Jak si změnit jméno či příjmení

16.10. 2013 • Různé 3960x

Ne každý měl to štěstí a narodil se s „normálním“ příjmením, anebo ho rodiče snad chtěli potrestat a tak mu vybrali poněkud zvláštní, netypické, až exotické křestní jméno, díky čemuž byly jeho školní léta ve znamení posměchu. A ani v dospělosti se nad pozastavením ostatních u jeho jména nezbavil, a i když s tím jménem žil dosud, netouží ho již více vlastnit, má možnost si ho změnit. Nebudete to sice nic jednoduchého, ale co pro klid duše neudělat.

Proč měnit?

Dost často se takový člověk pak setká s reakcí okolí, proč si chce jméno měnit. Zvláště pak rodičům, prarodičům, to přijde zvláštní a nepochopitelné. Jenže jestliže dotyčný trpí žaludečními vředy a nervózou vždy, když se má představit, pak není jiné východisko, než o změnu jména zažádat. Navíc změna takového příjmení není nic neobvyklého. Většina žen při sňatku přijímá jeho jméno za vlastní a ničím neobvyklým je změna příjmení u dětí, pakliže má jeden partner z bývalého svazku již nějaké děti, může nový partner zažádat o adopci a dětem změnit příjmení, aby celá rodina žila pohromadě s jedním jménem a nedocházelo k trapným situacím, kdo že je ta paní od dítěte, když má jiné jméno.

Co se může a co nesmí

I co se týká změny jména, nemá člověk neomezenou možnost. Rozhodně změna jména se neprovádí, alespoň u nás, jen tak, jak si každý zrovna namyslí. O změnu jména žádáte a musíte k tomu mít vážný důvod. Také není možné změnit si jméno jiného pohlaví. Tak například Jiří se nikdy nemůže přejmenovat na Jiřinku. To jedině v případě změny pohlaví. Také si nemůžeme dát stejné jméno, jako má náš sourozenec a jméno nesmí být ani zkomolenina či zdrobnělina. Jméno musí být v kalendáři, či uznáno. Žádné podivné přezdívky jako jméno nejsou přípustné.

Kolik to stojí

Rozhodně taková věc není zadarmo. To jen v určitých případech, jako je změna jména při sňatku, anebo při změně pohlaví. Jiná věc je, když po rozvodu žádáte své původní jméno zpět, musíte pak zaplatit částku sto korun, stejně jako když si chcete nechat změnit jméno z hanlivého, výstředního, urážlivého či jinak směšného. No a jestliže se již nechci jmenovat Monika, ale zatoužila jsem po jméně Kateřina, pak si musím připlatit o dost více. Tato „sranda“ mě bude stát, mimo běhání po úřadech, celých tisíc korun českých.

Žádost

Pokud vás neodradí ani cena, ani složité vyřizování, pak první, co musíte učinit je, sepsat žádost o změnu jména (příjemní), kde uvádíte své iniciály a také své staré (současné jméno) a to, jaké žádáte. Nesmíte zapomenout popsat i důvod, proč o nové jméno žádáte. Popište celou situaci. Možností je třeba i zakládání vlastní firmy, kde by vaše jméno mohlo vyvolávat obavy (například pokud se jmenujete Pokálený, asi stěží lidi přesvědčíte, že jste jedničkou na českém trhu v oblasti čisticích prostředků a čištění veškerých povrchů). K žádosti přikládáte svůj rodný list, občasný průkaz a doklad o státním občanství.

Podání žádosti

Žádost se podává na příslušném úřadě v místa trvalého bydliště, na matrice. Pokud si zažádáte o změnu jména, hned automaticky neznamená, že je vám jméno změněno. Prvně musí žádost projít tak zvaným správním řízením, kde příslušný úředník posoudí, zda je vaše žádost oprávněná. Obvykle nebývá problém. Nutno je vše zaznamenat kvůli například policejním orgánům, ve správním řízení se například řeší, zda nejste trestně stíhán apod.

Správní řízení

Nejprve vám přijde oznámení o zahájení správního řízení, tj. že vaše žádost byla přijata. Na prozkoumání mají státní orgány třicet dnů, během kterých se rozhodne a vy pak máte ještě patnáct dnů na odvolání, v případě, že bylo rozhodnuto ve váš neprospěch.

Nové doklady

Když se rozhodne o změně jména, je nutné zažádat o nový rodný list, který obsahuje i vaše původní jméno. Na základě tohoto nového rodného listu si pak vyřizujete další a další doklady. V první řadě je to občanský průkaz. O ten si zažádáme opět na příslušném úřadě dle trvalého bydliště. Jakmile je nám vystaven nový rodný list znamená, že nám jméno bylo změněno a to musíme oznámit na zdravotní pojišťovně, což musíme provést osobně, protože odevzdáváme zdravotní kartičku, za ní nám vydají novou – dočasnou a ta opravdová přijde do tří týdnů poštou.

Auto, řidičák, povinné ručení

Kdo má řidičské oprávnění, musí také zažádat o vydání nového řidičského průkazu. K řidičáku, a vlastně ke všem dokladům, kde je fotka, budete potřebovat tuto pasovou fotku přiložit a nový řidičák vás bude stát padesát korun. Pokud jste navíc provozovatelem vozidla, tj. vlastníme auto, je nutné provést změny i na malém i velkém technickém průkazu. Nejprve si vyplníte žádost o úpravu velkého technického průkazu a na základě této změny vám bude vydán nový malý technický průkaz. Nezapomeňte ani na povinné ručení. Pro jistotu vše oznamte na pojišťovně co nejdříve, ideálně telefonicky a poté přímo na pobočce. Většinou je totiž potřeba mít změnu zapsanou již v technickém průkazu.

Banka

Veškeré nové údaje o sobě musíte oznámit i ve své bance, případně bankách. Všude, kde máte vedený účet, úvěr, nebo jen třeba kreditní kartu. Všichni musí vědět, že došlo ke změně vašeho jména a vydat vám nové, resp. karty.

Lékaři

Zajděte ke všem lékařům, které navštěvujete. V první řadě to musí být praktický lékař, následně zubař, gynekolog, alergolog, případně všichni další, kde se léčíte. Zde budete potřebovat nový rodný list.

V práci

Ve svém zaměstnání změnu také musíte ohlásit, nutně na personálním oddělení, jinak se může stát, že vám nevydají mzdu. To je samozřejmě přehnané, ale vše zkrátka musí sedět.

Služby

Pokud jste paušálním zákazníkem mobilního operátora, internetu, televize, vše musíte u příslušných firem oznámit. Stejně tak, pokud chodíte do knihovny, máte klubové karty do drogerie, potravin a dalších obchodů. Vše je nutné ohlásit a zažádat o vydání nové karty, případně pouze změny jména.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články