Jak léčit opar

24.11. 2013 • Zdraví 5069x

Zrovna v ten den, kdy má mladá slečna první rande se svým novým objevem se stane něco, co zrovna není vítané. Mimo beďar na tváři se objeví i opar na rtu. A o kouzle prvního polibku si musí nechat jen zdát. Většina těch, co tento článek čte, na opary trpí, tudíž moc dobře ví, jak je jejich výskyt nepříjemný a navíc také nežádaný. A o co víc, pokud se udělá jednou, udělá se po nějaké době zas.

Co je to vlastně opar?

Kdo neví, co opar je, ať je jedině rád, protože jak se jednou udělá, už se ho nedá zbavit. A nejde o žádnou kosmetickou vadu, jako je třeba zmíněný beďar, nebo jiný pupínek, černé tečky nebo naopak příliš suchá místa. To všechno jsou pouze dočasné kosmetické vady, kterých se dá bez obav zbavit tím, že minimalizujete důvod jejich vzniku a použijete vhodnou kosmetiku. Akné se dá vyřešit tak, že už se nikdy nemusí vrátit, ale opar, to je jiný kalibr.

Jednou opar, podruhé opar

Jde o virové onemocnění, které postihuje svého majitele už napořád. Nakažený člověk má v sobě zmíněný virus a kdykoli opět může propuknout. i když je dnešní medicína opravdu na vysoké úrovni a není problém dát srdce jednoho jedince jinému, nebo jakýkoli jiný orgán, bohužel v oblasti léčby oparu je ještě někde v pravěku.

Lék, všelék, na opar neexistuje

V současnosti neexistuje žádný zaručený lék, ani léčba proti oparům, nebo dokonce ani účinné očkování. Pokud se vám opar jednou udělá, je nutné nechat si v lékárně poradit, co na to nejlépe pomáhá a smířit se s tím, že přípravek budete potřebovat i nadále, pakliže vás postihne nějaká jiná nemoc, nebo jen obyčejné a běžné nachlazení.

Kde se opar tvoří

Nejčastěji je to na rtu, jenže to neznamená, že jen tam se může vytvořit. Dost lidí trápí i opar na bradě, nosu, nebo dokonce intimních partiích, což je obzvlášť nepříjemné, vzhledem k povaze oparu, kdy se vytvoří extra suché místo, kůže je jemné a praská, tvoří se strup, ale i to dost bolí a mimo to místo svědí.

Když už nic, je tu dermatolog

Mimo to všechno je opar také esteticky nepěkný. Pokud se tvoří a je hodně bolestivý a doporučené prostředky z lékárny již nepomáhají, nezbývá nic jiného, než si pro zklidňující léčbu zajít přímo k dermatologovi. Popište mu celou situaci a také utišující léky a masti, které jste na opar použili, vyjmenujte. Jedině tak najdete společně tu nejvhodnější a účinnou léčbu, nebo spíše zmírnění oparových potíží.

Nelíbat a nelíbat

Jestliže opar jednou máte, a máte ho akutně, v tu chvíli se s nikým nelíbejte a ani neprovozujte orální sex. Jedině tak totiž svoji nemoc přenesete dál na jiné lidi a obzvlášť, máte-li opar na rtu a svého partnera uspokojujete ústy, zanese se mu virus na intimní partie a on pak bude trpět na opar právě zde.

Začínající opar

Kdo už jednou opar někdy měl, většinou pozná, kdy se mu opět začíná dělat. Postižená část kůže se najednou začne jako scvrkávat, nebo aspoň je to takový pocit. Kůže je napnutá a svědí. Pokud cítíte, že se vám opar začíná dělat, pak spolčete přípravek proti vysoké teplotě. Ten účinkuje na viry, způsobující právě opar a spolehlivě viry ničí.

Proč vzniká opar

Jednak je to v průběhu nemoci, nebo jen běžného nachlazení, ale také po namáhajícím sportovním, fyzickém výkonu, ale i pro propařené noci, dlouhém večírku a nejčastěji pak dehydratace. Anebo také spojení několika jmenovaných.

Led pomáhá velice skvěle

Když se vám opar přece jen vytvoří a jeho první stádium, tedy tvorbu jste nestihli tak, abyste dalšímu šíření a rozvoji zabránili, nemusíte si zoufat. Na již vytvořený opar postačí pro zklidnění kostka ledu, zmrzlina, nebo cokoli studeného, co postižené místo uklidní. Uvolní nejen nepříjemné svědění, ale odpomůže od velice bodavé a vláčné bolesti.

Nedotýkat se přímo rány

Zásadou při léčbě oparu je také nedotýkat se postiženého místa. Pokud se budete dotýkat, hrozí zanesení viru na další místa po celém těle, nebo na někoho jiného. Proto používejte vždy pomůcky, jako je vatová tyčinka, popřípadě vatový odličovací tampon a podobné pomůcky. V žádném případě nic do rány přímo nenanášejte prstem a také pozor na pomůcky, které ihned po jednom použití vyhoďte. V praxi by to mělo správně vypadat tak, že mastičku trochu povolíte, kápnete na vatovou tyčinku a tou po postiženém místě jezdíte, až mastičku rozetřete. Poté ihned vyhazujte do koše, ať nejoduje ke kontaminaci jak s mastičkou, tak další částí vašeho těla nebo vašich rodinných příslušníků.

Co dále na opar funguje

Perfektní je běžné kravské mléko a nejlépe přímo od krávy. Podle vašich možností samozřejmě. Pokud se k němu dostanete jen a pouze díky supermarketu, nedá se nic dělat. Naneste mléko na vatový odličovací tampon a přiložte na postižené místo. Ideální je, když je mléko vychlazené, to je ta nejlepší kombinace, jaká pro může pro léčbu oparu nastat.

Tea tree oil

Také je perfektní použití známého a dnes fenomenálního přípravku Tea Tree oil, což je přírodní výtažek a používá se k léčbě snad všeho, co se na kůži vyskytne, a co by tam být nemělo. Uklidní nepříjemné svědění i bolest a výrazně urychlí proces hojení, takže pokud vás čeká první rande s novým objevem, natřete se Tea Tree oilem a rande o pár dnů odložte.

Náplasti na opary

Nezapomeňte i na speciální náplasti na opary, které koupíte v lékárně a které také výrazně průběh léčby zmírňují a navíc také viditelnost oparu na první pohled dobře maskují. Dokonce, jako bonus tyto masti vytváří ochrannou vrstvu proti vnějšímu prostředí, takže nejen, že je opar maskovaný, ale rychleji se díky tomu léčí.

Obklady

Úžasné jsou i obklady z černého čaje, nebo meduňky. Nejrychlejší a nejlepší způsob, jak takový obklad vytvořit, je přiložit vyluhovaný sáček čaje. Skvěle uklidní kůži a mírně urychlí léčení. Pokud vám rána mokvá, je nejlepší přikládat líh, nebo cokoli, co vysušuje. Rána nebude mokvat, tím pádem se rychleji udělá strup a následně se i urychlí hojení a vůbec tak celý průběh.

Pár babských rad

Jestliže potřebujete ránu vysušit, je vhodná také běžná, obyčejná zubní pasta. Tu si natřete doma a pamatujte na to, aby nevznikl trapas, až budete odcházet z domu. Zubní pasta skvěle vysuší a tak urychlí bolavý proces hojení.

Proti svědění a uklidnění je vhodné použít i bílý jogurt. Náramně kůži uklidní a vy budete mít od nepříjemného svědění klid a navíc i urychlí proces hojení.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články