Jak na pitný režim při dietě?

25.08. 2014 • Zdraví 2329x

Na téma redukční dieta existuje nespočet článků (odborných/neodborných) s mnoha doporučeními (pro hubnoucí), jak se v takových případech nejlépe stravovat. Nezapomeňme zahrnout do této oblasti také důležitý pitný režim. Pro naše tělo jsou nápoje na škodu i užitek – záleží, jaký typ nápoje organismu dopřejeme (dle konzumace naší stravy). Jistě každý z nás alespoň jednou slyšel rčení: „Jste to, co jíte“ – zapomeňte ho! Každý z nás je mnohem víc, a proto tedy „Jsme to, co jíme a PIJEME!“

Uveďme si tedy v několika bodech druhy nápojů, které jsou pro nás (při redukční dietě ) tabu či si je smíme vesele prolévat hrdlem.  

Vyvarujte se pít:

1.  Kofeinové perlivé nápoje (Kofola, Coca-cola), umělé vyráběné slazené limonády (Sprite, Fanta, aj.) ani jejich duplikáty. Mají vysoký obsah cukru. Například Coca-cola obsahuje přibližně 20 kostek cukru/1l limonády (tzn. 2 l balení, dvojnásobné množství kostek!) Dále v nich nalezneme vysoký podíl dochucovadel, konzervačních látek, barviv a uměle vyráběných aromat. Stručně řečeno -  slazená limonáda je hrozbou pro každého, nejen pro hubnoucí jedince. Na pozoru se musí mít i ti, kteří si chtějí udržovat svůj organismus zdravý.

2.  Alkohol – „energetická bomba“ – oprávněný termín, jelikož se opravdu jedná o energetickou „mňamku“ s katastrofálními dopady na náš organismus. Nikdo z nás ovšem příliš často nesebere odvahu přečíst si na etiketě obsah kalorií určitého nápoje. Například takové pivo 10°(světlé) – 1300 kJ/l; pivo 12° 1400kJ/l; černé pivo – 2100 kJ/l. Tudíž všeobecné tradování o zdravosti černého piva není bezpečný názor a také ničím nepodložen. Zamyslete se, kolik sklenek piva s kamarády vypijete během jednoho večera (násobte, násobte). I přes to, že cpeme tělo jednou kalorií za druhou, jsme k večeru dost hladoví.  Nezbývá, než k vypitému pivu započítat utopence, nakládaný hermelín, brambůrky aj. Kalorické riziko nese i tvrdý alkohol – i v malém množství je toho až příliš! V 1l whiskey obsahuje přibližně 10 000 kJ. Co teprve sladké likéry/koňaky – kávový či vaječný (12 000 kJ). Opravdu je na čase se zastavit a zamyslet.

3.  Další hrozbou je káva nebo oslazený čaj. Jestli přeci jen zatoužíte po tomto horkém potěšení, dopřejte si kvalitní pravý čaj (černý, zelený aj.). Omezte jeho množství na minimum a nepřidávejte do něj hlavně žádné mléko, smetanu nebo cukr. Jste – li milovníci kávy, platí úplně stejná pravidla jako u čaje. Navíc byste si do ní neměli přidávat šlehačku nebo zmrzlinu.  Káva i čaj odvodňují – pozor na to! Není tedy možné tyto nápoje započítávat do pitného režimu. Je to úplně opačně – co vypitý šálek kávy/čaje, to sklenka vody k tomu. Ovšem čaj i káva mají příznivé detoxikační účinky na náš organismus – antioxidanty, stopové prvky, minerální látky. Nemusíte tedy tento typ nápojů zcela vyškrtnout z pitného režimu.

Doporučeno pít:

1.  Pramenitou a čistou vodu - ideálně z pramene někde v horách. Ovšem pro většinu z nás je taková voda nedostupná. Postačí tedy voda z vodovodu – přefiltrovat (v obchodech rozšířený sortiment filtračních konvic za přijatelnou cenu). Voda by v první řadě měla představovat základní zdroj tekutin váš pro organismus. Zbylé nápoje jsou pouze doplňkovou zásobou k vodě.

2.  Vody bohaté na minerální látky – „minerálky“ (balené). Ekologové v nás se jistě vzbouří, že vůči přírodě to není férové jednání. Jenže právě minerální vody jsou doporučovány hned za vodou z vodovodu. Ovšem upřímně, jejich věhlasný prospěch na organismus je poměrně nadhodnocen – množství minerálních látek přijímáme stravou. Tedy naopak jejich nadbytečná kvantita (formou nápoje) naše tělo přetěžuje. Nedoporučuje se pít stále tutéž minerální vodu (i když je ta nejlepší na trhu). Vhodné je minerálky obměňovat – co minerálka, to odlišný poměr minerálních látek.

3.  Dopřejte si podle chuti bylinné a ovocné čaje (bez cukru). V obchodech lze zakoupit také připravené bylinné směsi pro úbytek tělesné hmotnosti. Důležité je si ovšem přečíst údaje na etiketě. Doporučená denní dávka je u takových bylinkových čajů dána poměrem suchých bylin/1 hrneček + max. množství hrnečku/den.

4.  Černý čínský čaj Pu-Erh  – několikanásobně fermentovaný, výrazné a silné chuti. Obvykle je na trhu k dostání jako „hubnoucí čaj“, což je trochu zavádějící sdělení. Pu-Erh pomáhá tělu odvádět přebytečnou vodu z organismu, avšak hojné množství tekutin je pro zdravý život a obzvláště při dietě podstatné! Na druhou stranu tento druh čaje má příznivé účinky na naše trávení a metabolismus – urychlení. Vhodný je tedy zejména na detoxikaci organismu  – ne ve stavu, kdy málo jíte (rychlý pocit hladu po jeho požití). Má blahodárný efekt na vyprazdňování střev – téměř projímavý účinek.

5.  Šťávy z ovoce – hojný obsah vitamínů. Pozor však na kvantitu – počtem kalorií jsou skoro shodné s čokoládou. Východiskem je si ovocné šťávy naředit vodou.

6.  Zeleninové šťávy – bohaté na vitamíny, méně kalorií (než šťávy ovocné). Na výběr máte třeba šťávu z rajčat, mrkve apod. Není třeba mít z nich obavy – tělu neuškodí – přesně obráceně!

Mnoho zdaru s vaším pitným režimem!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články