Jak vybrat domácí videokameru

26.09. 2013 • Volný čas 2560x

Uvažujete-li o nákupu videokamery a nepatříte v této oblasti mezi fundované zákazníky, měli byste si nejprve důkladně rozmyslet, co od ní vlastně očekáváte – jak často, kde a za jakých podmínek hodláte videokameru používat. Pokud má jít o přístroj pro skutečně příležitostné natáčení  typu dovolené, svateb nebo promocí, bez problémů vystačíme s těmi nejzákladnějšími, které jsou v současné době na trhu k dispozici, a tedy s videokamerami s klasickým rozlišením. Ty dnes lze pořídit řádově za pět nebo šest tisíc korun.

Přestože jde v současnosti o nejméně náročné modely, neznamená to, že by jejich majitel měl vždy počítat s tím, že mu po nějaké době přestanou vyhovovat – i s ty nejlevnější videokamery totiž obvykle slibují výrazně lepší kvalitu  záznamu než starší analogové modely.

Oproti tomu v případě, že bychom se rádi natáčení věnovali soustavněji, nebo plánujeme náš materiál promítat na plazmových nebo LCD televizorech ve vysokém rozlišení, měli bychom se raději připravit na o něco vyšší investici. Řádově se ceny dobrých videokamer s vysokým rozlišením pohybují kolem patnácti tisíc korun. 

Máme-li jasno v účelu, za nímž si videokameru pořizujeme, první kritérium pro naše další rozhodování potom představuje její rozlišení, přesněji maximální rozlišení snímacího čipu. Přičemž v posledních měsících lze pozorovat výrazný nárůst prodejů videokamer disponujících vysokým rozlišením, které v regálech prodejců spotřební elektroniky najdeme pod označením  Full HD (jde o zkratku anglického Full High Definition).

Zde nicméně platí, že při pořízení  Full HD videokamery, jejíž snímky budeme následně přehrávat na klasickém – tedy CRT – televizoru, příliš velké potěšení z natáčení ve vysokém rozlišení mít nebudeme. Rozdíl lze totiž zaznamenat pouze na obrazovkách s vysokým rozlišením.

Mimo údajů o rozlišení bychom při výběru videokamery měli brát ohled i na velikost snímače. I zde platí, že čím je jeho hodnota vyšší, tím lépe. Zároveň zde lze říci, že věrnější zobrazení barev slibují, bohužel samozřejmě dražší, videokamery u kterých najdeme snímací čipy tři. Každý z nich se zaměřuje na jednu z barev základního spektra – červenou, modrou nebo zelenou.

Kromě kvality obrazu bychom měli brát ohled i na kvalitu zvuku. Zde obecně platí, že u naprosté většiny videokamer kamer, především těch v kategorii Full HD, je jeho zpracování zpravidla na dobré úrovni. Jeho Stereo kvalita by při výběru konkrétního typu měla být naprostým základem.

Víte-li už předem, že vaše natáčení bude vyžadovat co nejlepší zachycení zvuku, nic nezkazíte, pokud se spolu s vybíráním videokamery rovnou poohlédnete i po některém ze směrových mikrofonů. Samozřejmě je zde nutné se vždy u prodejce informovat, zda videokamera, která vás zajímá, toto propojení umožňuje.

Posledním důležitým kritériem výběru videokamery, o němž bychom se zde rádi zmínili, je otázka možností záznamu. Z tohoto pohledu jsou pro zákazníky z řad „amatérů“ mezi jednotlivými druhy rozdíly největší. Nejdostupnější videokamery obvykle záznam řeší pomocí ukládání na kazety mini DV.

O nich lze říci, že zaručují poměrně vysokou kvalitu záznamů (který není komprimován), ale zároveň mají svá nezpochybnitelná omezení – jednak je vlastní mechanika samozřejmě více náchylní k poškození, kromě toho ale odvrácenou stranu kvalitního záznamu v tomto případě představuje i vysoká náročnost na objem dat, a tedy i manipulaci s nahranými pásky.

Z tohoto hlediska se tak jako zajímavější volba mohou jevit přístroje, jimž za záznamové médium slouží pamětové karty nebo harddisk. Výhodou je zde navíc to, že ve většině případů tyto videokamery  zároveň nabízí využití obou těchto variant. Stejně tak dnes lze narazit i na videokamery, které nabízí možnost záznamu přímo vypálením na DVD. Slabou stránkou těchto modelů je ale zatím jejich malá kapacita. Tato technologie má tak svá nejlepší léta zřejmě ještě před sebou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články