Jak zvládnout rozchod či rozvod s noblesou?

08.10. 2013 • Rodina 6336x

Rozchod je pro každého změna. Ať už pro někoho změna k lepšímu, nebo změna k horšímu, vždycky je to změna. Ať už jste ten, kdo se rozchází, nebo ten kdo dostává ony pověstné kopačky. Jsou však vztahy, kde se na rozchodu či rozvodu dokážete vzájemně shodnout a zjistíte, že pro oba je to v podstatě vysvobození. Takových vztahů a relativně šťastných konců je málo. Ve většině případů se jeden partner chce rozejít s druhým, ale ten je spokojený či dokonce ani netuší o tom, že partner takto smýšlí. A právě takové rozchody a rozvody jsou nejhorší. Když váš protějšek vůbec nic netuší, neví, že máte takové myšlenky, že přemýšlíte o rozchodu či rozvodu. Pak je to pro dotyčného velká rána, když mu to sdělíte. Zboří se mu takřka v tu chvíli celý svět. Byl šťastný a spokojený a najednou? Najednou je vše pryč a dotyčný ani pořádně neví proč. Přeci jen, když tušíte, že něco není v pořádku, ale nechcete si to přiznat, je to něco jiného. To tušení tam je a vždycky od partnera podvědomně čekáte, pokaždé když s vámi mluví, že teď už vám řekne, že někoho má, že chce odejít, že se chce rozvést a podobně. Horší to mají ti, co tohle vůbec netuší.

Jak přežít rozpad manželství nebo vztahu

Rozpad manželství či dlouhodobého vztahu je vždycky pořádná zátěž. Je to zkouška nervů a také velký stres. Jakmile vám to váš protějšek řekne, projdete si celou škálou pocitů, smutkem, ponížením, rezignováním, nenávistí, hysterií a podobně. A pak je zde velký stres. Stres z toho, že musíte radikálně změnit svůj život. A to musíte. Partner se odstěhuje ze společné domácnosti a co vy? Co bude dál? Jak budete fungovat? Jak budete žít? Z čeho všechno zaplatíte? To jsou otázky, které začnou vyplouvat na povrch. Je potřeba, pokud si byt nemůžete dovolit platit, najít jiné bydlení, levnější, zařídit stěhování, jít k soudu, ohledně rozvodu, ohledně alimentů pro děti, pokud jsou, ohledně majetkového vypořádání, pokud je potřeba. Zkrátka ve chvíli se to hodně změní a vy se na to musíte psychicky připravit, protože to bude opravdu pro nervy velký zápřah.

Navíc, co potom? Poté co vás opustí partner, musíte se smířit s tím, že jste sami, musíte se naučit sami žít, chováme se naprosto hrozně, snažíme se dostat partnera zpátky a tak zoufalými situacemi, že se partner jen ujistí o tom, že se rozhodl správně, že odejde. Smířit se s koncem, zvláště pokud jste spolu strávili nějakou dobu a byli šťastní, je velmi těžké. Ovšem je to nutností. Je dobré zvládnout rozchod s noblesou, to určitě ano. Ovšem, jak na to? Máme pár rad na to, jak přežít rozchod s noblesou a s grácií.

VYCHLADNOUT A NOHAMA NA ZEM

Partner či manžel (ka) je pryč. A co teď? Najednou všude nejsou jeho ponožky, jeho oblečení, jeho vousy v umyvadle, jeho vůně, jeho špinavý talíř, neustále přepínání kanálů. Muži u žen postrádají naklizeno, uvařeno, vyžehleno, vypráno, postrádají ženinu vůni, její kosmetické přípravky, botník plný jejich botů, přeplněné skříně. Hlavně potom takové drobnosti, které vás dříve štvali a rozčilovali. Teď by, jste dali všechno za to, aby, jste to vrátili, bohužel pozdě. Když je protějšek pryč, nemůžete spát, jíst. Najednou je všude takové nepříjemné ticho. První věc je vychladnout. Vztek, rozbouřené emoce a podobně chtějí jen jediné. Vychladnout a zamyslet se racionálně. Není to jen vaše chyba, že vztah nevyšel a, že partner odešel. Na vině jsou vždycky oba dva. Přestaňte se obviňovat, přestaňte se litovat, neutápějte deprese v alkoholu,

NEKONTAKTOVAT

Nevolejte mu, nepište mu, neposílejte e-maily, vůbec jej nekontaktujte jako první. Když už váš partner odešel, byla situace neúnosná. Navíc, určitě to neprobíhalo velmi hladce, řekli jste si ošklivé věci a to je potřeba, aby to vyprchalo. Navíc potřebujete si navzájem od sebe odpočinout. A čas je nejlepším lékem. Po nějaké době, když se kontaktovat nebudete, se uklidníte a budete vše vnímat jinak. Nepřemlouvejte ho k návratu. Dejte mu čas, ať se srovná a zároveň tyto dny využijte k tomu, aby, jste využili čas pro sebe.

