Jak vybrat matraci

22.01. 2014 • Bydlení 2576x

Matrace patří k těm úplně nejdůležitějším součástem vybavení každého bytu. Vždyť přeci kvalitní spánek je základem pro dobrý den. Z toho důvodu je zapotřebí si kromě vhodné postele zvolit také nejideálnější matraci. Určitě se nevyplatí s pořízením matrace zbytečně spěchat, protože je mnohem lepší si postupně zjišťovat veškeré dostupné informace o materiálech a také si můžete matraci v některých případech přímo vyzkoušet u dobrého prodejce. Každopádně je naprosto jasné, že na koupi matrace se nevyplatí šetřit za každou cenu, opak spíše bývá lepší. Kvalitní matrace by měla být zárukou klidného spánku a zdravých zad. Dopředu byste si měli uvědomit, jaké potíže jste případně měli s předchozí matrací, nebo co vám na ní imponovalo, a posléze se podle toho musíte rozhodovat a zohledňovat tato fakta při volbě zbrusu nové matrace.

Jak na výběr matrace?

Mezi důležité faktory, jež byste měli při vybírání zvažovat, patří rozměry, takže byste měli přesně znát délku, šířku i výšku matrace. Dále se vyplatí si uvědomit, za jakým účelem se matrace pořizuje. Určitě je totiž poměrně velký rozdíl mezi tím, když se matrace bude využívat dennodenně, nebo když jí potřebujete jen na nahodilé přespání na chalupě. Přehled byste si měli udržovat také o podkladu, na němž bude matrace položená, tedy jestli se jedná o lamelový, motorový či lamelový polohovací podklad, pevnou desku nebo laťkový rošt. Zde se totiž dá konstatovat, že ne každý matrace se hodí na všechny druhy podkladů.

Velice důležitým faktorem jsou též osobní pocity, protože někteří lidé se více potí, zatímco někdo je více zimomřivý. Například u problémů se zvýšeným pocením se doporučují pružinové matrace, jež velice dobře dovedou odvádět vlhkost oproti ostatním druhům. Pro alergiky je zase vhodnější matrace se speciálními úpravami, které zvládnou zamezit růstu mikroorganismů. Drtivou většinu lidí samozřejmě při konečném výběru ovlivní také výsledná cena matrace. V poslední době se také vžilo označení zdravotní matrace, což by měla být matrace vyrobená z nezávadných materiálů, která řeší odvod vlhkosti a dokáže se zdárně přizpůsobovat lidským křivkám. Takové matrace bývají mnohem oblíbenější než ostatní.

Co si hlídat u matrací?

Jako nejdůležitější kritérium sloužící pro výběr vhodné matrace slouží tvrdost matrace, což je značně individuální věc a podstatné jsou subjektivní pocity a návyky. Z toho důvodu se vyplatí vyzkoušet si matraci přímo v obchodě, kde si jistě můžete i nějakou dobu poležet, abyste přesně zjistili, jestli vám zvolený typ matrace dostatečně vyhovuje. Všeobecně se dá vystihnout poučka, že lidé s vyšší hmotností by si měli volit o něco tvrdší matrace než lidé s nižší tělesnou váhou. Vhodnost volby též závisí na způsobu spaní. Člověk, který rád spí na břichu či na zádech, by měl zvolit tvrdší matraci, zatímco člověk spící na boku by si měl pořídit o něco měkčí typ, jelikož ten zvládne lépe ochránit klouby. Dalším důležitým faktorem je také věk, kdy starší lidé si raději pohoví na měkčím povrchu, navíc se v poslední době rozmohl názor, že měkké matrace jsou o něco zdravější.

Délka matrace za každých okolností musí odpovídat velikosti samotné postele, ale optimálně by měla být o něco delší než je vaše výška. Nejlepší je kombinovat rošt a matraci vzhledem k tělesné stavbě člověka. Prodejci matrací bývají vyškolení odborníci, takže se jich vyplatí na ledacos zeptat. Před koupí se tedy zajímejte o prodyšnost a termoregulační vlastnosti, jež sami nejspíš nedovedete rozpoznat. Vyplatí se také informovat na vnitřní složení matrace a na možnosti udržování matrace a potahu. U alergiků je vhodné se podívat, jestli materiál neobsahuje některé nebezpečné alergeny. Matrace se často vyplňují speciálními materiály, jež vytvářejí různé zóny, což může být třeba zajímavé s ohledem na správně podepřené tělo. Moderní jsou matrace a potahy s obsahem nanočástic stříbra, jež zamezují šíření nežádoucích bakterií a roztočů.

Důležitý je i typ roštu

Do každé postele se prostě nedá použít jakýkoliv rošt, protože záleží také na typu vybrané matrace. Omezeni budete šířkou, výškou a délkou, přičemž musíte znát také předpokládané zatížení. V nabídce roštů se dá vybrat pevná podložka, která se ovšem hodí pouze pro pružinové matrace, které dobře dýchají. Jako další možnost se jeví laťkový rošt vyrobený z masivních dřevěných latěk, jež jsou spojeny textilními popruhy. Jedná se o vzdušnější typ, který ovšem tolik nepruží. Úplně nejoblíbenější jsou lamelové rošty, jež mají několik vrstev předpružených lamel, které se nachází uložené v masivním rámu. V bederní oblasti jsou potom lamely zdvojené a dá se nastavit jejich tuhost. Všeobecně se dá prohlásit, že menší mezery a více lamel signalizují kvalitnější rošt. Lamely se uchycují do plastových nebo kaučukových pouzder.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články