Jak na zdravý a krásný úsměv?

28.02. 2014 • Krása 2704x

Každá žena by se chtěla pyšnit úsměvem jako mají modelky. Čistíte si zuby dvakrát denně, používáte ústní vodu a zubní nit, ale Vaše zuby stále nevypadají tak, jak byste si to přála? Možná je chyba jinde. Vzhled zubů totiž může ovlivnit genetika, stravovací návyky i zlozvyky. Víte, jaké potraviny jsou pro Vaše zuby prospěšné a čím jim naopak škodíte?

Používejte kvalitní kartáček a pastu

Důležité je na zubech nešetřit. Kvalitní kartáček a zubní pasta totiž ovlivní víc, než se na první pohled zdá. Vůbec nejlepší je koupit si zubní kartáček u odborného stomatologa, který Vám poradí, jaký je zrovna pro Vaše zuby ten nejvhodnější. Nezapomeňte kartáčky měnit, jejich doba opotřebování je zhruba dva měsíce. Pozor na příliš tvrdé kartáčky, které mají špatný vliv na Vaše dásně a hrozí krvácení. Zubní pastu kupuje většina z nás v obchodě, což je samozřejmě pochopitelné. Není nutné utrácet za ní stovky korun, často má ta levnější pasta stejné složení jako dražší. Zajímejte se hlavně o to, zda obsahuje fluorid, který je důležitý pro správnou funkci zubů.

Naučte se správnou techniku čištění zubů

Každý z nás má trochu odlišnou techniku čistění zubů, avšak tu nejvhodnější by Vám měl poradit zubní hygienik. Jeho návštěva sice stojí několik stovek, ale na druhou stranu je to investice na celý život. Důležité je nezapomínat na prostory za jednotlivými zuby a mezi nimi. Pomoci si můžete zubní nití nebo speciálními mezizubními kartáčky, které jsou menších rozměrů. Se zubní hygienou to ale nepřehánějte. Odborníci se shodují, že dvakrát denně je skutečně dostačující a častější čistění může zuby spíše ohrozit na zdraví.

Pozor na pigment z potravin a nápojů

Pokud patříte mezi milovníky kávy, coca-coly nebo červeného vína, možná jste si již všimla, že se Vám často po vypití zmíněných nápojů nevzhledně zabarvují zuby. A možná Vás to také vede k tomu, abyste šla a okamžitě si zuby vyčistila. To je však chyba! Zmíněné nápoje totiž obsahují kyseliny, které se usadí na zubní sklovinu a oslabují ji. Vyčistěním sklovině neulevíte, naopak její stav ještě zhoršíte. Raději vyčkejte alespoň půl hodiny a až poté zuby vyčistěte. Pití zmíněných nápojů je vhodné alespoň částečně omezit. Podobně fungují i kyselé okurky naložené v octovém nálevu nebo citrusové plody, které jsou velmi kyselé.

Potraviny na zlepšení chrupu

Existují potraviny, díky kterým můžete stav svých zubů naopak zlepšit. Například sýr obsahuje velké množství vápníku a ten, jak je známo, prospívá kostem i zubům. Jahody zase umí zesvětlit zažloutlý odstín zubů a Vy tak po jejich konzumaci můžete mít zářivě bílý chrup. Z ovoce stojí za zmínku například ještě hrušky, které umí neutralizovat kyseliny v ústech a ochránit tak Vaše zuby před kazy. Listová zelenina (salát, špenát, kapusta) dokáže navodit pocit, jako kdyby jste si právě zuby vyčistila. Je to díky vysokému obsahu vlákniny, která Vám vyčistí ústa od zbytků jídla.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Krása'
Tipy na jiné články