SEBEVĚDOMÍ

Posilte si ho. Neměli jste čas na to užít si nějakou změnu? Především ženy toto rády využijí. Zajděte si ke kadeřníkovi, nechte si změnit účes, obarvit vlasy, změňte se. Kupte si pěkné šaty, nové boty. Jděte na masáž, jděte cvičit a podobně. Zvyšujte si své sebevědomí a relaxujte. Užijete si skvělé chvíle a čas sama pro sebe využijete na sto procent. Uvědomíte si sebe samu a manželovi ukážete, že i bez něj dokážete v klidu žít a, že nejste jen chudinka, která se bez něj ani nepohne. Palec nahoru pro vás!

POTKÁTE SE? NEUTRÁLNÍ PROSTŘEDÍ!

Po pár týdnech či měsících, kdy si utřídíte myšlenky, se spolu můžete setkat. Ovšem pozor, nezvěte ho k sobě, ani nechoďte k němu. Pokud jeden z vás bydlí ve starém bytě či domě, kde jste bydleli spolu, už tím tuplem ne. Sejděte se na neutrálním místě, například v restauraci, v kavárně a podobně. To totiž není spojeno s rozepří a se vzpomínkami a to nechcete.

SCHŮZKA? BUĎTE ZDRAVĚ SEBEVĚDOMÁ!

Pokud se v tuto chvíli s manželem vidíte porpvé, od té doby, co odešel, určitě mu nedopřejte to, aby vás viděl zdrcenou, poraženou a zraněnou. Neukazujte mu, jak s vámi rozchod zamával a jak moc vás zasáhl. Pokud manžela chcete dostat zpátky, chovejte se asertivně. Ukažte mu, že jste atraktivní, krásná a zasloužíte si, aby vás někdo miloval. Kupte si pěkné šaty, namalujte se, zkrátka se oblečte tak, aby, jste vypadala krásně a sexy a cítila se dobře a příjemně. Pokud se budete cítit skvěle, nebude to tak vypadat jen na povrch, bude to také cítit z vašeho chování.

MLUVIT, MLUVIT, MLUVIT

Pokud jste se spolu sešli, je důležité, aby, jste spolu mluvili. Diskutujte o tom všem, co se poslední dobou u vás děje. Ukažte manželovi, že stojíte o to, aby se vrátil, ovšem nijak jej do ničeho nenuťte a neshazujte sama sebe. Ukažte mu, že jste ochotná částečně slevit a ustoupit ze svých stanovisek, ale máte názory a stanoviska, ze kterých slevit nechcete. Určitě nedělejte to, že mu řeknete, že uděláte všechno proto, aby se vrátil. Shazujete sebe samu a ukazujete, jak moc jste na něm závislá. Musí si být vědom, že chcete obnovit vztah, ale ne za každou cenu a za to, že budete ponižovat sebe samu. Manžela do ničeho netlačte, pokud se vrátí pod nátlakem, bude si to pamatovat a vždycky vám to při určité příležitosti vmete do tváře. Přiznejte si, že manželství potřebuje pomoc a tu také vyhledejte.

KONEČNÝ ROZCHOD?

Když se manžel rozhodl, že chce odejít a už má někoho nového, nemá cenu ho přemlouvat. Neponižujte se, nedělá vám to dobře. Pokud manžel trvá na rozvodu, přikývněte. Vyjednejte si, ale podmínky a nenechte mu všechno, co jste za ta léta spolu nastřádali. Peníze patří vám i jemu. I když se nechcete hádat a tahat o majetek, nic mu nenechejte. Nejideálnější je rozumně se na všem domluvit a ve všem se shodnout. Pokud se tak nestane, obrňte se, kupte si tuny čokolády a najměte si právníka. Bez boje se rozhodně nevzdávejte! Pokud vám manžel nechce nic dát, nesmíte se vzdávat. Máte nárok na alimenty, pokud máte společné děti, máte nárok na polovinu z vašeho společného majetku.

PO ROZVODU, CO DÁL?

Po rozvodu nastává chvíle, kdy budete navzájem každý žít svůj život, nezávisle na sobě. Děti budou chodit k tatínkovi na víkendy, vy se zaměříte více na sebe. Na svou kariéru, na své tělo, na své děti a podobně. Musíte se naučit hospodařit s jedním platem a s alimenty a také se musíte naučit žít tím, že jste sama. Pokud se na nový vztah necítíte, nehrňte se do něj, vše má svůj čas. Ovšem nezavrhujte muže. Jen to bude možná asi chvíli trvat, ale zase vás někdo milovat, takovou jaká jste a kdoví, třeba tohle bude ten pan pravý, se kterým budete až do konce života.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články