Jak si užít víkend v Neapoli

08.10. 2013 • Cestování 4861x

Lidé často tráví volné chvíle na zajímavých místech po celém světě. Pokud hledáte nějaké možnosti, jak si užít víkendový pobyt v některém italském městě, pak by jednou z variant určitě mělo být městečko Neapol, které se nachází na jihu Itálie. Jedná se o hlavní město stejnojmenné provincie a regionu Kampánie. Italsky se město řekne Napoli a jde o třetí největší město v celé Itálii co se počtu obyvatel týká. Samotné město bez okolních konurbací má kolem jednoho miliónu obyvatel. Rozhodně je v Neapoli o co stát, o čemž se rozepíšeme v dalších odstavcích, kde se pokusíme objevit zajímavé možnosti, jak by se dal příjemně užít víkend strávený právě v Neapoli.

Jak se dostat do Neapole

A jak se vůbec do Neapole dá dostat? Nejedná se o žádnou vědu. Asi nejlépe a nejrychleji se do města dostanete díky letecké dopravě, jelikož do města vede pravidelná linka z Prahy. Cena takové zpáteční letenky se pohybuje kolem patnácti set korun. Na neapolském letišti se nachází zastávky autobusu, který návštěvníka doveze přímo do centra města, takže se nemusí obávat, že se ztratí někde v nebezpečné čtvrti. Možností je také jízda vlastním automobilem, ale to se nemusí příliš vyplatit. O tom se ještě později zmíníme, v centru je totiž poměrně velký a akční provoz. Cesta z Prahy do Neapole je dlouhá zhruba patnáct set kilometrů a urazíte jí za přibližně čtrnáct hodin.

Neapol - krása Itálie

Neapol se často řadí k nejhezčím městům Itálie. Leží mezi sopkou Vesuv a vulkanickým územím Campi Flegrei. Jako největší cíl turismu se dá označit historické centrum města s velkým architektonickým významem, které bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Město bylo založeno už v osmém století před naším letopočtem, a proto má opravdu dlouhou historii plnou zajímavých událostí. Neapol byla ve své historii několikrát dobyta. V jednu dobu byla Neapol hlavním městem sicilského království Anjouovců. Existovalo i samostatné Neapolské království, jež bylo ovšem dobyto Španělskem. Ale i moderní dějiny zanechaly ve městě jednu významnou událost, za níž se určitě dá označit epidemie cholery z roku 1973, která vznikla kvůli špatným hygienickým podmínkám a zemřelo při ní třicet lidí.

Známé hrady u Neapole

Neapol je město proslulé díky svým hradům. Stojí zde Castel dell'Ovo, což by se dalo přeložit jako "Hrad vejce". Jedná se o součást klasického panoramatu zdejšího zálivu. Ve městě se nachází také Kapujský hrad, Castel Nuovo či Castel Sant'Elmo. A proč nese Castel dell'Ovo tak podivný název? Jde o spojení se středověkou pověstí, která tvrdila, že starověký římský básník Vergilius byl kouzelníkem vlastnícím čarovné vejce, které údajně měl ukrýt do základů stavby hradu a ve chvíli, kdy by se vejce rozbilo, přineslo by to zkázu městu a zborcení hradu. Kapujský hrad vystavěl panovník Vilém I. Sicilský a původně ho chystal postavit jako královské sídlo, nicméně tehdejším hlavním městem bylo Palermo, a proto se toho v Kapujském hradu příliš nedělo. Dlouhou dobu v Kapujském hradu bylo sídlem soudního dvora. Castel Nuovo byl zbudován ve třináctém století Karlem I. z Anjou a mělo se jednat o hlavní palác celé dynastie. V současné době se v hradu nachází Městské muzeum.

