Investiční pravidla pro každého

19.12. 2013 • Finance 2483x

Každá investice je jedinečná a svá. Investování jako byznys není jednoduché a je to jen pro ty "otrlejší". Někdo, kdo má jemnou duši a nechce se s nikým hádat, stresovat se a podobně, obvykle v takovém byznyse moc dobře neuchytíte a za pár chvil zkrachujete. Je potřeba mít silnější nervy, ostřejší lokty a hlavně být velmi odolní vůči stresu a stresovým situacím. Stres je totiž jednou z hlavních věcí, které se u investování nevyhnete a pokud máte slabší nervy, dříve či později vás to určitě položí, protože stres, zda koupíte správnou investici, zda vaše investice bude vynášet, zda vaše investice na burze nepropadne, zda firma nezkrachuje a další a další věci, které vás stresují a stresují. Investování není nic jednoduchého a člověk, který chce investovat, si musí vše nejdříve pořádně rozmyslet. Nikdo nechce přijít o peníze, které pracně vydělal a našetřil. Pokud se bojíte investování sami na vlastní pěst, ale i tak vás to láká investovat, můžete si najít obchodníka, který vám s tím pomůže a bude investovat za vás a na váš pokyn. Přeci jen, takový člověk se vyzná ve světě investic a ve světě byznysu. Umí se pohybovat na burze, ví co a jak a tudíž je otrlejší a zkušenější. Ovšem pozor, není to tak vždycky a u každého. Jako všude v dnešní době i zde je v tomto odvětví mnoho lidí, kteří si chtějí napakovat svou kapsu a napakují se právě na vás a na vašich financích. Obvykle to budou vysoko posazené poplatky a váš obchodník vás bude neustále pobízet k tomu, aby, jste investovali, že tato investice pro vás bude určitě ta nejlepší a podobně. Nenechejte se zvyklat, tito lidé umějí manipulovat s lidmi a vlichotit se lidem. Rozhodnutí je jen a pouze na vás, vy máte hlavní slovo, jsou to vaše peníze. Lidé okolo vám mohou poradit, říci svůj názor, ale za konečný důsledek jste zodpovědní pouze vy, takže vy musíte nést případné následky.

Je pár investičních pravidel, které můžete použít na všechny investice a tím pádem tak rozšířit své možnosti na poli investování. Investice jsou věcí mnohdy nevyzpytatelnou, a proto je potřeba být připraven. Člověk musí umět předvídat, musí umět riskovat, ale také investovat bezpečně, s rozumem. Musíte vědět kdy je pro vás risk dobrý a můžete z něj něco vytěžit a kdy je risk moc velký a mohlo by to dopadnout pro vás a vaše peníze špatně. Musíte dát na svou intuici a na svůj "šestý smysl", ale také je nutné řídit se radami a analýzami. Zlatý střed je ideální. Navíc se také musíte odprostit od emocí a od citových vztahů. City a emoce zkrátka do investic nepatří, můžou vám pěkně zamíchat s investování a obvykle to nedopadá dobře a vy vaše peníze proděláváte, což nikdo samozřejmě nechce. Pokud se vám nějaké ivestice budou líbit, protože chcete investovat do obchodu s oblečením, do obchodu s botami, do ochodu s oblečením a podobně, nejdříve si udělejte analýzu a zjistěte, zda opravdu jsou pro vás investice finančně výhodné. Nenechte se zlákat pěknou iluzí, myslete věcně a hlavně to musí pro vás představovat, alespoň trošku, finanční výhody a možné zisky. Jaké jsou ony pravidla, které vám mohou v investování pomoci? V tomto článku je najdete.

1. Berte s rezervou názory ekonomů a investorských ikon

Názory si přečtěte, to určitě ano, ale doslova je brát? To určitě ne. I ten sebelepší a sebevýznamnější investor a ekonom se může splést. Nedejte vždycky a stoprocentně na jejich rady, berte je s rezervou. To co zabralo u nich a u jejich investic nemusí zabrat u vás a u vašich investic, na to je potřeba při rozhodování myslet. Pokud vám instinkt říká, drž se od toho dál, ani investorova rada pro vás není určující. I kdyby investice vyšla, vy budete spát klidněji, v případě, že by nevyšla, přišli by, jste o peníze vy a ne ekonomové a investoři, kteří radili. Vždycky jste zodpovědní za svá rozhodnutí a za své činy. Jen a pouze vy. I když dáte na něčí radu, vždy to budete jen a pouze vy, kdo za to všechno ponese zodpovědnost.

2. Investujte do společností, které získávají důvěru spotřebitelů a mají silnou značku na poli obchodování

V dnešním světě je mnoho značek v každém odvětví. V odvětví obuvi, oblečení, kožichů, v potravinovém průmyslu, v alkoholovém průmyslu, v odvětví spotřebičů a podobně. Každé odvětví má mnoho značek, jsou více či méně známé. Značky, které jsou známé a kterým lidé věří, jsou ty značky, Investujte právě do těch značek, které jsou známé, kterým lidé věří. Do takových firem se vyplarí investovat, takové firmy mají mnohem věčí potenciál, než jiné a mají pevnější půdu pod nohama.

