Jak se zbavit odolných skvrn na oblečení

15.10. 2013 • Různé 3575x

Asi to známe všichni. Občas, při jídle, nebo nějaké jiné, běžné denní činnosti nám něco ukápne na nové šaty a pak skvrnu marně odstraňujeme, když se jí snažíme studenou vodou na veřejných toaletách smýt. Jenže takto jen z malé skvrnky uděláme velký flek a máme perfektní návod, jak si zničit šatstvo.

První a zásadní pravidlo při odstraňování skvrn zní, že se odstraňují nejlépe ihned, čerstvé. Čím je skvrna čerstvější, tím spíš se podaří její odstranění a naopak. Staré, několik tel zaschlé skvrny neodstraní snad už nic. Další důležité a univerzální pravidlo je, že vždy je nejlepší oděv odmočit a poté ihned vyprat.

Konkrétní skvrny a osvědčené rady

Kečup, marmelády nebo zavařeniny umí udělat pěknou skvrnu. Hmotu opatrně seškrábneme a pod studenou tekoucí vodou se pokusím odstranit co možná nejvíce. Pak už jen použijeme prášek na předepraní a pereme obvyklým způsobem. O něco silnější kalibr je hořčice. Obsahuje totiž tuk a ten je všeobecně „dobrý držák“. Nejprve oblečení namočíme ve vlažné vodě spolu s trochou pracího prostředku, následně skvrnu potřeme roztokem čpavku a poté vypereme. S přílivem lidí z východních zemí a také jejich kuchyně, se u nás začalo objevovat kari. Typická kořenící směs se silným žlutým barvivem, která mnohým chutná, ale nepřeje našemu oblečení, protože se umí držet. Pomáhá odmočení ve studené vodě a následně potření roztoku glycerinu a teplé vody. po půl hodině působení lze vyprat běžným způsobem a skvrny musí být pryč.

Sladká čokoláda je lahodná jedině v trávicím ústrojí, nikoli ne na oděvu. Zde se předpokládá, že se polijeme horkou, rozpuštěnou čokoládou, a tu necháme na oděvu zaschnout (kupodivu) následně odloupneme vše, co se dá, namočíme do vody a vypereme. Pokud se jedná o odolné skvrny, ještě ošetříme přípravkem na skvrny a vypereme. Velice nepříjemné jsou masové skvrny, obsahující tuk. Ten se snažíme papírovými utěrkami nebo měkkým toaletním papírem odsát a následně namočíme do vlažné vody a do druhého dne necháme odstát. Poté vypereme. Jestliže je skvrna i tak odolná, použijeme ještě přípravek na skvrny.

Velkou a rozsáhlou kapitolou by mohlo být tmavé ovoce. Borůvky, maliny, ostružiny aj. umí na našem oděvu udělat pořádnou „paseku“. Přírodní silné barvivo v nich je dost odolné a skvrna na oblečení, zaschlá několik hodin může i oděv zcela nenávratně obarvit. Oblečení necháme pod tekoucí vodou, dokud část prostě nezmizí. Poté použijeme odstraňovač skvrn, nebo denaturovaný líh, do kterého textilií namáčíme. Skvěle na tyto skvrny působí i citron a ideálně v kombinaci se slunečními paprsky. Poté vypereme a špína by měla být pryč.

Pokud se polijeme červeným vínem, nemusíme panikařit. Červené skvrny okamžitě odstraní polití bílého vína. Působí to doslova jako zázrak a nepříjemný zápach od vína se jednoduše vypere. Účinná je také sůl a to v případě zaschlých skvrn od vína. Oděv odmočíme a poté posypeme solí, necháme účinkovat a následně vypereme.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články