Jak se zbavit chloupků na těle

17.12. 2013 • Krása 4264x

V současném světě hrají prim trendy, kdy se muži i ženy snaží zbavovat chloupků na svém těle. To ovšem někdy může být poměrně složité a bolestivé. Chloupky se nesmí vyskytovat v podpaží a na nohou, ale také v oblasti třísel či na obličeji. 

Ze statistického pohledu si chloupky na svém těle pravidelně odstraňuje přibližně sedmdesát procent všech žen po celé Evropě, což je poměrně veliké číslo. Ženy se liší jenom podle způsobu odstraňování chloupků. Každé ženě totiž vyhovuje úplně odlišný způsob epilace či depilace. A na různé způsoby odstraňování chloupků na těle se podíváme na následujících řádcích.

Metody odstraňování chloupků

Kdo by si myslel, že odstraňování chloupků je moderní záležitostí, ten by se spletl, protože odstraňování chloupků bylo oblíbené již ve starověkém Egyptě či antickém Řecku. Již v takto vzdálené době existovalo několik možností, jak se ženy zbavovaly ochlupení, aby se líbily mužům. Část metod byla samozřejmě z dnešního pohledu hodně drastická. 

Mezi tyto drastické metody se dá zařadit odřezávání chloupků nožem či jejich upalování svíčkami. V současnosti už ženy samo sebou takové trýznění podstupovat nemusí a najdou se mnohem humánnější metody, jak si odstranit přebytečné chloupky. Ale i přesto se nemusí jednat o úplně bezbolestné metody. Metody se v zásadě dělí na epilaci a depilaci. U depilace se mluví hlavně o klasickém holení, protože zde se jedná převážně o krátkodobý efekt. 

Pravý opak je epilace, kdy si chceme zajistit dlouhodobější výsledky a navíc by při epilaci mělo dojít též k redukci ochlupení díky řídnutí a slábnutí chloupků. K těm nejvíce oblíbeným způsobům odstraňování chloupků pořád můžeme zařadit obyčejné holení za pomoci různých strojků. Jedná se o poměrně snadnou činnost, kdy se nejprve namočí pokožka, nebo se natře krémem, pěnou či gelem speciálně určeným na holení a poté se použije žiletka. Tahy se provádí proti směru růstu chloupků, aby byla pokožka skutečně dobře oholena. Ovšem tento druh zbavování se chloupků má určitou nevýhodou, protože zde je nutné pravidelné a hlavně časté opakování. Většinou je nutné se znovu oholit druhý či třetí den. Jednotlivé chloupky totiž po oholení dorůstají takřka hned a navíc klidně mohou i zesílit a ztmavnout.

Depilace

Depilační krémy také dovedou působit poměrně rychle a bezbolestně. Speciálně připraveným krémem se natře kůže a nechá se působit přibližně po dobu pěti minut. Posléze se krém snadno omyje vodou. Jedná se o velice příjemný způsob chemické depilace, který se dá využívat ve všech partiích. Ale depilační krémy také nejsou účinné vždycky, protože aby se jednalo o funkční způsob odstranění chloupků, musí být chloupky dlouhé alespoň několik milimetrů, protože jinak je krém nedovede odstranit. Na obdobném principu fungují také depilační mléka nebo pěna. Další nepříjemností je, že některé ženy mohou být na takový druh přípravku alergické, takže je vhodné je nejprve zkusit na menší části těla. 

Depilace cukrovou pastou patří k těm méně bolestivým druhům depilace a navíc vydrží podobnou dobu jako mnohem bolestivější depilace voskem. Vydrží tedy zhruba jeden měsíc. Výhodou je, že se nejedná o chemickou depilaci, protože cukrová pasta se připravuje jenom z citrónové šťávy, vody a cukru, tedy z přírodních materiálů bez přidaných chemických přísad. Způsob depilace též není vůbec složitý. Nejdříve se kůže odmastí za použití speciálního přípravku a potom se natře pudrem a může následovat depilace. Pasta se nanese na chloupky a poté se strhne, přičemž s ní půjdou i chloupky včetně kořínků. Pak se místo omyje za použití čisté vody, čímž je pasta kompletně odstraněna. 

