Potřebujete kvalifikovanou pracovní sílu ze zahraničí? aneb Když je vám již ČR malá

16.02. 2019 • Různé 1507x

Aktuální situace na českém pracovním trhu s sebou přináší pro zaměstnavatele několik problémů. I vzhledem k dlouhodobě nízké nezaměstnanosti mají především problém obsadit všechna potřebná místa dostatečně kvalifikovanými pracovníky. A proto se stále čím dál tím víc firem uchyluje i k zaměstnávání cizinců shánějících práci v ČR. 

Mezi nejčastěji takto využívané pracovníky patří ti z následujících států: 

Ukrajina  

Pracovníci z Ukrajiny bývají často spojováni s těmi méně kvalifikovanými pracemi, nicméně to již tak úplně neplatí, neboť počet vysoce kvalifikovaných Ukrajinců neustále roste. 

U zaměstnanců ze Slovenska představuje nespornou výhodu to, že u nich není téměř žádná jazyková bariéra a ti se tak mohou téměř okamžitě zapojit do plného pracovního provozu. 

Čím dál tím častěji jsou pak u nás například zaměstnáváni, i na kvalifikovaných pozicích, lidé z Mongolska či Filipín

Proč i na odbornějších pozicích využívat cizince? 

Nicméně nezaměstnanost a s tím spojený deficit českých kvalifikovaných pracovníků na pracovním trhu není jediným důvodem, proč by zaměstnavatelé měli nabízet práci i lidem jiných národností, s jejich příchodem do firmy totiž souvisí hned několik benefitů. 

Jsou jimi například: 

  • nižší mzdové nároky – nejedná se o pravidlo, ale všeobecně vzato v průměru jsou mzdy kvalifikovaných zaměstnanců z ciziny nepatrně nižší, tudíž pro jejich zaměstnavatele představuje najmutí těchto pracovníků ekonomicky výhodnou situaci
  • impulz pro ostatní – přijmutí zahraničního pracovníka dosti často představuje vzpruhu pro celý firemní kolektiv, neboť se jim daří nabourat stereotyp všedních pracovních dní 
  • mohou nabídnout nový pohled – odlišná mentalita a s tím související lehce jiné myšlení zahraničních pracovníků oproti těm českým může být firmě velice ku prospěchu, protože ti tak mohou přijít s novými a neotřelými nápady, jež by čeští pracovníci nemuseli vymyslet

 Podmínky pro zaměstnávání cizinců aneb Strašák jménem byrokracie 

Zaměstnavatelé však bohužel často v souvislosti se zaměstnáváním cizinců naráží na problém s přílišným a mnohdy i složitým papírováním. 

Ještě komplikovanější to pak mají ti, kteří by rádi přijmuli na vysoce kvalifikované práce občany třetích zemí, kterak bývají označovány ty země, jež nejsou součástí EU a zároveň se nejedná o Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko, v případě našeho článku se jedná o zmiňované Ukrajince, Mongoly a Filipínce.

Těm totiž v takovém případě nestačí jen vízum pro cizince, nýbrž je po nich vyžadována modrá karta, jež je oprávní k pobytu a zároveň výkonu odborného zaměstnání.     

Právě žádost o modrou kartu je časově a administrativně náročný proces, jehož podrobný popis můžete nalézt na stránkách Ministerstva vnitra České republiky

Ovšem v případě, že jste zaměstnavatel shánějící pracovníky z třetích zemí, tak existuje elegantní a efektivní řešení, jak se tomuto celému procesu vyhnout. Můžete si totiž nechat vyřídit všechna potřebná povolení od pracovní agentury IRS Czech a pak si již jen najmout pracovníka, který má zařízeny všechny zákonem vyžadované náležitosti. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články