Jak si udělat vlastní blog

28.10. 2013 • Volný čas 3425x

Nikdy není pozdě na to, založit si vlastní internetový blog. A je úplně jedno, kolik vám je let. Vlastní internetovou prezentaci si tvoří jak mladí teenageři, tak lidé, jež si své odpracovali a užívají si již zaslouženého odpočinku na penzi. Zde jsou obavy stranou, je to poměrně jednoduché a uvidíte, jak budete rádi, až uvidíte svoje vlastní texty na internetu.

Je čím se pochlubit

Je úplně jedno, čím tuto svoji stránku budete plnit. Můžete se pochlubit zážitky z dovolené, nebo svými vlastními básničkami, recepty, nebo rybářskými úlovky. Máte volné pole působnosti a je na vás, jak ho využijete. Možná máte doma v šuplíku texty, které jste psali kdysi, v naději, že se jednou stanete spisovatelem (spisovatelkou).

Splnění si svých snů

Nikdy není pozdě – o tom by mohl vyprávět fenomenální a světově uznávaný módní návrhář Giorgio Armani, který se módě a tvorbě šatstva začal věnovat až ve svých čtyřiceti letech. To jen malá ukázka toho, že skutečně nikdy není pozdě něco začít, když člověk chce a má takovou možnost. Své kdysi napsané texty zkuste prezentovat na svém blogu a možná se někomu neznámému vaše tvorba zalíbí tak, že po vás bude chtít další a možná si tak splníte sen a tom být spisovatelem.

Anonymita  

Blog je tu také od toho, aby člověk mohl svobodně vyjádřit své emoce. Není nutno zmiňovat své jméno, takže klidně můžete psát pod přezdívkou, anonymem a držet si tak svoji identitu v tajnosti. Vhodné je tímto způsobem se alespoň částečně zbavit svých potíží, problémů tím, že o nich napíšete.

Zbavení se svých problémů  

Nejhorší, co pro sebe a své tělo můžete v případě problémů udělat je to, že je necháte v sobě a tím se zcela zadusíte. Jsou problémy, které jen tak komukoli říct nemůžete, ale také není dobré se jimi utápět. V tomto je ideální cesta se rozepsat a uveřejnit to na svém blogu. Třeba vám někdo napíše, podpoří vás a vy budete mít osvobozující pocit, že jste trable ze sebe alespoň tímto způsobem dostali.

Co tím navíc získáte

Další plus tohoto způsobu komunikace a ulehčení od problémů je to, že svůj problém najednou uvidíte i z té druhé strany a možná se vám bude zdát snesitelnější a zvladatelný. Jistě vám pomůže, pokud se do diskuze někdo připojí a svěří vám vlastní zkušenost. Dalo by se polemizovat o tom, že jde pouze o maličkost, ale přináší „velké věci“. Pokud budete svůj problém v sobě dusit, jednou se z toho doslova a do písmene zblázníte. Blog proto můžete využít několika způsoby a vždy ke svému prospěchu.

Proč mít vlastní blog

Ještě jste nenašli důvod, proč si vlastní stránku zakládat? A jaký máte důvod, abyste tak neučinili. Mít svoji stránku je moderní a má to tak spousta lidí, zejména těch středního věku, anebo pak mladí lidí, oficiálně ještě děti do osmnácti let. V mladém dospělém věku lidé dávají spíše přednost vlastním stránkách, které provozují v rámci svého podnikání, nebo konkrétního zaměstnání a jinak také využívají sociální sítě.

Naučit se ovládat

Díky tvorbě blogu se také můžete naučit řadu věcí ovládat, jako je jednoduchá správa administračního systému, vkládání obrázků, odkazů, úpravy písma i barev a mnoho jiného. Bude vás to bavit, protože uvidíte to, co jste si sami stvořili a budete nadšeni. Najdete nový způsob zábavy, která vás pohltí, a budete se těšit, až přijdete domů a své zážitky, byť možná zanedbatelné, uveřejníte. Získáte díky tomu nový rozměr i znalosti. Budete na sebe pyšní a práce na počítači vás začne bavit.

