Jak naplánovat výlet do Jeruzaléma

05.11. 2013 • Cestování 2692x

Jeruzalém je nejen poutním místem, ale také hlavním městem Izraele, i když i o tom panují u tamějších obyvatel neshody a někteří považují za své hlavní město Tel Aviv.

Ať tak, nebo jinak, nikdo Jeruzalému nemůže upřít polohu v Judských horách, na okraji Judské pouště a mezi Středozemním a Mrtvým mořem. Právě mrtvé moře láká řady návštěvníků na vlastní kůži okusit, jaké to je, když vás voda nadnáší.

Pro cestu do těchto míst nevolte nikdy léto, protože je vskutku horké a suché, takže byste se pekli jak kuřata na rožni a v takovém nepříjemném počasí není vhodné obdivovat památky a chodit po městě. Stejně tak není dobrá zima, protože bývá obvykle chladná a deštivá, nebo padá sníh. Nejlepší je jaro, případně podzim.

Jeruzalém jsou prakticky dvě města – současný Jeruzalém a ten druhý – Staré Město, které je právě cílem řady náboženských vyznavačů. Je nejsvětějším místem judaismu a současně i duchovním centrem židovského národa. Pro mnohé možná překvapení, ale Jeruzalém je uznávané místo a dokonce prý třetí nejsvětější město islámu no a také je zde množství významných starověkých křesťanských míst.

Protože historie Jeruzaléma sahá až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem, je toto město považováno za jedno z nejstarších na světě.

Je-li vaším snem navštívit toto místo, pak s plánováním začněte v pravý čas. Opravdu nejskvostnější pro vás bude návštěva v květnu, kdy jsou srážky minimální, teplota příjemná a čerstvost vzduchu po deštěné zimě je znát. Vyhledejte si letenku a zajistěte i ubytování. Využijte buď doporučení od známých, anebo přímo cestovní kancelář.

Co v Jeruzalémě nezapomenout navštívit

Chrámová hora

Chrámová hora je tradičním cílem většiny návštěvníků a míří sem všichni vyznavači jak judaismu, tak islámu, ale i dalších náboženství.

Skalní Dóm

Jak už název napovídá, nachází se zde několik chrámů, z nichž asi nejproslulejší je Skalní Dóm, protože již na první pohled upoutá svým vzhledem. Jde o památku a modrou fasádou a zlatou kopulí. Jde také o nejslavnější jeruzalémskou památku, která je zobrazována snad na všech pohledech Jeruzaléma. Tato islámská svatyně vznikla v sedmém století a název dostala podle skály, která je uvnitř. Skalní Dóm je částečně přístupný a dostat se sem lze každý den, mimo pátky a muslimské svátky.

Mešita Al-Aksá

Muslimové věří, že zde Abrahám uzavřel smlouvu s Bohem právě v této mešitě, jež je současně i jednou z nejdůležitějších mešit islámu. Mimo to je to modlitebna až pro pět tisíc muslimů, ale jako běžný turista se na toto místo nedostanete.

Šalamounovy stáje a dómy

Pod tento název spadají i další památky, z nichž asi nejzajímavější jsou podzemní chodby Šalamounových stájí, také Řetězový dóm, což je bývalá pokladnice a také Dóm nanebevzetí.

Zeď nářků

Kousek od Chrámové hory, respektive v jejím sousedství se nachází posvátná Zeď nářků, která je pozůstatkem původního paláce. Zeď nářků dává možnost řadě věřících ke svým motlitbám. Zejména pak Židé sem vkládají své motlitby a přání na papírku, mezi kameny do zdi. Pamatujte, že Zeď je skutečně posvátná a nesmí se zde chodit s odhalenými rameny i nohami.

Křížová cesta

Podle křesťanské víry šel touto cestou sám Ježíš, který byl současně ukřižován na kříži. Společně s ním šla i řada dětí. Dnes je tato ulička lemována náboženskými předměty a dokonce je možné si vypůjčit i dřevěný kříž a cestu spolu s ním absolvovat. Cesta vede k Chrámu Božího hrobu.

Chrám Božího hrobu

Křížová cesta vede na vrchol Golgoty, centra křesťanské čtvrti, kde stojí bazilika Svatého hrobu. Zde byl ukřižován a pohřeben Ježíš, a tudíž toto místo navštěvují Křesťané jako své poutní místo. V samotném chrámu najdeme nádržně zdobenou Kapli ukřižování, rotundu s Ježíšovým hrobem a také kostel svaté Heleny.

Olivová hora

Na Olivové hoře se samozřejmě pěstují olivovníky, ale hora je zajímavá tím, že se vám zde naskytne pohled na celé město. Mimo to je tu největší židovský hřbitov na světě a to je teprve pokoukání. Pouze kameny a cihly na nekonečně rozlehlém místě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články