Jak naladit tv Déčko, Primu, Telku

02.02. 2014 • Různé 3665x

V současné době si už lidé nemusí vystačit se dvěma televizními kanály a mohou volit mezi celou řadou různých televizních stanic. O to obtížnější může být jejich ladění. Pokud máte zájem si naladit televize jako Déčko, Telka či Prima, pak si pročtěte tento článek a dozvíte se, jak nejlépe zmíněné televizní programy naladit.

Jak naladit Déčko

Televize Déčko funguje od konce srpna roku 2013 a najdete ho na úplně stejném vysílacím okruhu jako ČT art. Déčko běží vždy od šesti hodin ráno, zatímco ČT art funguje po dvacáté hodině. Pro sledování obou kanálu je nutné na televizním přijímači naladit pozici označenou jako CT :D/CT art. Déčko TV má v pozemním vysílání vyhrazené místo v takzvané Regionální síti 7, kde vysílají také ostatní HD programy České televize a v závislosti na konkrétním místě, kde se nacházíte, můžete televizi naladit na různých kanálech. Na totožné pozici naleznete také TV art. 

Příjem veškerých programů v Regionální síti 7 většinou vyžaduje montáž dodatečné antény. V části případů postačí jenom mírné nasměrování stávající antény, ale to není vždycky pravidlem. Tyto stanice vysílají většinou z jiné lokality než valná část stávajících programů, a z toho důvodu je nutné anténu nasměrovat do patřičného směru nového vysílače. Další potíž představuje, že kvalita samotného signálu se na některých místech dá označit za relativně špatnou, a to někdy dokonce i ve větších městech. Z tohoto důvodu bude možná potřeba přidat ještě zesilovač signálu, jenž by měl potíže vyřešit. 

Jestliže jste tento krok ještě v dřívější fázi neprovedli a nedaří se vám nic naladit, pak by problém skutečně mohl být v slabém signálu.  Problém může nastat ve chvíli, kdy bydlíte třeba v paneláku a pro příjem signálu používáte společnou anténu. V takovém případě bude zapotřebí požádat o nápravu situace odpovědnou osobu. Déčko se dá naladit také na satelitu. Již od počátku vysílání ho můžete naladit v nabídce satelitních operátorů Skylink, T-Mobile TV či CS Link.

Jak naladit Telku

Telka je dostupná na pozemním digitálním vysílání - Multiplexu 4. Jestliže naladění stanice Telka neproběhne na vašem set-top boxu nebo televizi s DVB-T tunerem automaticky, pak si musíte Telku naladit ručně. Budete muset vstoupit do ovládacího menu přijímače a v části nastavení je potřeba zvolit ladění. Tam se dá vybrat možnost manuálního, nebo automatického ladění. Jestliže máte programy seřazené podle zvyklostí, bude lepší si vybrat manuální ladění, protože automatické ladění by kanály rozházelo podle sebe. 

Při výběru automatického ladění ovšem bude moci novou televizi sledovat celkem rychle. Pokud se nenaladí, bude ještě potřeba nastavit číslo kanálu v Multiplexu 4 přesně podle regionu, v němž se nacházíte. Poté potvrďte volbu a mělo by být hotovo. Telka je volně dostupná také na satelitních platformách, kdy si většinou můžete Telku spustit v rámci stávající nabídky a jenom postačí si přeladit. V případě Skylinku můžete mít přijímač vybavený funkcí nazvanou "Fast Scan", kdy Telku najdete na pozici 10, což je pozice přesně za programem Fanda. V případě přijímače s automatickou aktualizací programů nový kanál naleznete na konci seznamu veškerých televizních programů. 

Telka se dá sledovat také díky službě T-Mobile Televize a to ve všech jejích tarifech, protože postačí provést naladění nebo přesun stanice na požadovanou pozici. Ovšem ne všichni poskytovatelé digitálního vysílání v současnosti Telku mají v nabídce. Třeba společnost Digi TV jí momentálně v nabídce nemá. Telka se dá naladit také na kabelové či IPTV televizi, kdy většinou naladění proběhne automaticky nebo po resetování set-top boxu.

Jak naladit Primu

Televize Prima má hned několik kanálů. Pro mladé je tu Cool, pro zamilované Love, pro celou rodinu Family a na zajímavosti z přírody Zoom. DVB-T vysílání umožňuje na jednom kmitočtu přenášet i několik signálů televizních stanic zároveň, což je velký rozdíl oproti analogovému vysílání. 

Pro naladění programů televize Prima je vhodné si nejprve na mapě pokrytí zjistit, jestli je vaše bydliště vůbec pokryto DVB-T signálem Prima Cool. Ovšem mapa je jenom orientační, jelikož možnost příjmu signálu závisí na mnoha dalších parametrech, mezi něž spadá třeba vzdálenosti od vysílače či hustota městské zástavby. Určitě se také doporučuje kontrola stavu a kvality vlastní venkovní televizní antény umístěné nad střechou objektu. Pokud máte k dispozici dostatečně kvalitní signál, pak můžete využít též vnitřní televizní anténu, ale ta musí projít zkouškou přímo v konkrétních příjmových podmínkách, protože jinak je riziko nepříjemných výpadků signálu, pokud by přijímač neprošel zkouškou. Můžete také kontaktovat odbornou anténářskou firmu, jež by měla poradit, jak dále postupovat. 

Prima Zoom vysílá v Multiplexu 3, kde vysílá i Prima love. Jestli přijímáte signál Prima family a Prima Cool a nedokážete naladit Prima Zoom, pak si ověřte, z jakého vysílače signál přijímáte, protože tyto programy ještě bylo možné naladit na Multiplexu 2.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články