Jak vybudovat zahradní jezírko s fontánou

21.10. 2013 • Bydlení 3587x

V současné době už se tolik lidí nevěnuje vlastním zahrádkám, jako tomu bylo v časech minulých, ale přesto se najdou mnozí, kdo mají zájem o zlepšení vzhledu zahrady u domu. Pro vizuální efekt určitě není od věci si na domácí půdě vybudovat zahradní jezírko s fontánou. Kromě vizuálního efektu může být zahradní jezírko s fontánou vhodným relaxačním koutem, který si dokonce sami vyrobíte, což nakonec může sklidit i uznání od okolí. Ale taková schopnost vytvořit si vlastní jezírko s fontánou není úplně běžná, a proto se vyplatí si přečíst návod a tipy. Z toho důvodu přinášíme několik informací, které se vyplatí si přečíst.

Vhodné místo je základ

Jak již název napovídá, musíte nejprve vybrat vhodné místo, kde se zahradní jezírko s fontánou bude rozkládat. Vodní plocha dovede obohatit zahradní prostor různými způsoby. Přirozeně zvlhčuje prostředí, což je velice dobré hlavně v létě, ale vnáší také do zahrady uklidňující zvukové a vizuální efekty. K vybudování jezírka se dají použít dva základní typy materiálů. Volit můžete mezi hotovou plastovou nádrží, nebo fólií, která se dá vytvarovat přesně k vašemu obrazu. Ještě před začátkem budování jezírka je však nutné si zapřemýšlet nad filtrací vody. Jen filtrovaná voda zůstane stále čistá a plná života. 

Podstatnou roli tu hraje též dostatečný přívod kyslíku, díky němuž se jednodušeji udrží čistá průzračná voda. Nádrž bude též biologicky aktivnější a sníží se tím možnost růstu řas. Jestliže uvažujete o tom, že si do jezírka nasadíte ryby, vyplatí se uvažovat o vzduchovacím kompresoru. S technologickým vývojem nových a mnohem účinnějších fotovoltaických článků a světelných zdrojů, které využívají technologii LED se stále rozšiřuje nabídka fontán a svítidel, s jejichž pomocí se dá zahradní jezírko přikrášlit, a navíc je není potřeba napájet z elektrorozvodné sítě. I v nočních hodinách si totiž vystačí s energií, kterou získají během dne přeměnou slunečního záření na elektrickou energii. Právě vodotrysky, potůčky a vodopády také přispívají k přirozenému čištění a okysličování vody. Každopádně každé zahradní jezírko by mělo být navrženo a budování s největší možnou pečlivostí. Zahradní jezírko bude připomínat přírodní vodní prostředí.

Pro vhodnou stavbu jezírka bychom měli dopředu znát alespoň některé základní informace. Ještě před začátkem opravdových prací musíte dobře rozhodnout, na jakém místě pozemku se bude jezírko nacházet, protože pokud ho plánujete mít více než jen jeden rok, pak by mělo na povrchu mít alespoň deset až dvanáct metrů čtverečních a hloubku 1 - 1,2 metru. S menší či mělčí nádrží by člověk měl problém, jelikož v něm nemohou ryby v zimě přezimovat. Čím je nádrž větší, tím snáze se v ní udržují stabilní podmínky a vodní parametry. Nejlepším možným místem je východní či západní poloha, aby mohly přímé paprsky slunce na jezírko dopadat pouze několik hodin za den. K jezírku se příliš nedoporučuje stavět stromy, jelikož padající listí ze stromů znečišťuje vodu a hnije v ní.

