Jak vyrobit zahradní fontánu

03.11. 2013 • Bydlení 10553x

Mnoho lidí si i v dnešní době rádo vyzdobuje svojí zahradu, aby se na ní pěkně koukalo. Poměrně pěkné efekty dovedou vytvořit zahradní fontány. Ale jak na takovou zahradní fontánu a její vyrobení, to už každý netuší. A právě z toho důvodu se pokusíme popsat, jak by se taková zahradní fontána dala vyrobit. Pracovní postup určitě není přehnaně složitý, a proto se začtěte, pokud chcete načerpat inspiraci pro tvoření zahradní ozdoby. Stačí mít dostatečně vhodný materiál a trochu toho tvůrčího přístupu a jistě dovedete vytvořit krásnou zahradní fontánu.

Potřebný materiál

Zahradní fontána se vyrábí z hornin, cementu a vodního čerpadla, což může být ve výsledku relativně náročné dát dohromady, ale výrobou vlastní zahradní fontány se dá ušetřit hromada peněz, které byste jinak dali profesionálům. Zahradní fontány jsou totiž samy o sobě poměrně nákladnou záležitostí, nicméně cena jednotlivých součástí zase až tak vysoká není, jestliže si je zakoupíte odděleně. Když si uděláte fontánu samostatně, ušetříte si peníze za práci a za instalaci. Najmout si můžete třeba jenom instalatéra, aby obstaral přivádění vody do fontány, což zase tak horentní suma nebude. Co tedy všechno budete potřebovat k vyrobení takové zahradní fontány? Určitě musíte mít připravené vodní čerpadlo, vzorované skály, cement, hadici, lopatu, papír a tužku. Při výběru fontány se musí vycházet z velikosti prostoru zahrady i domu, protože velikost fontány musí být přiměřená velikosti prostředí, do něhož se umisťuje.

Pracovní postup

Jako první práce pro vybudování vlastní zahradní fontány je výběr nejvhodnějšího místa. Musíte v tomto ohledu vybrat vhodné místo i s ohledem na cestu vody, protože bez přísunu vody se samozřejmě vodní fontána neobejde. Na zvoleném místě udělejte do země zhruba šedesáticentimetrovou díru. Klidně si můžete najmout služby instalatéra na vytvoření potrubního systému, jenž bude dodávat vodu do fontány. Až bude tato práce hotová, můžete nainstalovat čerpadlo takovým způsobem, aby mohlo dodávat vodu do fontány. Pokud byste měli problémy s instalací vodního čerpadla, můžete také požádat o radu najatého instalatéra, který by si měl vědět rady. 

Poté můžete zahájit samotné budování zahradní fontány na vybraném místě. Na papír si za pomoci tužky udělejte hrubý náčrt vzhledu a rozměrů zahradní fontány, což bude během tvorby projektu fungovat jako takové vodítko. Dále můžete uspořádat kameny podle nákresu na papíru a následně spojte dohromady cementem. Počkejte si, až vyschne cement, a následně můžete nainstalovat několik reflektorů někde v blízkosti zahradní fontány, aby vypadala ještě zajímavěji za nočního šera. Vnitřní část fontány mohou zdobit i různé figurální nebo ornamentální motivy, ze kterých voda důmyslně vystřikuje několika proudy. Občas se jako materiál na vytvoření fontány používá i kov, keramika nebo sklo.

Voda má svou sílu a dovede fascinovat. Má uklidňující efekt a kladně tím působí na lidskou psychiku. Voda je přesvětlujícím prvkem, dovede odrážet okolí a dynamizovat ho. Opticky také zvětšuje malé prostory, takže se výborně hodí i do menších zahrad. Zahradní fontána poskytuje pěkný estetický efekt, který působí i na další smysly. Vytvoření vlastní zahradní fontánky se určitě dá vřele doporučit, pokud na ní máte na zahradě dostatečný prostor a chcete si vyzkoušet, jestli jí dokážete sami vyrobit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články