Jak postavit iglú

19.12. 2013 • Volný čas 4786x

V dětských letech vypadá iglú jako zajímavá věc. Mnoho dětí si pokouší vlastní iglú postavit a snaží se přesvědčit rodiče, aby jim se stavbou ledového přístřešku pomohli. Ale málokdo skutečně tuší, jak se takové správné iglú staví. Kdo se totiž bez předchozích zkušeností a teoretických znalostí pustí do stavby, určitě rychle zjistí, že stavba ledového domu může být skutečně náročná a ne každý ji zvládne podle svých představ. Z toho důvodu jsme se rozhodli připravit článek, ve kterém byste měli zjistit, jak se vlastně takové iglú staví a při dostatečné porci sněhu můžete zkusit, jestli ho dovedete postavit také.

Iglú a potřebné stavební pomůcky

Slovo iglú na první pohled nevypadá česky. Slovo má původ v jazyce Eskymáků a označuje domov či dům. Jedná se o kopulovitý přístřešek vytvořený ze sněhových bloků. V dnešní době ho používají nejvíce kanadští Inuité jako provizorní domov během arktické zimy. Iglú tvoří úzká podlouhlá předsíň, jež brání přístupu zimy a hlavní obytná místnost, jež bývá občas vybavena dokonce i okny z tenkého ledu. 

Sníh je vynikající izolační materiál, tudíž teplota vevnitř iglú může dosahovat i do kladných hodnot na Celsiově stupnici. Uvnitř může být klidně i o několik desítek stupňů Celsia více než venku, což je velice zajímavé. Studený vzduch do iglú neproniká, jelikož vchod se nachází pod úrovní podlahy. Teplý vzduch tedy stoupá nahoru, zatímco studený klesá dolů.

Pro stavbu ledového přístřešku jsou potřeba samozřejmě také některé nástroje. V nejlepším případě bude stavitel vybavený pilou o potřebných rozměrech, které umožní jednoduché odříznutí a nabírání kvádrů. Takové rozměry jsou: délka listu okolo padesáti centimetrů, výška zhruba pět centimetrů a tloušťka přibližně tři milimetry. Hodit se určitě bude také lopata, kolík a provázek na vyměřování potřebných rozměrů. Ještě před samotnou výstavbou se musí najít vhodné místo. Je nutné najít místo za větrem, které bude zároveň prostorné a rovné. 

V blízkosti plánovaného iglú by se mělo nacházet dostatečné množství sněhu, aby bylo z čeho stavět. I sníh musí mít určité parametry, aby iglú zakrátko nespadlo a aby se vůbec dalo postavit. Kvalitní sníh navíc dovede rapidně urychlit a zjednodušit celou výstavbu. Jako nejlepší materiál se jeví větrem zhutnělý a udusaný sníh. Určitě byste se do správného sněhu neměli bořit, aby se dal využít pro stavbu iglú. Jestliže máte k dispozici pouze příliš kyprý sníh, pak byste ho měli napřed trochu ušlapat, k čemuž se mohou hodit třeba lyže či sněžnice. Úplně vrchní vrstva se sice třeba nezpevní a sníh bude i nadále sypký, nicméně kvalitní sníh najdete vespod. Sněhová hmota by měla být soudržnější a čím hlouběji se dostanete, tím pevnější sníh bude.

Tvorba iglú

Jako první se musí nařezat patřičně velké kvádry ze sněhu. Na to bude zapotřebí trocha zručnosti, protože blok musíte uvolnit pouze odříznutím a ne páčením či vylamováním. Začít by se mělo dlouhým svislým řezem a nemělo by se zbytečně tlačit na pilu. Pokračovat byste měli dvěma vertikálními řezy, které budou kolmé na první řez. Druhou ruku na listu pily byste měli použít jako omezovač hloubky, abyste se nedostali dále než do škvíry vytvořené prvním řezem, protože jinak by se bloky další řady začaly lámat. Dva mělké řezy by se u prvního kvádru měly trochu rozbíhat, aby se dal jednoduše vyndat. U dalších kvádrů už nebude zkosení potřebné. Posledním řezem, který bude vodorovný, uvolníte spodní hranu. Jakmile je kvádr volný, zastrčte pilu svrchu do svislého řezu a nakloňte ho směrem k sobě. Do vzniklého prostoru strčte ruce a prsty uchopte spodní hranu. Kvádr následně zvedněte.

Základy iglú jsou také důležité, protože je potřeba na vybraném místě udělat kruhový půdorys iglú. K tomuto účelu se perfektně hodí provázek s kolíkem, které byste měli mít s sebou. Průměr základny iglú by se v nejlepším případě měl pohybovat mezi 2,5 až 3,5 metru. Určitě nesmíte zapomenout ani na vstupní oblast, která by měla být v pravém úhlu k převládajícímu směru větru, aby sníh nemohl volně odletovat a aby nebyl zanášen vchod. Na vyznačené a ušlapané místo by se měly ve spirále pokládat jednotlivé stavební bloky. 

Bloky se musí hned od počátku stavby naklánět do středu, protože jinak by iglú mohlo být příliš vysoké a jenom těžko by se dalo uzavřít. Nejspíš byste při příliš vysokém iglú museli k jeho uzavření využít žebřík, což určitě není cílem. Vrchní hranu posazených kvádrů šikmo seřízněte pilou nebo sesekněte lopatou směrem dovnitř a dodržte přibližně úhel pětadvaceti stupňů. Pakliže dodržíte předepsaný postup, stavba bude samonosná a klenba bude dobře držet pohromadě. Před samotným uzavřením kopule je potřeba vyhloubit si vstupní tunel, který by se měl nejlépe nacházet pod úrovní podlahy. Po vybudování vstupního tunelu posaďte několik posledních sněhových bloků po spirálovitě se uzavírajícím obvodu. Na vrchu iglú zůstane otvor, který se musí naplnit větším kvádrem, který byste měli naklonit na hranu, aby šel vsunout do otvoru a pomalu ho dejte na místo určení. Při této činnosti upravujte pilou další hrany, dokud blok kompletně nezapadne. Zvenčí musíte ucpat všechny mezery sněhem a uhladíte je lopatou, teprve poté budou obvodové zdi hotové.

Ještě je nutné upravit vstupní tunel, kde je nejsnazší udělat hlubší příkop a zastřešit ho většími bloky. Vlézání a vylézání může dělat potíže, pokud vstupní příkop nebude dostatečně hluboký, na což byste si měli dát pozor. Navíc kvalitně připravený vchod udržuje vířící sníh dále od průlezu do iglú a zařizuje vhodnou ventilaci.

Každopádně je nutné poznamenat, že na vybudování kvalitního iglú potřebujete dostatek času, ideálně si udělejte čas na celý víkend, zvlášť pokud plánujete iglú dělat poprvé. Stavba iglú by měla být hlavně zábavou, ale klidně může posloužit i jako skutečný úkryt, to v případě, že se někde ztratíte na zimní výpravě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články