Stavba zahradního jezírka

Výše bylo zmíněno, že v praxi se používají pouze dvě konstrukční řešení. Nyní se na ně podíváme detailněji. Nákup hotové nádrže z umělé hmoty umožňuje ušetřit dostatek času a zajišťuje těsnost nádrže. Jeho nevýhodou ovšem je fakt, že při použití hotové nádrže máte již dopředu stanovený tvar a rozměry nádrže. Naopak v případě postavení jezírka za pomoci PVC fólie si užijete mnohem více volnosti. Fólie musí být minimálně půl milimetru tlustá, ale optimální tloušťka je 1,5 milimetru. Ještě před jejím zakoupením musíte změřit budoucí jezírko, vzít v úvahu jeho hloubku a nechat si zhruba sedmdesáticentimetrový pás na založení břehů dokola jezírka. Fólie nesmí obsahovat žádné toxické látky, musí mít dlouhou životnost a musí také být odolná vůči nízkým i vysokým teplotám. Vhodné je také když bude fólie tvořit jeden cele, protože se spojováním mohou nastat určité potíže. Někdy se PVC fólie nahrazuje také fóliemi z polyuretanu či kaučuku. S těmi se ovšem manipuluje o něco obtížněji a nemají takovou odolnost. Navíc jsou i tyto fólie o něco více finančně nákladné.

Před zahájením zahradních prací je potřeba si načrtnout návrh jezírka. Při kopání se dá libovolně vytvarovat jeho dno, nicméně byste se měli vyvarovat velkým schodům a ostrým hranám. Kromě hloubky by se měla navrhnout i mělčina a také terasy pro vodní rostliny. Výkop by měl být o trochu hlubší než plánovaná nádrž, jelikož před rozložením fólie bude zapotřebí zde vysypat zhruba dvaceticentimetrovou vrstvu písku, jež bude ochraňovat dno před poškozením. Dále rozložte fólii a přizpůsobte ji tvaru výkopu. Určitě se při tom nedá vyhnout ohybům, ale ty se dají v pozdější fázi dobře zamaskovat. Nutné je upravit i břehy jezírka. 

Musí se tím zabránit přítoku srážkové vody do nádrže, a zároveň by se tím měl umožnit odtok nadbytečné vody. Jestliže se v okolí toulají kočky, raději byste měli udělat vyšší břeh, protože kočky rády loví ryby. Až bude fólie usazená, položí se na ní tenká vrstva drobného štěrku. Poté už se může začít jezírko naplňovat vodou, k čemuž stačí použít obyčejnou vodu z vodovodu. Jezírko by se nemělo napustit najednou, ale nejprve se napustí dvě třetiny vody a počká se, až se její váhou usadí fólie v nádrží a přizpůsobí se tvaru dna. Po uplynutí dvou až tří dnů se dá naplňování jezírka vodou dokončit. Ve vodě by měla být umístěna samozřejmě také filtrace. Pro pěkný efekt se do zahradního jezírka přidá fontánové čerpadlo, které je určeno k vytváření speciálních fontánových efektů. Fontána dovede zahradní jezírko ještě více oživit, rozhýbat a jezírko vytváří opravdu příjemný dojem. Na trhu je v současnosti celá řada různých modelů. Zakoupit se dají v cenové relaci od zhruba tisíce korun, ale pořídit se dají i modely v hodnotě několika desítek tisíc korun.

Potíže s jezírkem

Samozřejmě mohou nastat i různé potíže se zahradním jezírkem, které se musí okamžitě řešit. I ve správně udržovaném jezírku se občas mohou vyskytnout nežádoucí situace. Voda po relativně krátké době může ztratit svoji průzračnost a jednou z možných příčin je organický a minerální zákal, který se do vody dostává zvenku i zevnitř z usazenin na dně jezírka. Tento proces se dá zpomalit nebo úplně zvrátit za pomoci určitých chemických prostředků. Dalším problémem zahradního jezírka může být množení škodlivých řad, jež způsobují vodní květ. Opět může být nápomocný chemický prostředek, ale před jeho použitím se doporučuje rušně odstranit co nejvíce řas, jež plují po hladině jezírka. V případě chování ryb v jezírku se může stát, že zvířata onemocní i v případě, že řádně pečujete o jezírko. V takovém případě je nejlepší co nejrychleji nasadit účinnou léčbu. Ale v první fázi průběhu nemoci může být problémové stanovit přesnou diagnózu, a proto se vyplatí použít prostředek, jenž má široké spektrum účinků. Často se také vyplatí kontrolovat chemické vlastnosti vody v jezírku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články