Deníček

Spousta uživatelů využívá tento prostor na internetu, jako svůj osobní deníček. Každý den (anebo velice často), se tam svěřují se zážitky, které je ten den potkaly, uveřejňují své názory i pocity. Pro ně samotné je tato činnost dobrý v tom, že po čase se mohou zpět vrátit k dané situaci a v tu dobu ji uvidí úplně z jiného pohledu a zdá se jim problém jako zanedbatelný, mohou si z toho udělat legraci a to posílí to jejich vnitřní sílu.

Zdarma

Lidé, kteří nejsou ve světě internetu znalí, mají často strach, že pokud někde kliknou, kde nemají, budou platit za to peníze. Takže se zakládáním blogu mají obavy právě o zbytečné zadlužení. Je rozdíl mezi internetovou stránkou a blogem. Internetová stránka je jen váš prostor, kde bude jen a jen to, co provozovatel, v tomto případě vlastník, majitel, prostě vy, zvolí. Celý obsah si koriguje na základě smlouvy s poskytovatelem a případně svým administrátorem, pakliže to není on sám. To blog je prostor na internetu, který získáváte zdarma, a vždy chce po vás poskytovatel služby souhlas, že berete na vědomí dané podmínky. Vy si zcela bezplatně pak můžete vkládat to, co chcete v souladu s podmínkami a nic neplatíte. Provozovatel vám do určených prostor vloží reklamu, která mu zaplatí provoz, a vy jste v tomto případě z obliga.

Zakládáme vlastní blog

Důvodů už bylo mnoho a teď je čas na to, vlastní blog si založit. Ještě, než k tomu sednete, je dobré si uvědomit, co na něm chcete zveřejňovat. Budete si totiž muset zvolit název domény. Pokud se tedy chcete pochválit svým uměním v oblasti pečení a zdobení dortů, dbejte na to, aby slovo „dort“ bylo obsaženo v názvu a ideálně přidejte své jméno či přezdívku. Rozmyslete si tento název dobře, abyste pak nelitovali (anebo si pak stačí založit jiný, nový blog). Budete zadávat i heslo, je na vás, jaké použijete.

Struktura vlastního blogu

Vhodné je mít, ještě před založením přibližnou strukturu blogu v představách, či si náčrt udělat na papír (opět platí, že pokud se ukvapíte, stačí později, již zkušeně, si založit nový blog). Pokud se zaměříme na zmíněné dorty, tak udělat strukturu rozdělenou na: dorty narozeninové, svatební, podle tvaru, nebo stylu, barev apod. pokud si ještě nejste jisti, nedělejte si z toho velkou hlavu, doplníte později.

Vybrat poskytovatele

Důležité pro vás bude také si přímo najít svého poskytovatele této služby. Naštěstí provozovatelů je několik, takže máte možnost volby. Je výběru je vhodné zohlednit ukázkové weby, a nejlepší je dát na doporučení známých. V internetovém vyhledávači pak daného poskytovatele vyhledat, a pokud nevíte, kam svůj blog chcete umístit, zadejte do pole pro vyhledávání „vlastní blog“. Zobrazí se vám několik různých možností, takže je a jen na vás, kterou si zvolíte.

Co všechno je potřeba k registraci

Poté stačí pouze kliknout na uvedený odkaz a nechat se vést. Konkrétní postup není asi všude stejný, ale v zásadě budou požadovat vaši registraci, uživatelské jméno, heslo, a také název zvolené stránky. Jakmile si tímto projdete, nabídne vám systém možnosti volby vzhledů. Je na vás, který zvolíte a obvykle po čase můžete tento výběr upravit.

Co není dobré na blogu

Pokud ale chcete mít svůj blog skutečně dobrý a tak trochu na profesní úrovni, není vhodné barvy a vzhledy měnit často. Lidé si na vaši stránku mohou zvyknout a změna je zmate. Také není vhodné používat příliš výrazné, až křiklavé barvy a v kontrastu s jinou, výraznou barvou písma. Úplně passé by tak měla být zelená s červenou apod. Špatně se to čte, což spoustu lidí odradí.

Pro zkušené blogaře

Jestliže jste již zdařilí a zkušení blogaři, jistě vás už jen tak něco nezastaví, ale spíše byste si přáli nové možnosti, pak jsou zde různé aplikace, jež se dají volně stáhnout zdarma, a díky nim máte širší pole působnosti na vlastní stránce.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články