Jak si užít Wales

07.11. 2013 • Cestování 5569x

Romantická krajina se starými památkami. To je úžasný Wales, oblast, která náleží koruně Velké Británie. Poznat keltskou kulturu na vlastní kůži můžete právě zde, v tři miliónové zemi, jež má svoji vlastní vlajku, znak, hlavní město, dokonce i vlastní hymnu. Wales je prakticky poloostrov na západě Velké Británie a je častým terčem turistů, kteří mají rádi průmyslově nezničenou přírodu.

Název Wales

Wales pochází z germánského slova Walha, což znamená cizinec, nebo také cizí, jenže Velšané tak sami sebe neoznačují. Považují se za Cymry, a zemi označují jako Cymru, což ve velštině znamená krajan, krajina.

Historie

Pro nás možná nepředstavitelný údaj, ale uvádí se, že tato krajina byla prvně osídlena již před devětadvaceti lety, ale někdy se uvádí až po době ledové, protože od té doby je zde osídlení dokázáno nepřetržitě. V této krajině se nalezlo hodně památek z doby bronzové i železné. Římané tu vybudovali pevnosti a těžili tu zlato. Jakmile Římané na počátku pátého století Wales opustili, vnikly germánské kmeny, Wales byl rozdělen na několik území, většinou podle osídlení okolí řek, nastává období bojů, až se anglickému králi, Eduardu I. podaří, na konci třináctého století, Wales obsadit. Po několika letech se pak Wales oficiálně k Anglii připojil.

Ještě další zajímavosti o Walesu

Národní vlajka Walesu se skládá z červené saně a tudorovských barev – zelené a bílé. Přitom britská vlajka žádný z těchto symbolů neobsahuje a místo této waleské, oficiální, se někdy používá vlajka svatého Davida, patrona Walesu, což je černé pozadí se žlutým křížem. Mimo červenou saň, je národním symbolem pórek. Jedna legenda říká, že svatý David poručil velšským vojákům, kteří zrovna bojovali na pórkovém poli, aby si na helmu připevnili právě pórek, což je mělo jistým způsobem označit. Velšané mají i národní květinu, kterou je narcis a tato květina se připevňuje na oděv na svátek svatého Davida, který se ve Walesu slaví každý rok prvního března.

Hrdost Velšanů

Velšané jsou velice hrdý národ. Pokud se někde ve světě s pravým Velšanem potkáte, většinou vám nesdělí, že je Brit, ale Velšan. To, že patří k Velké Británii, berou jako politickou situaci, nikoliv, že jsou pod nadvládou Anglie, či jsou jim dokonce podřízeni. To jim ani nezkoušejte vsugerovat, mnozí národní nadšenci by se urazili. Velšané si také rádi vypráví legendy, kterých mají mraky a jsou na ně patřičně hrdí. Typickým obrázkem Walesu je přímořská vesnička, kde se před místními domy věší rybářské sítě. Wales je proslulý svým rybolovem, asi jako sever svými pahorkatinami.

Hlavní město a hlavní sport

Hlavním městem je Cardiff, velšsky se označuje Caerdydd a protéká jím řeka Taff. Zajímavostí tohoto města je, že má dvě centra a všude se proplétá, jak stará architektura, tak ta novodobá. Velice slavný je Millennium Stadium, což je stadion, sportovní stadion, kde se zejména hrají rugby, ale koncertují tu i významné celosvětové celebrity. Rugby je vůbec národní sport Velšanů, o čemž svědčí i fakt, že národní ragbyový tým se kvalifikoval na všechny světové poháry a více než dvacetkrát vyhrál pohár Šesti národů. Mimo rugby Velšané milují i fotbal (tradičně) a kriket.

Gastronomie ve Walesu

Hornatý sever dává možnost přežívání staroanglického zvyku – chovu ovcí a skotu. Proto v místních krajinách je i hřích, neochutnat výtečný ovčí sýr, a další tradiční speciality, stejně jako v přímořských zemích placky z mořských řas se slaninou, nebo srdcovky a mnoho dalšího. Pro své typické pokrmy je Wales vyhledáván řadou labužníků, kteří si libují v tradičních místních specialitách.

Cardiff

Většinou si turisté prvně projdou hlavní město, až poté se vydávají do zákoutí celé země. Ikonou města je Cardiffský hrad, což je vlastně rozsáhlý komplex několika staveb, které byly v průběhu stovek let vystavěny. Základ tvoří vyvýšený hrad, lépe řečeno pevnost, která sloužila na obranu města, další části byly postupně přistaveny a v devatenáctém století hlavní budovy byly přestavěny do novogotického slohu a vybaveny drahým interiérem. I proto je Cardiffský hrad cílem mnohých turistů a současně nejnavštěvovanější památkou ve městě.

Pozoruhodné památky

Ve městě jsou však i další, pozoruhodné památky, jako kostel svatého Jana (st. Johan’s Church) z patnáctého století, který byl postaven Normany, ale právě při povstání Welšanů proti Angličanům (Normanům), byl zničen. O několik let opět opraven a dnes návštěvníci mohou obdivovat jak tradiční řezby, tak barevná skla na oknech.

