Jak vyřídit záležitosti s narozeným dítětem

15.10. 2013 • Rodina 2519x

Narození potomka je obrovskou událostí v životě, zvláště jeho rodičů a dalších rodinných příslušníků. Novopečení tatínci to většinou hoodně oslavují (někteří i tak, že nejsou schopni si potomka spolu s partnerkou v porodnici vyzvednout), babičky (většinou) shánění košilky, dupačky a vše potřebné pro malého drobečka a všichni s nadšením se nemohou dočkat, až zázrak přírody spatří. Jenže při těch oslavách a radostech nesmíte zapomenout na vyřízení několika důležitých bodů, abyste pro dítko získali vše, co můžete a potřebujete.

Rodný list

Úplně prvním dokladem novorozence bývá rodný list. Ten vystaví matrikářka, která navštíví novopečenou matku přímo v porodnici. Dítěti přidělí rodné číslo a obvykle rodný list vystaví ihned, případně si jej vyzvednete na matrice v oblasti, kde se vaše dítě narodilo – řekne vám to matrikářka. Pro vystavení rodného listu je potřeb mít u sebe občanský průkaz, a pokud jste vdaná, pak kopii oddacího listu.

Otcovství

Je-li matka vdaná, automaticky je prohlášen otcem dítěte její manžel. Pokud rodí svobodná matka, musí pro vystavení rodného listu dítěte u sebe mít nejen občanský průkaz, také svůj rodný list a nezbytné v tomto případě je prohlášení o otcovství a určení jména dítěte (příjmení). Prohlášení se obvykle (pro jistotu) uzavírá s otcem dítěte na matrice, ještě před samotným porodem. Pokud totiž toto prohlášení po porodu v porodnici u sebe nemáte, pak je v rodném listu dítěte prázdná kolonka a příjmení získává dítě automaticky po matce.

Porodné

Každý na něj nárok nemá. Je určeno sociálně slabším občanům a to jen na prvorozeného potomka. Porodné je jednorázová částka, činí třináct tisíc korun, pokud se narodí vícerčata, pak je jeho výše devatenáct a půl tisíce korun českých. Na porodné má nárok matka, v případě, že dojde k jejímu úmrtí, pak otec dítěte anebo ten, kterému bylo narozené dítě svěřeno do péče. A pozor, na porodné mají nárok jen ti, jejichž průměrný čistý měsíční příjem za poslední čtvrtletí byl nižší, než 2,4násobek životního minima. Pro lepší orientaci – pokud čistý příjem otce i matky dítěte za poslední čtvrt rok byl v měsíčním průměru osmnáct a méně tisíc, pak nárok na porodné máte. V jiném případě nikoli. O porodné žádáte na kontaktních místech sociální podpory na Úřadech práce. K vyřízení žádosti bude potřeba mít u sebe samotnou žádost o porodné, občanský průkaz a rodný list dítěte. Porodné se nevyplácí ihned, ale obvykle do sedmi, maximálně třiceti dnů od podání žádosti.

Přídavky na dítě

Přídavky na dítě se žádají na stejném místě, jako porodné a opět na ně mají nárok pouze sociálně slabí. Pro lepší orientaci je to pouze pro mladou rodinu s dítětem či dětmi, jejichž společný, průměrný měsíční příjem nepřesáhne osmnáct tisíc korun.

Zdravotní pojišťovna

Po narození je dítě automaticky pojištěno u zdravotní pojišťovny své matky. Jenže i tak je potřeba navštívit pobočku pojišťovny spolu s rodným listem dítěte a vyplnit registrační list pro dítě. A vše to musíte učinit do osmi dnů po narození dítěte. V tom případě jakmile se vám malé narodí a dostanete rodný list, ihned na zdravotní pojišťovnu běžte.

Dětský lékař

Úplně poprvé navštíví lékař vás a zkontroluje dítě. Poté s vámi domluví první návštěvu v ordinaci a pravidelně dítě kontroluje, jestli přibývá na váze, jak je potřeba, zda roste, jak má a zda nemá žádné problémy.

Trvalý pobyt

Narození dítě je také člověk a potřebuje mít vyřízený trvalý pobyt. Dítě musíte k trvalému pobytu přihlásit a k tomu budete potřebovat písemné potvrzení majitele nemovitosti, kam dítě přihlašujete, že s vyřízením trvalého pobytu dítěte souhlasí. Pokud jste vlastníkem nemovitosti vy sami, mějte s sebou list vlastnictví k nemovitosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články