Jak najít práci na internetu

14.10. 2013 • Různé 2937x

Internet je plný různých informací a také možností. Pro člověka, který shání práci a nemůže žádnou najít, se zde může také otevírat nový prostor, kde se pokusit o sehnání zaměstnání. Jestliže totiž nezaměstnaný člověk má přístup k internetu, může se k práci dostat mnohem jednodušeji, než by se na první pohled mohlo zdát. Existuje totiž celá řada různých specializovaných serverů, které denně nabízí celou řadu zajímavých nabídek brigád, prací na plný či poloviční úvazek a podobně. Ovšem dá se narazit také na množství podvodných možností, jak lidi připravit o čas a ve výsledku jim dát pouze několik centů. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak se dá najít dobrá pracovní pozice na internetu.

Pro začátek si je potřeba uvědomit, že pro získání práce bude nutné si projít martyriem mnoha neúspěšných žádostí o místo, protože po volných pracovních pozicích je poměrně velká poptávka, kterou nelze plně uspokojit. Dávejte si pozor, abyste zbytečně nepsali vícekrát jedné firmě na stejnou pracovní pozici, protože to nedělá příliš dobrý dojem. Rozhodně si nevystačíte jen s několika odpověďmi na inzeráty za den. Většinou se doporučuje hledat novou práci minimálně osm hodin denně. Měli byste si projít vhodné internetové inzeráty a na ty zajímavé odpovědět. 

Jestliže nikde nenajdete práci, která by vás zajímala, můžete svoje schopnosti zkusit nabídnou firmě, u níž byste měli zájem pracovat. Neměl by se neustále používat jeden motivační dopis, protože by se pokaždé měl upravit podle toho, o jakou práci zrovna žádáte. Firmy motivační dopisy požadují proto, že z nich většinou vycítí, jestli má zájemce o nabízenou pozici opravdový zájem. U mnoha společností nadšení a motivace jednoduše rozhodují o přijetí při vhodné kvalifikaci. Při psaní životopisu mějte na paměti, že by měl být stručný a strukturovaný. V životopisu by se také měla uvádět pouze pravda. Neměly by se přeceňovat jazykové dovednosti ani předchozí pracovní zkušenosti. Pokud by se později lež odhalila při výběrovém řízení, pravděpodobně byste ztratili šanci na získání zaměstnání.

Ne každé profese se ovšem dají na internetu najít. Některé jsou prostě natolik vzácné, že se s nimi setkáte pouze jednou za čas. Za takové se dají označit hlavně umělecké a vědecké profese. Naopak velice snadno práci mohou sehnat programátoři či manažeři, po nichž je na internetu poměrně velká sháňka. V zásadě existují čtyři možnosti, jak si na webu zkusit najít práci. Na internetu se nachází specializované pracovní portály, které patří k nejvíce využívaným možnostem. Dále se práce dá najít přímo na internetových stránkách určité firmy, která si na webu vyhradí místo pro hledané spolupracovníky. Práce se dá objevit také ve specializovaných diskusních fórech a komunitních webech. Poslední možností je založení vlastních internetových stránek s nabídkou, což ovšem není až tak častá volba, protože ne každý má možnost a schopnosti vytvořit si vlastní inzerát tohoto typu. 

Mezi specializované pracovní portály patří www.prace.cz, www.jobs.cz či www.volnamista.cz. Poslední jmenovaný byl do provozu uveden v relativně nedávné době a do té doby byl známý pod názvem www.sprace.cz. Ve většině případů mají specializované pracovní portály vyhledávácí systém, díky němuž se dá dobře vyselektovat hledaná pozice. Dá se tam zadávat obor, region či konkrétní město, fulltextové vyhledávání v textu inzerentů či datum zadávání. Pokud budete mít štěstí, tak se jako výsledek filtrování zobrazí několik desítek inzerátů, v nichž možná něco zajímavého objevíte. Častokrát se setkáte s tím, že jeden inzerát podává více inzerentů a to z toho důvodu, že se jedná o personální agentury, které si posléze zvou zájemce a prověřují je pro opravdového zaměstnavatele. Občas se také stane, že u nabídky práce se nenachází platové ohodnocení, protože očekávaný plat musí zájemce o zaměstnání oznámit při prvním pohovoru nebo jiném kontaktu s případným zaměstnavatelem.

Ovšem ne každý společnosti si může dovolit platit provizi za získání zaměstnance personálním agenturám, které inzerují na pracovních portálech. Ostatně ani platba inzerátu nemusí být finančně únosná, a proto si firmy někdy raději umisťují nabídky práce na vlastní firemní stránky. Mají tím zaručeno také to, že se o nabídce práce dozví jen opravdu někdo, koho jejich stránky a činnost zajímají. Specializovaná diskusní fóra určitě také nejsou špatná, nicméně u některých oborů prostě nabídka práce neexistuje. Jeden z komunitních webů se specializuje přímo na hledání práce. Jedná se o web www.linkedin.com, kde na založení profilu nic moc nepotřebujete. Stačí si vyplnit profil, bývalé práce a můžete se připojit do sítě k bývalým spolupracovníkům či kamarádům. Na webu LinkedIn hledají zaměstnance často přímo i personalisté, kteří nabírají lidi pro firmy. Vytvoření vlastních stránek patří k méně používaným způsobům, jak hledat zaměstnání. Stačí si třeba založit vlastní blog u některého z poskytovatelů a publikovat na něm svoje profesní postřehy a poté už jen stačí počkat, jestli někdo nehledá právě člověka vašich schopností. Práce určitě v současné době je, i když se lidé snaží tvrdit opak. Stačí pouze dobře hledat a vytrvat i přes některé počáteční neúspěchy. A na internetu se opravdu dají sehnat zajímavé příležitosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články