Jak naučit dítě na nočník

21.01. 2014 • Rodina 3103x

Každé dítě je jedinečné, ale přesto se najdou lidé, kteří si myslí, že by se všechny děti měly vyvíjet stejnoměrně a dělat podobné pokroky. Jedním z velice významných kroků je přechod dítěte z plen na nočník, což někdy může být opravdu náročné, a proto se pokusíme tuto problematiku přiblížit a dát několik tipů, jak by se dítě mohlo naučit chodit na nočník. Podle odborníků na dětskou psychiku by se však nic nemělo lámat přes koleno a děti by se k chození na nočník neměly chodit do té doby, než na to budou samy skutečně připravené. 

Podle standardů WHO (Světová zdravotnická organizace) navíc mohou děti mít nehodu s čůráním do věku čtyř let přes den a během noci dokonce až do pěti roků. Časy se mění a s tím se také trochu mění i rodičovské výchovné priority. V dobách dřívějších se matky dětí chlubily tím, že jejich děti dovedou chodit na nočník již před prvním rokem, ale v současnosti už nejsou výjimkou ani tříleté či starší děti s plenou.

Ale dovedete vůbec poznat, kdy nastala vhodná chvíle pro přechod z plen na nočník? To totiž není úplně snadné, protože rodiče si musí všímat dvojice podstatných signálů, které jim potomek vysílá. Jedním z těchto signálů je dovednost zadržet větší množství moči a pak se najednou vyprázdnit. To se dá poznat podle toho, že dítě má delší dobu suchou plenu a poté je najednou úplně mokrá. To značí fakt, že svěrač močového měchýře již dovede zadržet větší množství moči, což je velice důležité. Dítě také musí postoupit na vyšší úroveň poznání a schopnosti kladně splnit složitější úkol. 

Jakmile dítě dovede porozumět trochu složitějším instrukcím, můžete ho zkusit začít učit chodit na nočník. Ve valné většině případů taková doba nastává mezi patnáctým až osmnáctým měsícem věku dítěte. Nicméně v obecné rovině se příliš hovořit nedá, jelikož každé dítě je originál a jako k takovému se k němu musí i přistupovat, takže zatímco jedno dítě něco zvládá, druhé ve stejném věku ještě to samé dělat zdaleka nemusí, to je zapotřebí si uvědomit. Z obecného pohledu se dá předpokládat že děvčata se učí rychleji než chlapci, ale opět se jedná o velmi individuální záležitost. V ideálním případě byste se měli vyhýbat jakémukoliv srovnávání dětí a respektovat jeho vlastní vývoj.

Po úspěchu se nevracet zpět

Poměrně běžnou praxí může být, že dítě naučíte doma na nočník, ale jakmile vyrazíte někam na návštěvu, dáte mu preventivně plenu, nicméně to není dobrý postup. Rodiče by svoje potomky měli podporovat v tom, čeho už dosáhli a rozhodně se nevyplatí vracet se o jednu úroveň zpátky, protože dítě by se mělo naučit chodit i na procházku či návštěvu bez pleny, pokud to umí v domácím prostředí. Samozřejmě ze začátku je potřeba myslet i na rezervu, takže by se s sebou mělo přibalit i náhradní oblečení. Když už nelze jinak a musíte dítěti přeci jenom plenu nasadit, pak mu to musíte dostatečně slovně okomentovat a vysvětlit, aby dítě pochopilo, že to je z nějakého důvodu a ne proto, že se mu třeba nevěří.

Tipy jak dostat dítě na nočník

Ideální je správné načasování. Příliš malé děti ještě nedovedou dostatečným způsobem ovládat svoje tělesné funkce. Jako vhodná doba se dá označit chvíle, kdy už dítě dovede pojmenovat to, co dělá a vydrží nějakou dobu suché. Určitě by se na potomka nemělo spěchat a pokud se dítě vzteká třeba jen při pohledu na nočník a nechce na něj chodit, pak se nejspíš vyplatí mu udělat nějakou pauzu a poté ho zkusit učit na nočník znovu. Pro naučení chození na nočník by měly mít děti nočník neustále na očích, aby to k němu neměli daleko. Též se hodí, když se dítě naučí, že nočník je určený výhradně k vykonávání tělesné potřeby a nejedná se o zvláštně upravenou židli, takže by si nemělo při sezení na nočníku s ničím hrát nebo sledovat třeba televizi. 

Vhodné je také pravidelné ptaní se, jestli se dítěti nechce na nočník, protože brzy začne samo chodit v pravidelných intervalech. Dítě by na sobě také mělo mít takové oblečení, které se dá celkem svižně sundat, aby mu zbytečně nepřekáželo, pokud si na nočník vzpomene na poslední chvíli. Poměrně kvalitní práci odvede i obyčejná pochvala, protože malé děti jsou velice rády, když se naučí něco nového a dostanou za to pochvalu. Určitě by rodič neměl reagovat podrážděně a negativně ve chvíli, kdy se stane nějaká nehoda a dítě nedokáže včas dojít na nočník. Trestání dětí za takové nehody je kontraproduktivní a špatné zacházení ze strany rodičů by v tomto období mohlo vést k narušení osobnosti. Důležité je také to, aby byl nočník dostatečně pohodlný a stabilní, protože jinak by mohlo být sezení na nočníku pro dítě utrpením a to určitě nechceme. Proto se před nákupem vyplatí si vzít dítě s sebou a změřit si rozměry takovým způsobem, aby dítěti plně vyhovovaly.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články