Jak jít na úklid domácnosti systematicky!

26.09. 2013 • Bydlení 4070x

S nepořádkem a špínou se potýkáme každý, a to neustále. Je jedno, zda v našem vlastním domě či bytě, nebo jestli se jedná o veřejné prostory. A ruku na srdce, pořádkumilovnost buď máte v krvi, nebo nemáte, přičemž naučit se chronické touze po čistotě je zpravidla o dost těžší než se jí odnaučit.

Pojďme se tedy společně prokousat tím, jak zvládnout domácí úklid – a to ať jste typ člověka jakýkoli. Když se budete držet jmenovaných zásad, i vaše domovy budou zet čistotou.

1) Nejprve projděte všechny pokoje a zaměřte se důkladně na zde „vystavené“ předměty. Musí být všechny na místech, na kterých jsou? Není něco jenom pouhý nepořádek odložený tak, jak upadl od ruky? A nebylo by lépe vystaveným věcem, pakliže se jedná o dekorativní předměty, třeba v jedné velké krabici uložené pod postelí? Na všechno, co je vystavené, se práší. Vše, na co se práší, od vás požaduje péči při odstraňování letité špíny. Zbavte se tedy všech nepotřebností jako jsou například staré noviny, igelitové tašky, nicneříkající dekorativní předměty, vypité lahve značkového alkoholu a podobně. Určitě najdete i předměty, o kterých si už ani nepamatujete, kdo vám je kdy daroval nebo jak se k vám domů vlastně dostaly.

2) Napište si přesný seznam úkonů, které chcete provést. Takový list povinností může znít například takto: všude zamést, všude vytřít, umýt okna, vymýt ledničku, vysát koberce, vyměnit ložní prádlo...A podobně. Tím, že si celý proces úklidu předem podrobně naplánujete, zamezíte zbrklému pobíhání z pokoje do pokoje, při kterém vlastně ve výsledku nedosáhnete ničeho. Takový seznam dovede být navíc velmi motivující v tom smyslu, že si můžete po každém úkonu kolonku proškrtnout jako splněnou. I když třeba vymytá chladnička vypadá na první pohled úplně stejně jako předtím, vy víte, že jste na ní zapracovali a že o tomto úsilí víte. Máte ho totiž posvěcené doslova černé na bílém.

3) Rozmyslete se, co je pro vás po psychické stránce lepší. Jestli brát celé obydlí jako jednu jednotku, nebo každý pokoj jako samostatnou část. Vytřít všechny podlahy naráz nebo vyklidit všude nejdříve skříně a až poté umýt okna je velmi systematické a racionální, zvlášť jestli k daným úkonům potřebujete vždy tutéž výbavu. Ovšem připravíte se tím o možnost odbourávat kousek po kousku pokoj za pokojem, který celý pomyslně „zapečetíte“ tím, že už je celý hotový a nemusíte do něj již do konce úklidu vkročit.

4) Na očistu domácnosti si vyhraďte vždy celý časový úsek, který budete potřebovat. Pokud budete úklidu věnovat denně půl hodiny po práci, výsledek za prvé nikdy nebude tak dokonalý a tak „z gruntu“ a navíc budete rozptýleni. Nebudete mít na očích to, co už jste udělali a ztratíte v úklidu ten tolik potřebný systém.

5) Nejlepší je začít u skříní. Vyklízejte jejich obsah poličku po poličce, skládejte je na čisté místo, omyjte police hadříkem namočeným ve vlažné vodě s nějakým univerzálním úklidovým čističem a než vše zase vrátíte, zvažte, jestli nevracíte již léta nepoužívané kousky. Zkuste si při úklidu všechny nepotřebnosti, které vám je líto v momentální chvíli vyhodit, uložit do jedné krabice či do jednoho kufru. Za rok jej opět otevřete a zvažte, zda jste si za celou dobu na ony předměty vůbec někdy vzpomněli. Pokud ne, je to jasný signál k tomu, abyste svoji domácnost dál nezatěžovali zbytečnostmi. Přičemž mějte na paměti, že není potřeba vyřazené předměty nutně vyhazovat do kontejneru. Oblečení a boty uvítá charita nebo second hand, knihy dětský domov nebo místní knihovna. Drobné dekorační předměty například bazary. Optat se můžete i domů pro seniory. V dnešní době také dobře fungují elektronické aukce nebo internetové portály  typu „daruji“ nebo „daruji za odvoz“.

