Jak správně zazimovat bonsaje

27.10. 2013 • Různé 4361x

Bonsaje se prosadily už i v našich končinách a tyto malé stromky potřebují vhodnou péči. Obzvlášť ve chvíli, kdy přicházejí zimní měsíce. Bonsaje v chladných dobách potřebují speciální péči, která ovšem nemusí být vůbec složitá. Existuje samozřejmě více způsobů, jak se dají venkovní bonsaje zazimovat. Při zimování je totiž zapotřebí rostliny rozdělit do dvou skupin na opadavé a stálezelené. Opadavé lze přezimovat ve tmě, zatímco stálezelené musí přezimovat v místnosti, kde je dostatečný přísun světla.

Zimování venku

Velká část pěstitelů provádí zazimování bonsají venku na záhonech, kde rostlinu vyndají z misky, na záhoně vykopou díru podle velikosti kořenového balu a rostlinu do vytvořené jamky vloží, načež jí přehrnou hlínou. To je pravděpodobně nejbezpečnější a nejjistější způsob ochrany rostliny přes zimu. Povrch zeminy se dá pokrýt ještě pro jistotu chvojím či shrabaným listím. Tím získáte jistotu, že rostlina je dostatečně chráněna před nebezpečím mrazu. Mráz by rostlinu mohl poškodit a takhle alespoň nehrozí ani vymrznutí substrátu, což způsobuje v mnoha případech úhyn rostlin v zimním období. 

Někteří nezkušení pěstitelé rostlin mají pocit, že jakmile mrzne, nedochází k odpařování vody, nicméně to není vůbec pravda. Venku se dají zazimovat jehličnany i listnáče, které snášejí naše klimatické podmínky a výraznější mrazivé podnebí. V nejlepším případě by měla být zazimovaná bonsai pokryta vrstvou sněhu, protože ten zároveň zabraňuje předčasnému vyrašení a chrání rostlinu před velkým a suchým mrazem. Je důležité mít neustále na paměti, že v zimních měsících může půda promrznout až do hloubky osmdesáti centimetrů. Ideální na zazimování v zemi je vybrat vyvýšené místo, protože v dolíku by rostlina mohla být přemokřená a zbylá voda by mohla zamrzat. Při umístění bonsaje na volné prostranství není nutné ji zalévat. Již před zimou by se rostliny měly připravovat na menší přísun vody a proto je třeba od července méně zalévejte a nezkracujte je.

Zimování ve skleníku či sklepě

Další možností zimování je v temperovaných sklenících nebo v chladnějších sklepech. Při tomto způsobu zimování není nutné bonsai vyndávat z misky, protože je jisté, že v daném prostředí se teplota bude držet kolem nuly. Je ovšem nutné mít mrazuvzdornou misku, protože ta by se jinak zničila. Při takovém způsobu zimování je ovšem potřeba rostliny v průběhu zimy několikrát zkontrolovat, jelikož zde dochází k poměrně velkému odpařování vody. Nicméně přezimování rostlin ve skleníku s sebou přináší ještě jedno úskalí, kterým je slunce a jeho paprsky. 

Teplé a poměrně slunné dny na konci zimy mohou způsobit u rostlin předčasné rašení, protože skleník je vyhřátý. To ovšem není žádoucí. Po vyjmutí ze skleníky by totiž klidně mohly přijít ještě přízemní mrazíky, jež by rostliny zimované venku nijak neohrozily, ale ty ze skleníku by mohly přijít k úhoně a zmrzly by jim narašené pupeny. Jakmile tedy rostliny ve skleníku naraší, nenoste je ven do doby, než bude jistota, že už venku neumrznou. Při zimování ve sklepě takový problém nenastane, takže rostliny se dají s klidným svědomím vynést na konci března a v průběhu dubna. U těchto rostlin bude proces rašení následovat přirozenou cestou podle aktuálního vývoje počasí. V případě sklepů a skleníků je nutné během zimy pravidelně větrat, protože kdyby nebyla místnost, v níž rostliny zimují, dostatečně vyvětrána, mohlo by dojít ke vzniku plísní, jež se začínají vytvářet hlavně na povrchu substrátu. Rozhodně by se také nemělo zapomenout na postřik proti nebezpečným škůdcům.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články