Neplaťte za vánoční dárky, vyrobte je doma

17.12. 2013 • Různé 4694x

Asi každý máme před Vánoci hluboko do kapsy, ale rádi bychom potěšili všechny své blízké tak, jak oni dovedou vždy potěšit nás. Máme před sebou ale nelehký úkol – jak to udělat s penězi? A já vám rovnou řeknu, že nijak. Prostě letos peníze nechte v peněžence a pusťte se do kreativní činnosti. Spoustu dárků můžete vyrobit a radost z takových předmětů je často mnohem větší, než z těch kupovaných v klasickém předvánočním shonu. Samozřejmě musíte počítat s nějakými výdaji za materiály na výrobu, ale to už je v porovnání se skutečnými dárky téměř pakatel.

Tento článek vám dá inspiraci na několik konkrétních druhů dárků, které dovede vyrobit i vy. Nemusíte být umělci ani zdatní řemeslníci, a přesto dovedete potěšit!

 1. Poskládejte origami. Papír doma snad máte, respektive neznám domácnost, kde by tento základní prvek výbavy chyběl. Skládat můžete cokoli. Od zvířátek přes parníčky až po složité geometrické obrazce. Na internetu naleznete spoustu a spoustu nápadů včetně přesných pracovních popisů. A aby vaše výtvory chytily ten správný „vánoční punc“, kupte v papírnictví zlatý, bronzový nebo stříbrný sprej na papír a dodejte jim jaksepatří lesku! Díky origami pak můžete svým babičkám, maminkám nebo tetičkám věnovat celé kolekce ozdobiček na stromek.
 2. Suché vazby. Nasušte jakékoli květiny, které pak svažte do krásných aranžmá. Před Vánoci vám také hodně vypomohou sušené šípky, kaštany, plátky citronu či pomeranče, celé vlašské ořechy ve skořápce a podobně. Vyhrajte si s vazbami dle libosti a pak celý naaranžovaný výtvor můžete obalit do celofánové folie. Nikdo nepozná, zda jste takovou věc vyrobili vlastnoručně, nebo zakoupili v květinářství!
 3. Dárky napečte. Krásně vypadají sušenky cookies, dvoubarevné sušenky se spirálou (kterou tvoří těsto obarvené potravinářskou barvou), muffiny, mini muffiny, mini vánočky, mini houstičky, slané preclíčky a podobně! Stačí, když z napečených dobrot uděláte malé balíčky z průhledné folie, převážete mašlí, přidáte jmenovku s věnováním z barevné (například červené čtvrtky) a třeba i s plátkem sušeného pomeranče. Obdarovaný se bude nejspíše ptát, jestli to je vaše dílo, nebo jestli jste nakupovali na pultech místních cukráren.
 4. Ruční papír. Také jedna z věcí, která není složitá na výrobu a přitom krásně vypadá. „Recept“ naleznete na internetu – a ne jen jeden. Můžete svého bližního podarovat pouhými listy z ručního papíru, ale také bločky zhotovené svázáním uprostřed pomocí přírodního provázku. Ti kreativnější zajisté vymysli ještě další možnosti, jak si s papírem co nejvíce pohrát.
 5. Abychom se nedrželi pouze tradic, nabízím zde jeden moderní nápad. Když váš blízký z vánočního papíru vybalí prachobyčejné CD, určitě bude zklamán. Ale když ho připravíte speciálně pro něj, uděláte mu velikou radost. Na takový disk můžete nahrát vaše společné fotky, vybrané perly ze vzpomínkových alb, natočit nějaké video určené přímo pro něj, dokonce se mu můžete touto soukromou cestou vyznat z toho, jak máte dotyčného rádi. A kolik stojí dnes CD disk? Pět, sedm korun? Uvidíte, že radosti na něj ale dovedete vložit za milión.
 6. Vymyslete pro svého přítele, rodinného příslušníka či kolegu z práce zážitkovou hru! A nemusíte jen pro jednoho, ale klidně i pro celou skupinu! Je jen na vás a vašich nápadech, jak hru pojmete. Může jít o detektivku ve městě, může jít o „povídací“ prožitkovou hru v bytě. Můžete pro ni vytvořit i speciální webové stránky (domény pro blog jsou zpravidla zdarma a nejsou složité na uživatelskou obsluhu), kde se dotyční dozvědí veškeré potřebné informace. Samozřejmě je možná i cesta „knižního“ manuálu, který daná osoba najde pod vánočním stromečkem. A jestli stále nevíte, o čem mluvím, koukněte se na zážitkové agentury a podobné společnosti. Ne, že u nich produkt objednáte – jen se inspirujte a udělejte si vše po svém a zadarmo.
