhnout. A proto je velmi složité tuto dobu určit. Stejnou informaci Vám řekne i ošetřující gynekolog. Dokonce ani lékař nemůže určit den, kdy stoprocentně počnete svého následujícího potomka. Velkou pomůckou je ovulační test. Ten je dostupný ve všech lékárnách nebo na internetu. Test je v podobě proužku, který se namáčí do ranní moči. Balení obsahuje i návod, ve kterém je přesně popsáno, co konkrétní zbarvení znamená.

Bazální teplota

Další metodou je měření bazální teploty, kterou využívá velké množství žen. Tato teplota má upozornit na případnou ovulaci. Základní teplota, jak se bazální také říká, se měří vně těla. Můžete si ji změřit buď v konečníku, pochvě nebo ústech. Takto naměřená teplota j o stupeň, až stupeň a půl vyšší než klasická teplota. Teda pokud se jedná o období ovulace. S metodou je dobré se zabývat déle, alespoň půl roku a své pozorování si pečlivě zapisujte do grafu. Podle něhož se následně dá orientovat. I samotná zvýšená teplota totiž neznamená plodný den. Může být již po něm. Spermie se totiž nemusí k vajíčku dostat. 

Teplotu je nutné si měřit pořád na stejném místě. Jinak by mohlo být měření nepřesné. Vše si pečlivě zapisujete výsledky. Důležitá je také doba, kdy si teplotu měříte. Opět je nutné ji měřit v přibližně stejnou dobu a za co nejpodobnějších podmínek. Po neustálém měření si můžete snadno vypočítat, kdy k ovulaci dochází. Pokusit se o miminko můžete již tři dny před onou dobou.

Hlenová metoda

Hlenová metoda je založená na zkoumání poševního hlenu. Přítomnost hledu se dá zjistit zajetím hlenu do pochvy ihned po prodělané menstruaci. V tomto období totiž v pochvě není žádný hlen. A dny se nazývají tzv. suché dny. Během období ovulace je to úplně naopak. Nejplodnější období je tehdy, když žena z pochvy vytáhne sliz, který mezi prsty se natahuje. Opět se jedná o období asi třech dnů před a dva dny po ovulaci. Hlenová metoda ale není spolehlivá. Nemusí totiž značit zrovna přicházející ovulaci, ale například nějaký poševní zánět nebo jinou podobnou nemoc.

Kalendářní metoda

Jedná se o nejpoužívanější metodu, během které může žena zjistit své plodné dny. Pro výpočet plodných dnů se používá klasický kalendář. Můžete se také poohlédnout po internetu, kde jsou dostupné různé kalkulačky pro výpočet plodných dnů. Vypočítává se to pomocí data poslední menstruace. To právě určí den ovulace. Opět se dostáváme k závěru, že tato metoda není moc spolehlivá. Mnoho žen totiž má nepravidelný menstruační cyklus, který není stejně dlouhý. Proto se ovulace vypočítává jen stěží. V ideální podobě má cyklus dvacet osm dnů. Jenže některé ženy jej mohou mít kratší, jiné zase delší. První den cyklu je den po menstruaci. Od tohoto data se odečte devatenáct a tak dostanete první možný plodný den. Od nejvyššího dne se opět odečte jedenáctka, čímž se zjistí poslední plodný den.

Hormony

Hormony se do těla dostávají pomocí hormonální antikoncepce. Během doby, kdy žena požívá antikoncepci prakticky nedochází ke standardnímu cyklu. Jedná se o to, že žádná ovulace prakticky neprobíhá, protože se žádné vajíčko neuvolňuje. Jakmile se přestane antikoncepce užívat, vajíčka se mohou uvolňovat častěji a dokonce i více najednou. Tím se může stát, že budou oplodněny i třeba dvě vajíčka.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články