Zkuste léčbu vůní - aromaterapie

15.11. 2014 • Zdraví 2320x

Aromaterapie je velmi lákavou disciplínou, která láká téměř všechny zástupkyně něžného pohlaví. Léčit, pomáhat a uvolňovat mysl jak sobě, tak ostatním pomocí vůní je totiž velmi zajímavé. Aromaterapie, jako profese, patří mezi velmi náročné a nemůže ji provozovat opravdu každý. Proto těm ostatním nezbývá, než léčit sebe nebo alespoň svou rodinu.

Tato blahodárná léčebná metoda pomáhá velkému množství lidí. Dají se pomocí ní řešit jak psychické tak i fyzické problémy. Blahodárné účinky aromaterapie byly zjišťovány po dlouhou dobu různými studiemi. Různé druhy léčby mohou být doprovázeny aromaterapií. Masáže, či jiné procedury mohou být doplněny o vonné oleje. Ty mohou být využívány, ať už samostatně nebo v rámci jiné procedury.

Aromaterapie je velmi účinná, ale na druhou stranu ji nemůžeme zaměňovat s klasickou léčbou. Ani ji není možné využívat jako hlavní zdroj léčby. V případě potíží je nutné vždy vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Aromaterapie není všemocná, a tak někdy je nutný zásah medicíny. Vůně lze používat jako prevenci před nemocemi, podpůrný prostředek, případně jen jako relaxační prostředek.

Pro aromaterapii není možné použít jen tak obyčejné oleje, ale speciální, které jsou k tomu uzpůsobeny. Jedná se o speciální lisované a hlavně 100% přírodní oleje, které jsou jinak také známé jako esenciální oleje. Oleje se lisují za studena. Je ale možné je lisovat pomocí destilace vodní páry. Původně se aromaterapie praktikovala ve Francii. Název, ale i praktiky léčby dal tomuto oboru Rene-Maurice Gattefosse.

Vonné oleje jsou velmi příjemné již při prvním přivonění. Bylo dokázáno, že mají blahodárný vliv na nervové buňky. Esenciální oleje také vydávají impulzy, které míří k limbickému systému, který je v mozku. Právě tam je centrum všech emocí, které člověk prožívá. Je tak možné částečně ovlivňovat lidskou náladu, paměť, ale i instinkty.

Díky esenciálním olejům je možné napomoct psychické i fyzické složce osobnosti. Díky aromaterapii totiž můžete utlumit bolest, léčit křečové žíly, ale i jiná poranění, vypořádá se s nevolností, či nespavostí, ale účinně bojuje i proti vnitřním pochodům, jako je deprese, dodává tělu vnitřní klid, osvěžuje organismus a dodává mu mladistvější pocit. Napomáhá zlepšovat paměť. Oleje jsou opravdu různé a každý má jinou schopnost. Proto je nutné si vybrat ten správný pro řešení konkrétního problému.

Esenciální olejíček si můžete koupit. Jedná se o produkt, který není nijak nedostupný. Před prvním použitím je nutné vědět, jak se s takovým olejem vlastně zachází. Nejdříve je nutné olejíček naředit. Nikdy nesmíte olej ředit vodou. Olej s vodou by se nikdy nespojil, proto by to bylo zbytečné. Jako ředidlo můžete použít jiný rostlinný olej, smetanu, med, alkohol, případně mýdlo nebo sůl. Naředěný olej je již vhodný k přímému používání. Pokud by se totiž nenaředil, mohlo by dojít k podrážděné reakci.

Esenciální oleje se dají využít hned několika způsoby. Je možné je využít během masáže, relaxační koupele, ale také jako obklady na celé tělo, případně inhalace výparů. Oleje mohou být také součástí různých mastiček. Po důkladné konzultaci s lékařem a aromaterapeutem je možná i přím konzumace.

Každý esenciální olej je uzpůsoben k jiné léčbě, či prevenci problému. Pokud sami dost dobře nerozumíte způsobu léčby, je nutné provést konzultaci s lékaře, aromaterapeutem, kteří jistě budou vědět, jak postupovat. Můžete se také vrhnout na samostudium a prozkoumat nepřeberné množství literatury, která o problému existuje.

