Programy pro zrychlení Windows 7

19.02. 2014 • Počítače 3467x

Operační systém Microsoft Windows 7 je už poměrně starší a jako každý jiný systém, i on má svoje mouchy. Častokrát se můžeme setkat s názorem, že operačním systém Windows 7 je celkem pomalý, a proto přinášíme možnosti, jak za pomoci softwaru zrychlit systém Windows 7.

Ultimate Windows Tweaker, TuneUp Utilities, Advanced SystemCare

Ohledně systému Windows se můžeme velice často setkat s pojmem tweakování. Nejčastěji se jako tweakování označuje optimalizace, zrychlení, úprava vzhledu nebo otevření skrytých nastavení. Naštěstí takových tweakovacích programů existuje slušná řádka, takže si mezi nimi musíte vybrat. Poměrně jednoduchou variantu představuje program s názvem Ultimate Windows Tweaker, který je určen jak pro Windows 7, tak pro Windows Vista. Jedná se o program šířený jako freeware a slouží k optimalizaci systému Windows, který následně může být mnohem svižnější, stabilnější, zabezpečenější a celkově přijatelnější. Toho dosáhnete díky několika skrytým vlastnostem systému, které jsou rozděleny do jednotlivých a přehledných kategorií. Pokud se obáváte, že uděláte nějaký zásah, kvůli němuž přestane systém fungovat, pak se příliš strachovat nemusíte. Když totiž provedete nepovedenou akci, pak se můžete vrátit do pozice, kterou si ještě předtím poctivě uložíte. Jestliže nebude mít jistotu, že jste provedli ten pravý zásah, můžete ho s klidným svědomím vrátit zpátky. Program podporuje 32 a 64bitovou verzi systému. Program se vůbec nemusí instalovat do počítače, bohatě postačí, když si spustíte patřičný soubor a nastavíte si v něm, co potřebujete.

Dalším programem do party je TuneUp Utilities. Jde o sadu nástrojů určených k optimalizaci operačního systému. Těšit se můžete též na speciální funkce pro prohlížeč Mozilla Firefox, defragmentaci registrů či zrychlení internetového připojení. Nechybí ani speciální funkce pro určité příležitosti. Třeba Live Optimization zrychlí start systému a odezvu programů, zatímco Turbo Mode zavře nepoužívané spuštěné programy na pozadí. Oprava problémů umí zase opravit různé poškození a v programu najdete také obnovu smazaných souborů. Díky všem nástrojům obsaženým v programu TuneUp Utilities získáte mnohem lepší výkon počítače. Ovšem je potřeba si při práci s programem uvědomit, že nevhodnými zásahy do systému si může uživatel způsobit i škody, takže je třeba postupovat opatrně. V případě TuneUp Utilities se nejedná o freeware.

Mezi velice rozšířené programy patří Advanced SystemCare. V rámci systému ho můžete využít takřka na všechno. Program navazuje na Advanced WindowsCare. Slouží pro údržbu a ochranu systému a také dokáže odstranit adware a spyware. Samozřejmostí je zrychlení celého systému. Upravit si také můžete určitá skrytá nastavení.

EnhanceMySe7en, xp-AntiSpy, TweakNow PowerPack

Poměrně komplikovaný název programu EnhanceMySe7en, který je vyloženě zaměřený na operační systém Windows 7, by sice někoho mohl odradit, ale to by byla chyba. Získáte totiž přístup ke skrytým nastavení systému a získáte tím pádem důkladné informace o tom, co všechno v rámci něho funguje a o aplikacích spouštěných se startem systému. Také se těšte na užitečnou sadu nástrojů k čištění registru, disků a celkovou optimalizaci chodu PC. Licence je opět freewarová a program je snadný na ovládání. Existuje také placená verze programu.

I další název by leckoho mohl odradit. Program xp-AntiSpy by se dal pro neznalého uživatele kvůli názvu odepsat s tím, že se jedná o úplně jiný typ programu, než hledá. Ale i v rámci xp-Anti-Spy můžete najít a upravit skrytá nastavení. Program je přeložený do českého jazyka a lze ho doporučit i pro méně zkušené uživatele. Opět se jedná o freeware.

Dalším z řady programů na zrychlení operačního systému se nazývá TweakNow PowerPack. Opět jde o poměrně snadný program, kde najdete širokou škálu možností, jak vylepšit systém Windows i internetové prohlížeče. Moduly programu jsou RAM Idle na uvolnění volné paměti, CD AutoRun, což je rozšíření systémové verze nebo třeba AutoShutDown, kde si můžete naplánovat restartování či vypnutí počítače. Chybět nemůže také užitečný přístup ke skrytým možnostem nastavení systému.

Uživatelé, kteří si přejí optimalizovat svůj operační systém Windows 7, mají skutečně z čeho vybírat. Rozhodně si vyzkoušejte některý z nich, protože rychlost operačního systému je velice důležitá vlastnost.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Počítače'
Tipy na jiné články