Jak si poradit s mravenci v domě

20.11. 2013 • Bydlení 5834x

Jsou malí, hbitá a vždy je jich celé vojsko. Pochodují za sebou a jsou neuvěřitelně mrštní. Když se vám jednou nastěhují do domu, stěží se jich následně zbavíte. Řeč je o mravencích, parazitech, kteří tak rádi vyhledávají lidské obydlí, jako úkryt před zimou a pro hledání potravy. Svým způsobem nechtějí být škodní, jen žít svůj život a holt lidským právům a nárokům na majetek jaksi nerozumí.

Proč se táhnou do domů

Ať budete dbát na hygienu, jak jen to půjde, mravencům se prostě neubráníte. Udělají si svoji cestičku, kudy se jim zachce, i když se budete stavět na hlavu, jak jen to půjde. Nejraději mají chalupy a chaty někde na venkově, ideálně u lesa, kudy chodí, kde to zkrátka mají nejblíže, ale ani běžné domy jak na vesnicích, tak ve městech nejsou od jejich návštěvy ochráněni. Mravenci se táhnout do domů v případě zimy, anebo když jdou jakoby, náhodou kolem a cítí něco dobrého „na zub“.

Cestičky skrz silné zdivo

Jakmile si jednou prokoušou cestu skrz pevné zdivo, již je v domě máte a bude pro vás namáhavé se jich zbavit. Dokonce existují i případy, kdy lidé měli neustále mravence v domě, ať nastražili jakékoli „chytače“ mravenců, tak se po čase opět objevili a při rekonstrukci, kdy se bouralo nějaké to zdivo v domě, narazili zedníci na obrovská hejna mravenců. Již se ve zdivu usídlili a odsud prostě jen občas vyšli pro potravu.

Akutní pomoc, žádná pomoc

Když se ve vaší domácnosti objeví mravenci, měli byste vždy zpozornět. Nikdy totiž není jen jeden mravenec, ale chodí jich celá alej. Většinou se objeví, pokud necháte na stole čerstvě upečený koláč nebo něco podobného voňavého a sladkého. Rozhodně nepomůže, pokud začnete kolem sebe plácat plácačkou, nebo mravence zašlapovat. Zbavíte několika málo jedinců, ostatní stačí utéct a po nějaké době zase vylezou.

Proč k vám domů přijdou

Nejsou to žádní zákeřní parazité, jež schválně okupují vaše přídomky. Prostě se do domácnosti dostanou náhodou, když hledají potravu. Ucítí něco dobrého a už je máte doma. Pokud navíc najdou i dobré místo k úkrytu, uchýlí se k němu a už kladou vajíčka a krmí jak své potomky, tak sebe a během chvíle je z několika párů mravenců celé hejno.

Styl života mravence

Vzpomínáte na pohádku O Ferdu Mravencovi? Tak v tomto případě na ni okamžitě zapomeňte, protože s touto pohádkovou postavičkou to běžný mravenec nemá až tak moc společného. Kráčí si lidským obydlím a buduje cestičku, pak kladou vajíčka, rozmnožují se a kradou lidem jejích potravu. Abychom tedy byli konkrétní – samečci mravenců budují cesty a samičky kladou vajíčka a po stolech v kuchyních a jídelnách sbírají drobky, které nosí svým potomkům, které tak rychle rostou a stávají se z nich další budovači, anebo sběrnice drobků.

Mravenci jsou chytří

Když se vám doma objeví, můžete na ně nastražit jed, ale je nutno vědět jaký. Ten, co účinkuje okamžitě je na mravence zbytečný. Mravenci jsou totiž dost rychlý a chytří. Jakmile jeden sežere jed a uhyne, ostatní to rozpoznají a utečou. Objeví se až za nějakou dobu, mladí, nový mravenci, kteří v hnízdě zatím vyrostli.

Jed, který má pozdější účinek

Pokud tedy chceme mravencům vyhlásit válku a tu hodláme vyhrát, je nezbytné, abychom vybrali takový jed, který je dostatečně neláká, sežerou ho a část odnesou svým mladým do hnízda a po čase pohynou spolu s nimi. Jed tudíž musí mít až pozdější účinek.