3. Zbavte se akcií firem, které oznámí velké akvizice

Akvizice je získávání či nabývání nějakého aktiva. Pokud společnosti toto oznámí, mějte se na pozoru, je to pro vás mnohem lepší zbavit se takovýchto akcií. Zvláště také pozor na firmy, které jsou na první pohled velmi diverzifikované či například plýtvají peníze na zbytečné stěhování do nových, honosných a lepších sídel. Když vyhazují peníze, za zbytečně nové sídla obvykle chtějí pouze udělat dojem a ukázat, že peníze mají. Pozor na takovéto firmy a jak je v nadpisu, raději se takových akcií zbavte.

4. Vybírejte akcie těch firem, které umí vydělávat peníze

Zisk firmy je pro vás ukazatelem, že firma dokáže dlouhodobě zajistit výdělek také svým investorům a to je vždy dobré znamení. Zároveň to také napovídá o tom, že firmě se daří a dokáže se dobře otáčet na trhu a její výrobky jsou u lidí oblíbené. Peníze jsou vždycky pro firmu důležité a pro investory jsou určitým vodítkem, že firma prosperuje a tudíž se do ní investovat vyplatí.

5. Vedoucí pracovníci se zbavují akcií své firmy, pozor na to!

Ve chvíli, kdy zjistíte, že vedoucí pracovníci se zbavují akcií své firmy, zbystřete a snažte se zjistit proč. Mohou mít sebelepší výmluvu a sebelepší obhajobu, vždy zbystřete a mějte se na pozoru. Může to znamenat jen jedno, můžou přijít problémy a vy přece nechcete problémy. Je vždycky lepší se o tuto situaci zajímat a zjistit si podrobnosti. To, že vám vedoucí pracovníci řeknou, že je vše v pořádku vás nemá uklidnit, pátrejte na vlastní pěst a zjistěte si sami, co za tím ve skutečnosti stojí. Mnoho lidí vám může nalhat plno věcí.

6. Neinvestujte do těch firem, jejichž managment bojuje s analytiky

Analytici obvykle vždy říkají své názory. Jsou ve firmách od toho, aby firmu pomáhali korigovat, zjišťovali plno věcí, co se týče investic a podobně. Pomáhají ve firmě. Pokud však managment bojuje s analytiky je to vždycky známka toho, že se dvě strany nedokáží společně dohodnout. Managment by neměl být v rozporu s analytiky, není to moc důvěryhodné. Do takových firem moc neinvestujte, není to známkou důvěryhodnosti.

7. Vyhýbejte se investicím do průmyslových firem

Proč? Jsou příliš cyklické, buďto firma zažívá strmý vzestup nebo strmý pád, mnohdy nic mezitím. Není to pro vás moc bezpečné a pro vás značně nevýhodné. Každý investor je rád za investice, které jsou udržitelné v rovině a nekolísají takto moc.

8. Nekupujte jen nějaké akcie, kupujte podíl na celém podniku a na jeho činnosti

Zaměřte se na schopné manažery ve vedení firmy, na to, aby zbytečně nerozhazovali, zbytečně neutráceli a podobně. Zkrátka to musí být člověk nebo lidé na správném místě. Dávejte také pozor na kvalitu podnikání a na to se zaměřte. Chcete přeci vydělávat, a když se o své akcie budete starat a zajímat se, máte jistotu, že vás někdo jen tak neoblafne a nevymámí z vás peníze zbytečně a pro nic za nic. Na to si dejte pozor.

9. Zajímavá investice představuje firma či firmy, které mají ve svém oboru monopolní postavení

Firmy by měly mít monopolní postavení, nebo alespoň takřka monopolní postavení. Výhodné pro investory jsou také investice do společností, kterým se podařilo z trhu odstranit své přímé konkurenty. Taková firma si je vědoma toho, že její pozice je velmi sliná. Vy tak budete mít možnost investovat někam, kde jsou lidé snaživí, umějí zabrat a umějí se prosadit, což znamená, že zisky této firmě porostou a to je určitě pro vás, jako pro investory, velké plus.

10. Zaměřte se na akcie, které nakupují firemní insideři a také další lidé.

Tito lidé moc dobře vědí, co dělají a pokud následujete jejich rozhodnutí, obvykle to pro vás bude jedině dobře. Firemní insideři, lidé, kteří moc dobře vědí, jak firma funguje, jsou zárukou toho, že takovíto lidé, by určitě nic nekupovali, kdyby to bylo velké riziko či kdyby to bylo nevýhodné. Pokud se budete řídit jimi, určitě neprohloupíte.

11. Nedůvěřujte matematickým vzorcům

Matematické vzorce jsou fajn to určitě ano, ale u investic se to vůbec nevyplatí. Matematika v investicích vůbec nepomůže, protože investice se neřídí žádnou velkou pravidelností a mnohdy se propadnou až na samé dno či vysoce vystoupají. Matematické vzorce obvykle selhávají ve chvíli, kdy jim nejvíce věříte a kdy je nejvíce potřebujete a to pro vás neznamená nic dobrého.

12. Investiční boom? Od takových akcií ruce pryč!

Pokud akcie firem, do kterých chcete investovat, zažívají boom (většinou odvětví zažívá onen boom), tak je dobré dát od toho ruce pryč. V tuto chvíli obvykle dochází k tomu, že se kapacity rychle vyčerpají a tím pádem se tak dostávají na pokraj, což znamená nevyhnutelný kolaps a pro vás onen kolaps není dobrý. Proto pryč od takovéhoto odvětví, v něm akcie rozhodně nekupujte a neinvestujte zde.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články