Jaké existují způsoby otevírání interiérových dveří? Víme, jak ušetřit místo

11.06. 2021 • Bydlení 1066x

Otočné dveře jsou nestárnoucí klasika, ale nemusí se hodit do každého interiéru. Především v menších bytech určitě oceníte moderní interiérové dveře, které vám nebudou ubírat životní prostor. Přestože se každá domácnost trochu liší, většinou bývá ideálním řešením kombinace otočných a posuvných dveří. Proč? O tom si můžete přečíst v našem článku.

Způsobů otevírání dveří je několik, v našem článku se podrobněji zaměříme na ty nejběžnější, tedy otočné a posuvné. Nastíníme si také další způsoby, mezi které patří dveře skládací, shrnovací, kyvné a turniketové – o těchto druzích si případně můžete přečíst na wikipedii.

Otočné interiérové dveře jsou nejběžnější

Otočné dveře jsou zavěšené na pantech, takže se s nimi dá snadno manipulovat. Otevření i zavření je zcela přirozené. Bohužel to s sebou nese poměrně zásadní nevýhodu. Po otevření zaberou otočné dveře přibližně 1 m² podlahové plochy, což může být především v menších prostorách hodně problematické. Pokud máte úzkou chodbu s více dveřmi, asi moc dobře víte, o čem píšeme.

Přesto se jedná o nejčastěji používané interiérové dveře. A má to hned několik důvodů. Jedním z nich je cena. Otočné dveře jsou levným řešením. Další výhodou je, že tato varianta interiérových dveří může být dobře utěsněná po celém obvodu, takže se při správném výběru můžete spolehnout na skvělou protihlukovou a tepelnou izolaci. Takové vlastnosti oceníte především u místností jako je WC, technická místnost nebo ložnice.

Při nákupu máte na výběr hned z několika provedení otočných dveří:

  • levé a pravé interiérové dveře,
  • falcové a bezfalcové interiérové dveře,
  • jednokřídlé a dvoukřídlé interiérové dveře.

Rozhodně není náhoda, že se tento typ dveří používá doslova od nepaměti. Dnes už však můžete zvolit i modernější řešení.

Mohlo by vás zajímat: Dvoukřídlé dveře jako elegantní řešení předělení prostoru

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

Dveřní křídlo po otevření doslova zmizí ve zdi. Zasune se totiž do speciálního stavebního pouzdra, které je zabudované přímo do příčky nebo do předstěny. Díky tomu ušetříte ohromné množství místa, a navíc dodáte vašemu domovu další rozměr. Stačí jediný pohyb, abyste zasunutím dveří vyčarovali dokonale vzdušnou domácnost. Přesně z těchto důvodu se stává tahle varianta interiérových dveří stále populárnější.


Pokud však chcete mít takzvané „zašupovačky“, musíte na to myslet s dostatečným předstihem. Speciální pouzdro se zabudovává do zdi už při hrubých stavebních pracích. Když se rozhodnete dodělat posuvné dveře s otevíráním do stavebního pouzdra až s odstupem času, přiděláte si zbytečnou práci s bouráním části zdi.

Nesmíme zapomenout zmínit drobné nevýhody posuvných dveří do pouzdra. Tento typ interiérových dveří se nedá zcela utěsnit, odsunuté dveřní křídlo většinou částečně zasahuje do průchozího otvoru a příčkou s pouzdrem není možné vést instalaci vody, kanalizace a elektrokabely pouze omezeně.

Posuvné dveře na stěnu

Dalším oblíbeným řešením jsou interiérové dveře na stěnu, které nepotřebují žádné pouzdro. Z toho důvodu nemusíte při instalaci dělat žádné náročné stavební úpravy, což určitě oceníte.

Posuvné dveře na stěnu si můžete představit v podstatě jako desku, která překrývá dveřní otvor. Dveře jsou zavěšené na dřevěnou nebo kovovou kolejnici, takže za ně stačí trochu zatáhnout a posuvné dveře se buď otevřou, nebo zavřou. K pohybu potřebují pouze 0,15 m², což znamená oproti klasickým otočným dveřím značnou úsporu místa.

Manipulace s posuvnými dveřmi však nemusí vyhovovat každému. Před konečným rozhodnutím o koupi se rozhodně vyplatí navštívit showroom prodejců a otevírání i zavírání posuvných dveří si vyzkoušet na vlastní kůži. Sjednejte si schůzku ve vzorkovně např společnosti Flodoor, kde vám předvedou jednotlivé druhy dveří. Celou nabídku interiérových dveří společnosti si můžete prohlédnout ZDE.

Posuvné dveře mají bohužel i nevýhody. Nikdy nebudou dokonale těsnit, takže s nimi nedosáhnete akustického útlumu. Z toho důvodu se nehodí například na WC. Další nevýhodou je, že zabírají místo na stěně. Na zdi, po které se posouvají, nemůžete mít žádné obrázky, vypínače a ani zásuvky.

Jak už jsme uvedli na začátku článku, ve většině domácností bývá ideálním řešením kombinace otočných a posuvných dveří.

Další způsoby otevírání dveří

Mezi méně využívané způsoby otevírání interiérových dveří patří:

  • Skládací dveře - při jejich používání není nutné stavební pouzdro a zabírají velmi málo místa. moderní varianty skládacích dveří vypadají jako klasické otočné dveře s tím, že dveřní křídlo je “zlomené” a skládá se k jedné straně zárubně.
  • Kývavé/kyvné dveře - jedná se o tzv. lítačky, kdy se dveřní křídla otevírají do obou propojených místností. U této varianty dveří je potřeba počítat s tím, že zaberou místo v obou místnostech a samovolně se zavírají (pokud nejsou zajištěny v otevřeném stavu).
  • Karousely - v domácnostech se s tímto typem otáčecích dveří v podstatě nesetkáme. Své využití mají v komerčních budovách. jejich pohon může být elektrický nebo ruční.

Náš tip na závěr: Moderní interiérové dveře Frézie od výrobce Erkado

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články