Jak napsat životopis a žádost o práci

06.02. 2014 • Různé 5055x

Současná situace na trhu práce je taková, že je více lidí, než kolik existuje pracovních pozic, a proto se vyplatí investovat trochu času do toho, abyste zjistili, jak se má napsat správný životopis, jelikož životopisy nyní patří k tomu nejzásadnějšímu, co můžete potencionálnímu zaměstnavateli o sobě poskytnout. Životopis sám o sobě může rozhodovat o tom, jestli získáte vytouženou práci, nebo jestli zbude na někoho jiného. 

Nenechte se odradit neúspěchy a zkuste si sehnat zajímavou práci, v čemž může životopis hodně pomoci. Pokud ovšem nemáte nejmenší tušení, jak se takový životopis či žádost o práci sepisuje, pak neváhejte a pročtěte si tento článek, protože poté již jistě budete vědět, jak ho připravit, abyste zaměstnavatele zaujali.

Jak na životopis?

Životopis berte jako takovou svoji vizitku, tudíž mu musíte věnovat dostatečnou pozornost a také být pečliví. Dobře napsaným motivačním dopisem navíc můžete zaujmout případného posuzovatele žádosti v lavině ostatních uchazečů. Každý kvalitní životopis musí obsahovat určité údaje. 

Chybět nemohou kontaktní údaje, tedy telefonní číslo, e-mailová a poštovní adresa. Dále vypište určitý přehled o dosažené praxi v uplynulých deseti či pěti letech. Podstatnou informací jsou též údaje o dosaženém vzdělání, kdy základní školu vůbec nemusíte uvádět, pokud tedy není posledním dosaženým vzděláním, kterým se můžete pochlubit. Uveďte do životopisu také další znalosti a dovednosti, kdy velice vítané jsou jazykové znalosti, u nichž vypište úroveň, dále absolvované kurzy, řidičský průkaz, pokud ho vlastníte a jakou skupinu jste oprávněni řídit, potom odborné certifikáty či počítačové znalosti a dovednosti. 

Pakliže máte nějaké zdravotní omezení, do životopisu ho přesně uveďte, aby měl zaměstnavatel přehled o tom, co vůbec můžete. Nejvhodnější rozsah životopisu je mezi jednou a dvěma stranami. Údaje o praxi a dosaženém vzdělání uvádějte pokaždé od těch nejnovějších až po nejstarší. Pokuste se veškeré údaje vypisovat ve stručnosti a hlavně výstižně, protože si je potřeba uvědomit, že firmy často musí pročítat celou řadu životopisů a ty stručné a jasné mají přeci jen větší výhodu. Do životopisu za každých okolností uvádějte jenom informace, které se zakládají na pravdě.

Předchozí praxi byste měli uvádět tím způsobem, že nejprve vypíšete název a adresu zaměstnavatele, dále jak dlouho jste u něj pracovali a na jaké pozici. Stručně se pokuste shrnout náplň své práce a za co všechno jste měli zodpovědnost. Pokud toho za sebou mnoho nemáte a jste čerstvý absolvent, pak vypište veškeré brigády, které jste absolvovali. Nejlepší je, pokud vypsané údaje souvisí přímo s pozicí, na níž se hlásíte. Studenti a čerství absolventi případně mohou vypsat také významné studijní úspěchy. Určitě si nevystačíte s jedním životopisem pro veškeré firmy, jelikož životopis by se měl upravovat na míru tomu, o jakou pozici se právě ucházíte. V životopisu se totiž musíte pokusit zdůraznit zkušenosti, jež pomohou k získání nového místa.

Jak na žádost o práci?

Na inzerát s nabídkou práce se musí zareagovat tím, že na uvedený kontakt zašlete perfektně vypracovaný životopis a také průvodní dopis. Většinou není nic dalšího nutné, protože jako žádost o práci se dá charakterizovat onen průvodní dopis. 

Průvodní dopis je to samé, co motivační dopis a sám o sobě má formu žádosti o práci. Životopis a žádost o práci se posílají dnes již většinou e-mailem, ale poslat se vše dá také papírovou poštou. Mnohem lepší volbou je poslat žádost o práci ze soukromého e-mailu než z pracovního či studentského. Když není uvedena v nabídce e-mailová adresa, pak vám nezbude nic jiného než poslat žádost papírovou formou. 

Průvodní dopis se velice často píše přímo do těla e-mailu, jelikož v okamžiku, kdy ho umístíte do přílohy, tak si ho valná část příjemců ani nepřečte, zatímco e-mail číst budou. Zaměstnavatel hledá pouze motivované lidi, takže je opravdu nutné ho zaujmout, aby se mohl domnívat, že zaměstnanci nebude muset tolik platit nebo že v zaměstnání zůstane o něco delší dobu než jiný uchazeč. 

Důkladně při žádosti o práci popište svoji motivaci, proč se chcete nechat zaměstnat právě na nabízenou pozici. Při žádosti o práci se nejprve píše nějaký úvod, dále by měla následovat motivační složka, odkaz na životopis a zakončení žádosti. Do motivačního dopisu se příliš nehodí opakování toho, co se zaměstnavatel může dozvědět ve chvíli, kdy si přečte životopis.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články