Znáte waveboardy?

24.03. 2020 • Volný čas 2657x

Waveboard se řadí mezi sportovní náčiní, které se hojně využívá ke skateboardingu. Funguje na stejném principu, jako skateboard. Waveboard se skládá ze dvou dvou desek, které jsou spojeny takzvanou torzní tyčí.

Tato tyč je vesměs vyrobena z nýtovaných ocelových plátů, které jsou velmi pružné. Dále mohou být vyrobeny z vysoce pružného plastu, který je vyroben z nylonu. Ke každé desce se poté za pomoci casteru upevní jedno kolečko.

Tato kolečka jsou poté při otáčení zcela nezávislá na sobě. Samotný caster je totiž kolem své osy skutečně otočný o neuvěřitelných 360°. Waveboard váší zhruba 3 kg a je dlouhý 85 cm.

V dnešní době jsou rovněž velmi oblíbené i takzvané waveboardy pro děti, které fungují na stejném principu.

Historie waveboardu

Historie waveboardu sahá do Koreje, kdy byl tento kousek vynalezen v roce 2003. O rok později je na svůj trh zavedla Amerika, kde se prodával pod názvem casterboard. Do Evropy se začaly prodávat až o dva roky později, tedy v roce 2005.

Poprvé se poté v České republice v roce 2009, kdy ještě mnozí z nás vůbec netušili, co je to waveboard. Další názvy pro tento „dopravní prostředek“ jsou například casterboard, landsurf board, ripstik či již jednou zmíněný snakeboard.

Jak vybrat správný waveboard?

Pokud byste chtěli sáhnout po světově známých značkách wavwboardů, tak ty pocházejí od velmi známé značky The Wave, kterou vyrábí firma Street Surfing a také RipStik, kterou vyrábí firma Razor. Obě dvě firmy pocházejí z USA a své výrobky mají samozřejmě patentovány.

V hlavní roli správná kolečka

Pokud chcete kvalitní waveboard, je vhodné se zaměřit zejména na správná kolečka. Ta se pohybují okolo 500 Kč. Pokud chcete waveboard využívat intenzivně, vyplatí se investovat zejména do kvalitních koleček, která jsou velmi namáhaná.

Druh materiálu je rovněž podstatný

Dalším podstatným aspektem je materiál, ze kterého je waveboard vyroben. Caster na waveboardu se vyrábí zejména z oceli, vyrábí se ovšem také ze slitiny hliníku, u kterých je vhodné se zaměřit na odolnost dané slitiny. Pokud je caster nekvalitní, může prasknout a vám způsobit úraz.

Povrch waveboardu

Pro waveboard je důležitá zejména také přilnavost jeho podrážek. Jezdec totiž musí být k samotné desce waveboardu velmi dobře připoután. Plastové výstupky musí být zejména dostatečně špičaté a také vysoké.

Podrážky se do nich totiž musí správně zaseknout, jinak by podrážka mohla velmi lehce sklouznout.

Pokud si vyberete správný waveboard, čeká vás s ním spousta zábavy. Lze s ním totiž překonávat hned celá řada triků. Překonávat můžete triky základní i ty pokročilejší, jako například Nollie anebo Kickflip. Stejně tak můžete na waveboardu sjíždět slalomy či mírné kopce a to stejně tak, jako na snowboardu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články