Cukrovou pastou se dají depilovat veškeré partie, tedy i velice citlivé části lidského těla. Dá se tudíž doporučit i pro depilaci obličeje, třísel či podpaží. Určitá výhoda tohoto typu depilace se dá  najít v tom, že díky ní se dají odstranit i celkem krátké chloupky a protože se pasta strhává po směru růstu chloupků, tak nejde ani o příliš bolestivý způsob odstraňování ochlupení. Cukr ještě ke všemu působí na pokožku antibakteriálně a napomáhá s udržením kůže v dobré formě. Též nedojde k zarůstání chloupků a netvoří se pupínky. Ovšem existuje i nevýhoda, kterou představuje hlavně časová a finanční náročnost. Cukrová pasta se sice také dá vyrobit v domácích podmínkách, nicméně odborníci takový způsob příliš nedoporučují, protože domácí recepty příliš nefungují.

Depilace voskem

Další možnost depilace představuje klasické použití vosku. Studený vosk se často užívá pro domácí depilaci v podobě speciálních pásků, jež se pouze jednoduše přiloží na místo, na němž se má provést depilace a následně se strhne. Ovšem zde je nutno podotknout, že jde o hodně bolestivý způsob depilace, takže se většinou využívá jen na menší partie jako třeba obličej. Depilace teplým voskem je o něco komplikovanější. Místo se musí nejdříve ošetřit speciálními přípravky, až potom se vosk zahřeje a přiloží na pokožku. Na vosk se přilepí depilační páska, která se poté strhne, čímž dojde k vytržení chlupů i s kořínkem. Pokožka se potom musí ošetři za pomoci speciálních přípravků na regeneraci pokožky. Po provedení depilace voskem chloupky dorostou za čtyři až šest týdnů. Tato metoda je bolestivá a mohou se navíc vyskytnout také alergické reakce nebo zarudnutí kůže. Z toho důvodu by se také zde měla nejdříve vyzkoušet aplikace vosku na menší plochu kůže. Další nevýhodu představuje to, že se chloupky před depilací musí nechat dorůst do délky čtyř až pěti milimetrů a to už je docela dost.

Další způsoby zbavování chloupků

Brazilská depilace

Jednou z dalších možností depilace je tzv. brazilská depilace. Zde se o ní mluví v souvislosti s kompletním odstraněním chloupků z intimních míst. Původně se jednalo o depilaci voskem, ale tento pojem se postupem času rozšířil i na další příbuzné metody. Brazilská depilace se dá dělat i doma, ale určitě o něco lepší je navštívit specializovaný kosmetický salón, protože se jedná o bolestivou metodu a v salónu s ní mají zkušenosti. Výsledky tohoto druhu depilace jsou sice zajímavé, ale je potřeba postup opakovat alespoň jednou do měsíce pro udržování výsledků.

Vytrhávání chloupků epilátorem

Ve výčtu možností nemůže chybět ani vytrhávání chloupků pinzetou či epilátorem. Ale i po vytržení dovede chloupek relativně rychle dorůst. Chloupky by se měly vytrhávat po směru růstu a nejideálnější dobou je chvíle po koupeli, kdy je ještě pokožka vláčná a chloupky jsou změklé. Hladká pokožka po depilaci epilátorem zůstane zhruba jeden až tři týdny. Aby ovšem depilace byla možná, musí chloupky dorůst do délky zhruba pěti milimetrů, jinak by je strojek nedokázal zachytit.

Fotoepilace

Existují též dlouhotrvající metody. Fotoepilace je odstranění chloupku za pomoci intenzivního pulsního světla, díky čemuž dojde k zlikvidování vlasového folikulu prostřednictvím selektivní fototermolýzy. Při několikátém použití už se dá dosáhnout na rapidní redukci růstu chlupů, ale to jen pro chloupky s dostatečným množstvím pigmentu. 

Laserová epilace

Další dlouhotrvající metodou je i laserová epilace. Ta patři k těm nejefektivnějším. Přístroj vyšle světelný paprsek, jež je pohlcován pigmentem vlasové cibulky a mění se na teplo, které následně ničí celou cibulku a chloupek už by následně neměl nikdy narůst. Některým lidem po laserové operaci už chloupky nenarostou nikdy, zatímco jiným mohou začít růst nejprve po jednom roce. Jestliže chloupky nejsou úplně zničeny, na těle zůstává slabé světlé chmýří, což se dá vysvětlit jako špatná epilace nebo provedení epilace méně efektivním laserem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Krása'
Tipy na jiné články