Římsko-katolická katedrála sv. Davida je hlavním kostelem v Cardiffu. Vznikla na konci devatenáctého století díky přílivu katolických Irů do města. Původní katedrála byla však během Druhé světové války zničena a podařilo se ji opravit v padesátých letech minulého století.

Uhlí a burza

V Cardiffu je pozoruhodný i norský, dřevěný kostel, který byl přenesen a ve kterém byl pokřtěn například známý cardiffský spisovatel Roald Dahl. Za zmínku stojí jiste i Ebeneser Chapel, což je bývalá kaple postavena z různobarevných kamenů, které se posbírali po celém světě v období, kdy Wales vyvážel do světa uhlí. Lodě pluly s uhlím a nazpět pak se spaciálními barevnými kameny. S uhlím je spojena i Coal Exchange, tedy Uhelná burza, z konce devatenáctého století. Do encyklopedií a dějin ekonomie se dostala právě díky zvláštnímu okamžiku a to uzavřenou obchodní transakcí, která jako první na světě byla uzavřena za více než jeden milion liber.

Llandaffská historie

Llandaffská katedrála láká také nejedno oko návštěvníků. Již v šestém století tu byl založený klášter, nicméně ten v průběhu let zchátral a současná stavba vznikla ve dvanáctém století a uvnitř se nalézá tomba svatého Telia, jež zachycuje život svatých. Nedaleko této katedrály stojí zříceniny brány z třináctého století, která byla vstupním místem do paláce llandaffských biskupů. Palác již na místě dávno nestojí.

Městské centrum je označováno jako jedna památka (Civic Centre) a obsahuje komplex několika budov, jež byly vystavěny až v devadesátých letech devatenáctého století. Mezi nimi je i městská radnice, v neoklasicistním slohu z portlandského kamene a dominuje jí celých padesát devět metrů vysoká hodinová věž s kupolí. Uvnitř budovy se nachází hotová mramorová hala se sochami národních hrdinů Walesu. Dále je zde velšské národní muzeum se sbírkou impresionistických maleb a mnohých jiných, také soudní dvůr a velká budova cardiffské univerzity.

Hranice s Anglií a Údolí Wye

Nádržné je také Údolí Wye, což je velice hustý les, který tvoří hranici mezi Anglií a Walesem. Mimo přírodní úkazy, dokonale čerstvý vzduch a klid, jsou tu také zbytky Offova valu a obdivovat zde lze hrad Chepstow, který se nachází na břehu řeky Wye a nádržně se v ní odráží – dokonalý přírodní úkaz. Hrad je mimochodem nejstarším zachovalým hradem nejen ve Walesu, ale i celé Británii. Mimo to je zde malé městečko Tintern, kde jsou cílem turistů zbytky kláštera Tontern Abbey a celé toto místo idylicky doplňuje stylová hospůdka Brockweir Inn.

Tenby

Naprosto úchvatným městem je Tenby, přístavní městečko, kde žije asi pět tisíc obyvatel. Místo je proslaveno zejména svým rybolovem a dokonce tak zní i překlad velšského názvu – město z ryb. Staré budovy stojí v sousedství palem a pískové pláže dokonávají nádhernou romantiku okolí. Centru města dodávají hravost klasické obchůdky, které jsou barevné a malé, takže i velice vlídné.

Caerphilly

Častým cílem turistů je i město Caerphilly, jehož ulice jsou typicky anglické, což není až tak zajímavé, jako informace, že se zde nalézá největší hrad v celém Walesu. Město se nachází necelých dvanáct kilometrů od hlavního města – Cardiffu, takže je ideálním místem na výlet.

Comwy

Kdo se vydá naopak na sever země, nesmí minout město Comwy, které se i jakámsi krajským městem své oblasti, ale žije zde pouze asi čtyři tisíce lidí. Dříve bylo centrem obchodu a bohatlo jak z této činnosti, tak rybolovu. Proto si mohlo dovolit vystavět a udržovat památky, které se zde nacházejí. Tou hlavní je hrad, mohutná stavba, která byla postavena na rozkaz krále Eduarda I. mimo tuto rozsáhlou stavbu s řadou opevnění a hradeb, je zde i nejmenší dům v celé Británii, který je dokonce zapsán i v Guinessově knize rekordů. Byl postaven v šestnáctém století a poslední majitel ho opustil v počátku dvacátého století. Dnes je tento dvoupatrový domeček o půdorysu 3,05 x 1,8 metrů především cílem turistů.

Caernafon

Sever Walesu je místem řady rozsáhlých hradů, mezi nimiž je velice slavný a turisty navštěvovaný hrad Caernarfon, středověké opevnění z jedenáctého století, jehož předlohou byly hradby v Konstantinopoli. Dnes je místem, kde se uděluje titul „kníže z Walesu“.

Střední Wales

Pro milovníky romantické krajiny a klidu, je ideálním místem střední Wales, kde jsou malé vesničky, hodně vzdáleny od sebe a plochu pokrývá z velké části lesy a příroda obecně. Krajina je zde obecně divoká, opuštěná, mimo slavné pohoří Brecon Beacons, které je centrem stejnojmenného národního parku. Vede zde pěší stezka pro turisty, ale také koně. Z tradičních městeček je nutné jmenovat alespoň Hay-on-Wye, které je významné pro velké množství různých antikvariátů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články