Muzea, kostely a paláce v Neapoli

Ale nejen hrady jsou na Neapoli zajímavé. Přes víkend se dá navštívit také Národní archeologické muzeum v Neapoli, které za dobu svojí existence prošlo celou řadou změn názvu a zaměření. V současnosti se v archeologickém muzeu nachází tři poměrně rozsáhlé kolekce předmětů - farnesiánské mramory, artefakty vykopané v Pompejích a Herkulaneu, významná egyptská sbírka. V egyptské sbírce se dá najít několik velice dobře zachovalých mumií. Muzeum se všeobecně považuje za nejvýznamnější archeologické muzeum na celém evropském kontinentu. Další zajímavou městskou kulturní budovou je Teatro San Carlo, tedy Divadlo svatého Karla, které je nejstarší činnou operní scénou v Evropě. Ve městě se nachází poměrně velké množství kostelů a v osmnáctém století byla Neapol označována jako "město pěti set věží". Dodnes má město největší počet sakrálních budov na světě. Důležitým je klášter svaté Kláry, který se nachází v úplném středu historického centra města a postaven byl už ve čtrnáctém století. Stavba byla za druhé světové války takřka kompletně zničena během masivních spojeneckých náletů, takže musela být později zrestaurována. V klášteře se dá navštívit hrob krále Roberta, královny Marie Kristýny Savojské či národního hrdiny Salva d'Acquisto. Poblíž náměstí se nachází také Nový kostel Páně. Asi nejdůležitější stavbou na historické mapě města je Neapolský dóm, který byl postaven za vlády Anjouovců. V kostele se nachází mnoho stříbrných soch či lebka světce a nádoba s jeho údajnou krví. Vrstvení jednotlivých slohů si můžete prohlédnout detailně na Kostelu svatého Dominika, který byl postupem času upravován v různých uměleckých stylech. Zde jsou také pochováni králové a urození lidé z aragonské dynastie. Na náměstí Piazza del Plebiscito naproti Královskému paláci se nachází San Francesco di Paolo, což je bazilika z devatenáctého století, která se relativně podobá jiné významné italské stavbě - římskému Pantheonu.

Ve městě si návštěvník může všimnout poměrně velkých sociálních rozdílů. Luxusní nábřežní čtvrť Chiaia je protikladem úzkých oprýskaných ulic, kde se často nachází i odpadky. Kontrast se dá najít i velice blízko sebe. V centru města se vedle sebe dají najít krásné opravené bulváry lemované palmami, ale také chudé čtvrti. I kvůli tomu se často o Neapoli říká, že je to "nejsevernější město Afriky". Z bezpečnostního hlediska se turistům příliš nedoporučuje se vzdalovat od centra města. Nebezpečí hrozí při chůzi směrem k vlakovému nádraží na Piazza Garibaldi či směrem k pobřeží kolem čtvrti Quartieri Spagnoli, což se dá přeložit jako Španělská čtvrť, která byla původně vystavěna pro španělské vojáky. Údajně se v současnosti jedná o nejnebezpečnější oblast ve městě. Do města se kvůli jeho geografickému umístění hrnou přistěhovalci z Afriky. S tím je spojena i řada problémů. Ve městě jsou k vidění žebrající lidé a poměrně velkým problémem je kriminalita. Místní obyvatelé mluví italsky, ale používají také svojí vlastní nářečí, kterému nerozumí ani Italové z jiného regionu. Z Neapole se také dá dobře dostat na výlet do Pompejí, na Vesuv, blízké ostrovy Capri, Procida a Ischia či na krásné Amalfitánské pobřeží. Když se člověk zaměří svou pozorností na dopravní prostředky, pak zjistí, že auta jsou poměrně otlučená, což leccos vypovídá o tom, jak se v Neapoli jezdí po silnicích. Při návštěvě města můžete klidně využít i služeb metra či autobusu. Město má i sportovní vyžití a nadšenci se mohou vypravit na případný domácí zápas místního klubu SSC Neapol. Klub má dlouhou historii, založen byl již v roce 1926. V současné době se jedná o poměrně úspěšný klub, který je i českým fanouškům znám z pravidelného vystupování v evropských pohárech a ze souboje o postup s Viktorií Plzeň v Evropské lize 2012/2013, který dopadl dobře pro českého zástupce. SSC Neapol hraje svoje domácí zápasy na stadionu San Paolo, na nějž se vmístí více než šedesát tisíc platících diváků. Za největší úspěch klubu se považují dva mistrovské tituly z konce osmdesátých let, kdy v klubu působila hvězda světového formátu, která je dodnes ve městě uznávána jako legenda a pokud se budete o fotbalu s místními bavit, určitě se zmínce o něm nevyhnete. Tím fotbalistou není nikdo jiný než božský Argentinec  Diego Armando Maradona. V týmu působil také český hráč Marek Jankulovski či slovenský reprezentant Marek Hamšík.

Neapol se rozhodně vyplatí navštívit a během víkendu se dá navštívit všechno důležité, co se v městě nachází. Stačí si vhodně rozfázovat cesty a jistě bude nadšený každý milovník historie, architektoniky a třeba i sportu. Ve městě se též nachází univerzita a arcibiskupství. Jde též o přístavní město. Ještě jedno okřídlené tvrzení je spojeno s městem. Poměrně často se totiž používá sousloví "Vidět Neapol a zemřít.". V dílnách a obchodech v centru města se vyrábějí vánoční jesličky, kde jsou figurky individualizované a velice často reagují na aktuální politickou situaci. V Neapoli se také každoročně během prvního květnového víkendu, 19. září a 16. prosince oslavuje svatý Januarius a rekonstruuje se jeho zázrak - světcova krev se zkapalní během bohoslužby.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články