Aby k nám vůbec nepřišli

To není až tak jednoduché zařídit, aby mravenci nikdy nenavštívili vaše obydlí. Ale můžete jim ztížit cestu tím, že nebudete zbytečně potravu vystavovat na obdiv na stůl, vše schovávat pokud možno do lednice, cukr nenecháte jen tak otevřený, ale bude v uzavíratelné dóze a drobky na stole spolu s kapkami, zejména pak sladkými jednoduše smyjete. Také pozor na sirupy a další sladkosti, které máte v kuchyni, někde na lince. Jestli se vám jednou v domě mravenci objeví, ihned vše podobné skliďte.

Uvařte si svařák a mravenci budou pryč

Co se mravencům rozhodně nedá upřít, je jejich silně vyvinutý čich, kterým cítí na veliké vzdálenosti. Cítí i to, co my, běžní lidé ne. Milují sladké a po cukru by se mohli umlátit. Lákají je čerstvě upečené buchty, pocukrované a krásně naaranžované na stole. To je pro ně jako pozvánka na váš stůl. Co však úplně nesnáší, je vůně skořice a hřebíčku. Což značí, že na obranu proti mravencům může skvěle postačit vařený a svařák, neboli svařené víno.

Co mravencům rozhodně nevoní

Také jim vadí silně aromatické bylinky, jako máta, bazalka, nebo majoránka. Ať čerstvé, nebo sušené koření, postačí prý jim posypat cestičku a brzy budou fuč. Také jim nevoní sůl a chilli koření.

Lze použít aroma lampu

Nesnáší i tak silně aromatické vůně, jako jsou eukalyptus nebo levandule. Kupte si aroma lampu a tyto esenciální oleje. Během chvíle provoní celý byt a mravenci si rázem sbalí kufry a budou ti tam.

Jako prevence

Pokud máte rodinný dům a kolem dokola zahrádku, zasaďte kolem oken tak aromatické plodiny, jako je česnek, cibule, pažitka nebo řebříček. To jsou přesně vůně, které nesnáší a které je lákat do vašeho obydlí rozhodně nebudou. Ideální je však rostliny vystavět ještě předtím, než se objeví u vás doma. Pak už to ani tak moc platné není.

Po kvasnicích nakynou

Mravenci jsou sice obdivuhodně silní, ale také velice malí. Připravte jim pochoutku, na kterou se chytnou, ale po které jejich malá tělíčka nevydrží. Smíchané kvasnice s cukrem dejte na papír k místu, kde se nejvíce vyskytují. Je to pro ně hotový magnet. No a jakmile pozřou kvasnice, ty v nich začnou bobtnat, až to jejich křehká těla nevydrží a prostě umírají.

Mravenci nemají rádi kávu

Mravenci také velice rádi odolají kávě. Kávovou sedlinu sbírejte a usušte. Poté ji nasypte mravencům do cesty, anebo klidně i na ně. Nestáčí aroma, ani puch. Rychle proto zmizí.

Všimněte si, i kterými otvory prolézají dovnitř a na tato místa se soustřeďte. Smíchejte jar s vodou a do těchto míst tuto vodu nastříkejte. Když to tak párkrát uděláte, máte od nich pokoj.

Umyjte celý byt, dům octovou vodou, aby aroma bylo cítit a taktéž jim do dírek nějaký ten octík stříkněte. Ocet není jejich kamarád a rádi se rychle odeberou pryč z dosahu tohoto zápachu.

Perfektně funguje i křída. Klasická bílá křída, kterou v papírnictví pořídíte za pár korun, rozdrťte, nebo nastrouhejte na kousíčky, prášek a ten nasypte černým potvůrkám do cesty a do dírek, odkud vylézají. Po nějaké době už si na vaše obydlí nevzpomenou. Účinná je i zubní pasta, stejným způsobe, jako křídu použijte právě zubní pastu. Má stejný efekt a její puch mravence odpuzuje k jakýmkoli dalším útokům na vaše zásoby.

Zkušené hospodyňky, které již nějaký ten boj s mravenci mají za sebou, také radí, že na ně platí prášek do pečiva. Rozsypte jej mravencům do cesty. Za prvé jim nechutná a za druhé se jim lepí na nohy, takže se jim hůř pochoduje, jsou pomalejší a těžkopádní.

Pokud už nic z uvedených rad nezabere, zajděte do drogerie a kupte účinný sprej proti hmyzu. Ten na ně nastříkejte a pořádnou dávku ušetřete na místa, odkud k vám přicházejí. Za nějaký čas budete mít od mravenců klid a pokoj.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články