6) Omyjte veškerá skla, vitríny a svislé plochy, jakými jsou například dveře, dvířka u skříní, omyvatelné tapety, zrcadla, okna....Je dobré použít vždy ten typ přípravku, který se na daný povrch nejvíce hodí. To poznáte podle informací na obalu. Existují čisticí prostředky univerzální, ale i ty speciálně na dřevo, na okna, na lesklé plochy...

7) Při omývání vodou a hadříkem nezapomeňte ani na lustry a radiátory, parapety, prahy u dveří a podobně.

8) Dále pomocí vysavače vysajte všechny plochy podlahy. A to ať již se jedná o koberce, lina, parkety, nebo i plovoucí podlahy. Vysavač plochy zbaví nečistot rychleji než běžný smeták, jednou za čas tedy můžete trochu elektřiny věnovat i úklidu. Dbejte taktéž na těžce přístupná místa jako jsou rohy nábytku, kouty, tenké proužky koberce pod skříněmi s nožkami. Kde je možné odstavit nábytek, učiňte tak a vysajte i místa pod nábytkem. Alespoň jednou za čas si váš byt či dům takovou královskou péči zaslouží.

9) Vyměňte všude ložní prádlo, ubrusy, utěrky i ručníky. Vyperte záclony, závěsy a potahy na židle či sedací soupravy. Také všemožné ozdobné dečky, vystavené koberečky a podobně. Vyprašte důkladně deky a přikrývky a nechte je alespoň půl dne na balkoně vyvětrat. Pokud na to máte sílu, totéž udělejte i s matracemi.

10) Omyjte vhodným dezinfekčním přípravkem toaletu, umyvadla a vanu či sprchový kout. Stejnou dezinfekci pak můžete použít i na podlahy v koupelně a na WC, jelikož se také jedná o prostředí trpící na vysoký výskyt bakterií. Do WC můžete nalít prostředek na rozpouštění vodního kamene a dalších nečistot v odpadu, který musí v odpadu vydržet nejméně hodinu.

11) Kuchyně také potřebuje obzvláštní péči, jelikož je náchylná na zvýšený výskyt bakterií a navíc uchovává to, co jíme, tedy co dostáváme do těla. Vyčistěte proto důkladně dřez, sporák, kuchyňskou linku a omyjte všechny kuchyňské spotřebiče. I zde platí, že byste měli ze všech skříní a skříněk vyndat jejich obsah a poličky vymýt například vodou s Jarem. Odmražte a vymyjte chladničku i mrazák. Uleví to spotřebě tohoto kuchyňského spotřebiče, zápachu v místě, kam ukládáme jídlo i výskytu bakterií, které se podílí na rozkladu jídla na nepoživatelnou hmotu. Neuškodí ani rozpuštění vodního kamene v rychlovarné konvici pomocí octa. Máte-li mikrovlnnou troubu, vymyjte také její vnitřek, nejen zevnějšek.

12) Můžete si vzít „do pucu“ i pokojové květiny, kterým od prachu dobře ulevíte tím, že je ve vaně osprchujete studenou vodou.

Tipů a triků na systematický úklid by se dalo vyjmenovávat mnoho a snad donekonečna. Stejně si nakonec každá hospodyňka či muž v domácnosti vynalezne takový styl, který je pro něj nejlepší a nejrychlejší. Tento článek má sloužit coby předloha tomu, jak by takový velký domácí úklid mohl a měl vypadat. Tak ať se vaše domovy jen lesknou!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články