Následně se podívejme na výčet těch nejvíce používaných olejů, i s možností léčby konkrétních nemocí. Nemoc nemusí přímo léčit, ale mohou působit i jako prevence vzniku.

Tea-tree: tento olejíček je výborný v boji proti angíně, nachlazení, rýmě, ale také virovým onemocněním jako je opar, či afty, dále celulitidě, revma, artritidě nebo také akné. Zároveň působí proti plísním a kvasinkám, a také působí antisepticky a antibioticky. Máte-li hnisavou ránu, využijte zrovna tento druh oleje. Poradí si i s mastnou pletí.

Bergamot: napomáhá proti stresu, úzkosti, ale také žaludečním problémům, zánětu močového měchýře a angíně. Podobně jako tea-tree je účinný proti akné a mastné pleti. Má dezinfekční účinky. Odstraňuje pachy.

Levandule: blahodárně působí proti stresu, úzkosti, napětí, ale také bolesti hlavy a silný migrénám. Dá se využít proti nachlazení, rýmě, virózám, astmatu, bronchitidě. Ženy s bolestivou menstruací též mohou využít tohoto oleje proti utlumení. Kromě toho má i další využití. Hojí afty a opary, rány, snižuje krevní tlak, má dezinfekční účinky na pleť. Levandulový olej působí proti plísním a kvasinkám. Jen těžko byste hledali nějakou nemoc, na kterou nemá levandule účinek.

Eukalyptus: jistě Vás napadne alespoň jedno využití. Spoustu žvýkaček má obsah eukalyptu. Z čehož jde vydedukovat, že má dezinfekční účinky a snadno si poradí s pachy. Kromě toho také bojuje proti rýmě, angíně, nachlazení, astma ale také revma, artritidě nebo bronchitidě.

Heřmánek: uvolňuje nervozitu, stres, řeší problémy se spánkem, bolestivou menstruací, ale také žaludečními problémy. Tiší svalové napětí, bolesti, ale i křečová onemocnění. Kromě toho působí proti revmatu, artritidě. Působí jako ranhojič. Kdo má problémy s akné a mastnou pletí, tak olej z heřmánku je jasnou volbou.

Rozmarýn: stejně jako několik výše popsaných uvolňuje stres a nervozitu, řeší problémy s nespavostí, bolestí hlavy, ale také migrénou. Poradí si s nachlazením, virózou, ale i rýmou nebo astmatem. Posiluje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak a zároveň bojuje proti svalovým křečím a napětí. Opět lze s ním hojit rány a problémy s mastnou pletí a akné budou ihned pryč. Má osvěžující účinky na vzduch.

Šalvěj: si lehce poradí s nervozitou, emocionálním rozrušením, stresem, nespavostí a problémy s usínáním, dále žaludečními obtížemi, bolestivou menstruací. Sníží vysoký krevní tlak, postará se čistou pleť bez akné.

Jasmín: řeší problémy s nervozitou, rozrušením, ale i nesmavostí, astmatem, bronchitidou, ale i menstruací. Působí jako afrodiziakum. Osvěžuje vzduch.

Růže: olej z růže může vyřešit problémy se stresem, nervozitou, nespavostí a celkovým neklidem organismu, bolestí hlavy, silnou migrénou. Také si poradí s žaludečními problémy, kolikou, ale také řeší problémy s menstruací, bojuje proti celulitidě. Pečuje o všechny druhy pletí, jak mladé tak starší.

Meduňka: si hravě poradí se stresem, úzkostí, neklidem organismu, migrénou, ale i virózou, rýmou, nachlazením nebo kolikou. Hojí rány a záněty. Snižuje krevní tlak, pomáhá při menstruaci.

Můžete si vybrat z velkého množství různých olejů. Každý je uzpůsoben k nějakému jinému účelu, a proto je nutné si vybrat, ten správný. Podrobnější informace Vám poskytne specialista nebo odborná literatura.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články