 7. Vyrobte pro svého blízkého koláž ze společných fotografií. Koláž neznamená vždy jen to, že naskládáte jednu fotku na druhou bez ladu a skladu. Pohrajte si s tím, klidně i dokreslete něco do pozadí. Celé dílo pak můžete opatřit skleněným rámečkem na fotky větších formátů. To už sice něco stojí, ale stále to vyjde na méně než klasické rámování obrazů. Do koláže můžete vložit i nějaké texty. Třeba vtipné hlášky z úst dotyčného nebo slogany, pod kterými si jej představíte.
 8. Pokud jste znalí háčkování a pletení, máte šanci vytvořit nějaké dárky i touto cestou. Prosinec je již v plném proudu, proto se asi jen stěží pustíte do velkých počinů, ale drobné dečky, kolečka pod hrnky, šály, peněženky a podobné věci určitě ještě stihnete. Kdybyste se podívali na internet, za kolik se dnes takové výrobky prodávají, asi byste se divili, jakou hodnotu mají vaše šikovné ruce!
 9. Uvařte domácí marmeládu nebo pečený čaj! Těžte z toho, že ostatní nemají čas a mají peníze, takže se spoléhají na všechno kupované. Možná už ani nevědí, jak vlastně chutná domácí zavařenina, marmeláda nebo džem. A pečené čaje možná také znají jen z obchodů, kam je dodává velkododavatel. Tím, že jim umožníte otevřít oči a ukážete jim pravé chutě, u nich určitě zabodujete. Vy možná nemáte tolik peněz, ale máte čas, který do takové výroby vložíte místo nich.
 10. Domácí mýdlo zvládne také každý. Stačí mít drobnou zásobu klasických tuhých mýdel, které různými postupy (opět – vše naleznete na internetu) přeměníte do nádherných dárků. Teď na vánoce se bude nejvíc hodit, když vyrobíte skořicová mýdla. Je to prosté – do mýdlové hmoty nasypete notné množství skořice (stačí i ta nejlevnější mletá z potravin), až se hmota celá obarví do skořicova. Na vršek mýdla pak můžete poklást a zatlačit badyán, nemletou skořici, hřebíček a další plodiny, které jednoznačně indikují Vánoce.
 11. Vyrobte svíčky. I když to vyžaduje mít doma nakoupený parafín nebo dokonce gelový vosk, velkou přidanou hodnotu takovým svíčkám můžete dát právě vy sami. Každou svíčku můžete stylizovat jinak, a proto se nemusí notně jednat jen o „babský“ dárek!
 12. Náušnice. Načerpejte kolem sebe inspiraci, a pak se do toho pusťte i sami! Originální náušnice můžete vyrobit i z víček od piva, zipů, zavíracích špendlíků, ale i z fimo hmoty, korálků, drátků a podobně. Jediné, co musíte skutečně nakoupit, jsou náušnicové háčky, bez kterých to zkrátka nepůjde. Pak už se vám ale otvírá svět nekonečné svobody a kreativity.

O tipech na podomácku vyráběné dárky by se dalo rozprávět ještě dlouho. Obávám se ale, že tak dlouhý výčet by již nikdo nedočetl do konce, a zároveň doufám, že jste si dovedli vybrat alespoň některé z těchto bodů jako přínosné právě pro vaši situaci. Nebojte se, že byste výrobu nezvládli. Tyto typy jsou zde právě pro ty, kteří nemají žádné nebo takřka žádné umělecké nadání, ale mají chuť být kreativní a trochu se potrápit. Nevýhodou je pak čas, který musíte do takové výroby vložit, ale tak už to hold je – někdo je při penězích a někdo ne. Ten pak musí hledat jiné cesty. Ale právě cesta výrobou svépomocí je tou nejvíc zábavnou a také nejvíc ocenitelnou! O tom určitě nepochybujte. Tak ať mají vaše výtvory pod stromečkem úspěch!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články