Jak odstranit skvrnu od červeného vína

29.10. 2013 • Různé 21899x

Červené víno patří k oblíbeným alkoholickým nápojům, ale může způsobit také pěknou neplechu. Stačí nepozorností vylít trochu červeného vína na koberec nebo na oblíbené šaty a můžete se dostat do potíží, jelikož červené víno nejde úplně jednoduše odstranit. Z toho důvodu se na tento problém podíváme trochu blíže a zkusíme najít řešení. Máte-li tedy trable se skvrnami od červeného vína, čtěte směle dále, protože se pokusíme nabídnout hned několik možností, jak si s nimi poradit.

Rychlý přístup je základ

V případě, že se nepříjemná událost stane a červené víno natropí skvrny, musíte dokázat co nejrychleji reagovat. Skvrny na textilu se nesmí nechat za žádnou cenu zaschnout, a proto se vyplatí sáhnout po některé z časem osvědčených rad. K vyčištění skvrn bude zapotřebí sůl, ocet, líh, mýdlo, vodu, citron, čpavek či glycerin. Hodit se mohou i komerčně prodávané benzínové čističe. Na vzniklé skvrny se musí opravdu zareagovat okamžitě po jejich vzniknutí. Při čištění je potřeba oblečení nebo ubrus podložit nepropustnou látkou, aby se skvrna nedostala na druhou stranu. 

U koberce to samozřejmě nevadí. Místo, jež hodláte vyčistit, by se mělo podložit dostatečně silnou vrstvou savého materiálu, na což jsou ideální papírové kuchyňské utěrky nebo ubrousky. Rozhodně nikdy nepoužívejte ubrousky vyrobené z barevného materiálu. Vhodné by mohly být ještě i hadříky. Odstraňovač skvrn se musí vetřít do textilu hadříkem nebo houbičkou, a to lehce od okrajů skvrny k jejímu prostředku. Tím se totiž zabraňuje vytvoření viditelných okrajů mapy. Na hadřík by se určitě nemělo tlačit, jelikož jinak by se mohla poškodit struktura látky nebo by se samotný povrch vydřel. Po odborném ošetření textil nebo minimálně ošetřené místo vymáchejte ve vlažné vodě a až to bude možné, vyperte ho běžným způsobem.

Červené víno - postrach pro koberce

Bílé víno je jednodušší odstranit, protože si vystačíte s čpavkovou vodu, vypláchnutím a následným běžným vypráním. Problém samozřejmě nastává v případě vína červeného. Poskvrněné místo se musí okamžitě posypat solí, která pohltí vlhkost a částečně také barvu. Poté se může použít minerální voda a tekutina by se měla odsát za pomoci papírové utěrky. Jestliže potřísněným materiálem bude oděv, pak ho namočte do vody a vyperte. Další možností při skvrně od červeného vína je nakapání bílého vína a následné odsátí papírovou utěrkou či jiným podobně savým materiálem. Jakmile by snad skvrna zaschla, musíte použít čpavkovou vodu a následně látku vyprat. 

Zkuste další triky na odstranění skvrn

Další variantu představuje pokapání krizového místa citrónovou šťávou a následné opláchnutí teplou vodou. Poslední možností je namočení látky do horkého mléka či do octa a následné vyprání v běžném pracím prostředku. Pokud by se snad skvrna od červeného vína vyskytla na koberci, nedají se některé výše zmíněné postupy aplikovat. Dá se poradit aplikace soli a její působení po dobu minimálně dvou hodin. Sůl se následně musí vysát a koberec dočistit teplou vodou. Občas se také doporučuje aplikace peroxidu vodíku. Nejlepší je samozřejmě možnost, že se žádná skvrna od červeného vína na koberci ani nikde jinde neobjeví, ale to je někdy opravdu složité zařídit. Červené víno je totiž zvláště pro světlé koberce velice nebezpečné.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články